پایان نامه مدیریت با موضوع : تبلیغات اینترنتی

دانلود پایان نامه

اینترنت کار چندان ساده‎ای نیست. موتورهای جستجو به دنبال ایجاد نیازهای جدید مصرف کنندگان پدیدار شدند. تبلیغات با بهره گرفتن از موتورهای جستجو درسال2003 به عنوان عمومی ترین شکل تبلیغات اینترتی مطرح شد . جستجوی مطلب در سایت هایی مانند Google, lycos, Msn.Yahoo منبع اصلی کسب درآمد تبلیغاتی محسوب می‎شود. امروزه سایت های جستجو نقطه شروع استفاده از اینترنت برای میلیون‌ها کار بر شده‎اند. تخمین زده می شود که 30 تا 40 درصد جستجو های انجام گرفته در اینترنت، فاقد انگیزه تجاری هستند((Steven,et.,al,.2005 . در نتیجه جستجوی مطالب در اینترنت فرصتی بالقوه است که جستجو گر را به وب سایتی که برای فروش طراحی شده است، راهنمایی نماید. پرداخت در این روش بر اساس تعدادکلیک است که این روش مورد قبول تعداد زیادی از تبلیغ دهندگان می باشد.
از آنجا که تبلیغات با بهره گرفتن از موتورهای جستجو به ارائه اطلاعات تجاری مربوط، در زمان مورد نیاز کاربران می پرازد، نسبت به شکل های دیگر تبلیغات اینترنتی مقبولیت بیشتری دارد. در این روش احتمال مواجه با تبلیغات ناخواسته برای کاربران کم تر است اما تاکنون در مورد اثر بخشی این نوع ازتبلیغات اینترنتی تحقیقات زیادی صورت نگرفته است.
مزیت های تبلیغات اینترنتی
تبلغ در اینترنت مزیت های زیادی نسبت به تبلیغات سنتی دارد، از جمله می‎توان موارد زیر را نام برد:
ایجاد ارتباط دوطرفه: تبلیغات اینترنتی یک ارتباط دو طرفه بین تبیلغ کننده و مخاطب ایجاد می‎کند. مخاطبان نه تنها تبلیغات را در یافت می‎کنند بلکه قادرند باز خورد بدهند و سولات خود را در مورد محصولات با تبلیغ کنندگان مطرح کنند.
ایجاد یک پیوند مستقیم به لیست محصولات: تبلیغات اینترنتی با یک پیوند مستقبم، دسترسی به اطلاعات محصولات مرتبط را برای مخاطبان فراهم می سازد. این قابلیت غالبا منجر به مبادله محصولات و افزایش تعامل های تجاری می‎شود.
توانایی هدفگیری ایستا و پویایی مشتریان: در تبلیغات اینترنتی از روش‌های متنوعی برای هدفگیری مشتریان به منظور انتخاب، ارائه و نمایش تبلیغات به صورت ایستا و پویا استفاده می‎شود. این روش‌ها ممکن است بر اساس محتوای صفحه، اطلاعات شخصی و مبادله پویای اطلاعات باشند.
دسترسی جهانی و شبانه روزی: تبلیغات اینترنتی دارای دسترسی جهانی است و در تمام روزهای سال و تمام ساعات شب و روز در دسترس می باشد که این امر موجب افزایش قابلیت مشاهده و گسترش بازار آن می‎شود.
ارسال، نگهداری و به روز رسانی آسان: به دلیل ماهیت دیجیتالی، تبلیغات اینترنتی دارای ویژگی های نمایش، نگهداری و به روز رسانی آسان است. کاهش فرآیند تهیه و اجرای تبلیغات از جمله نتایج این ویژگی‌ها تلقی می‎شود.

 
 
قابلیت بالای اندازه گیری و رد گیری : تبلیغات اینترنتی به دلیل ماهیت دیجیتالی، از قابلیت رد گیری و اندازه گیری بالایی برخوردار است. از روش های گوناگونی برای رد گیری، ارزیابی عملکرد و سنجش اثر بخشی تبلیغات اینترنتی استفاده می‎شود.
طراحی پیام آگهی: به دلیل قابلیت هدف قرار دادن دقیق و مشخص مخاطبان، می توان پیام‌ها را در راستای پاسخگویی به نیازها و خواسته‌ها مخطبان طراحی کرد. هنگامی که ما دقیقاً مخاطبان را شناسایی می کنیم اطلاعات بهتری در خصوص نیازها و خواسته های آن به دست می آید و از این رو پیام آگهی ما بسیار جذاب‎تر خواهد بود ((Steven,et., al,.2005.
تبلیغات رادیویی و تلویزیونى

آگهی‌‏هاى تبلیغات تلویزیونى از منابع مهم اطلاع‌‏رسانى در زمینه امور فرهنگى و اقتصادى و اجتماعى، سیاسی و هنری و…. جامعه به شمار می‌‏روند و تأثیر به سزایى در شکل‏‌گیرى الگوهاى فکرى و احساسى رفتارى مخاطبان دارند. در این میان تأثیر آگهی‌‏هاى تلویزیونى بر رفتار کودکان محسوس‌‏تر است (Donna et, al., 2000). کودکان براساس توانایی‌‏ها و ظرفیت‌‏هاى شناختى خود پدیده‏‌هاى جهان اطراف را تعبیر و تفسیر می‌‏کنند. در گام نخست، براى مطالعه روند تحولى ادراک کودکان از آگهی‌‏هاى تبلیغاتى، لازم است که توانایى آن‏‌ها در تمایز این برنامه‌‏ها از سایر برنامه‏‌هاى تلویزیون بررسى شود. یافته‌‏هاى حاصل از مطالعاتى که در این زمینه صورت گرفته است، نشان می‌‏دهند که هنگام قطع برنامه‌‏هاى معمولى و پخش آگهی‌‏ها میزان توجه دیدارى کودکان به صفحه‌‏ى تلویزیون افت می‌‏کند. براى نمونه وارد و همکارانش (1982)، به نقل از لیبرت و اسپرافکین (1986) در پژوهشى از مادران خواستند که کودکان خود را به مدت ده روز به دقت زیر نظر بگیرند و میزان توجه دیدارى آن‏‌ها را به تلویزیون یادداشت کنند. نتایج تحقیقات نشان داد که هرچه کودکان بزرگ‏‌تر می‌‏شوند توانایى بیشترى براى درک ماهیت و اهداف آگهی‌‏ها به دست می‌‏آورند و با دیدگاه‌ منتقدانه‌‏تر به آن‏‌ها می‌‏نگرند، در نتیجه، باورهاى منفى و بدبینانه‌‏اى به این برنامه‏‌ها در اذهان کودکان قوت می‌‏گیرد، به طورى که در نهایت اعتمادشان به ادعاهاى مطرح شده در آگهی‌‏ها کاهش می‌‏یابد. کودکانى که به هدف ترغیب کنندگى آگهی‌‏ها پى برده‌‏اند، تصور می‌‏کنندادعاهاى مطرح شده در قالب برنامه‌‏هاى پوچ و بی‌‏اساس است، اما به تدریج یاد می‌‏گیرند که آگهی‌‏هاى تجارى نیز می‌‏توانند حاوى واقعیت‏‌هایى باشند، زیرا سازندگان و پخش‌‏کنندگان آگهى نیز باید در چارچوب قانون عمل کنند و خواه ناخواه شرایط و محدودیت‏‌هایى را می‌‏پذیرند. پژوهش‌‏هاى انجام گرفته در این زمینه نشان می‌‏دهد که بین نگرش منفى کودکان به آگهی‌‏ها و رفتار خرید آن‏‌ها الزاماً همبستگى وجود ندارد. هم‌زمان با بالارفتن سن کودکان الگوهاى تماشاى تلویزیون در آن‏‌ها انتخابى می‌‏شود؛ یعنى به بعضى از برنامه‌‏ها توجه بیشترى نشان می‌‏دهند و به تعدادى دیگر اصلا توجهى ندارند، بنابراین ممکن است با وجود نگرش منفى و بی‌‏اعتمادى به بعضى از آگهی‌‏ها فقط به تعداد خاصى از آن‏‌ها توجه نشان دهند. همچنین با افزایش تدریجى سن کودکان توانایى آن‏‌ها در به خاطر آوردن آگهی‌‏ها تقویت می‌‏شود (وارد و همکاران، 1982).
یونیک رشینان و باج پایى (1996) در پژوهشى گسترده، تأثیر برنامه‏‌هاى تلویزیونى کشور هند به ویژه آگهی‌‏هاى تلویزیونى را بر الگوهاى رفتارى، نگرش‌‏ها و سبک زندگى کودکان هندى بررسى کرده‌‏اند. براساس یافته‌‏هاى به‌دست آمده 75 درصد از کودکان 8 تا 15 ساله تمایل دارند که آن‏‌چه را در در آگهى تبلیغ می‌‏شود، داشته باشند. کودکان هند به مرور به این باور رسیده‌‏اند که فقط یادگیرى از هندی‌‏هایى که در آگهی‌‏هاى تلویزیونى نمایش داده می‌‏شوند ارزش دارد و فقط باید با آن‏‌ها رقابت کرد و همه هندی‌‏ها و سبک‏‌هاى هندى دیگر به گذشته مربوط است. تأثیر آگهی‌‏هاى تبلیغات تلویزیونى بر الگوهاى نگرشى و رفتارى کودکان به عوامل متعددى بستگى دارد که عبارتنداند: سن کودک، طبقه اجتماعى و اقتصادى، نحوه‌‏ى ارائه پیام، ساخت خانواده و روابط حاکم بر آن و مدت زمان تماشاى تلویزیون.
کودکانى که در سنین پایین هستند، به لحاظ محدود بودن توانایی‌‏هاى شناختى مرز روشنى بین واقعیت و خیال ندارند و هر آن‏‌چه را که در تلویزیون مشاهده می‌‏کنند واقعیت می‌‏پندارند، در نتیجه، ادعاهاى مطرح شده در آگهی‌‏ها را باور می‌‏کنند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  77u.ir  مراجعه نمایید
رشته مدیریت همه موضوعات و گرایش ها : صنعتی ، دولتی ، MBA ، مالی ، بازاریابی (تبلیغات – برند – مصرف کننده -مشتری ،نظام کیفیت فراگیر ، بازرگانی بین الملل ، صادرات و واردات ، اجرایی ، کارآفرینی ، بیمه ، تحول ، فناوری اطلاعات ، مدیریت دانش ،استراتژیک ، سیستم های اطلاعاتی ، مدیریت منابع انسانی و افزایش بهره وری کارکنان سازمان

مطلب مشابه :  مقاله با موضوعهمبستگی پیرسون

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

بنابراین می‌‏توان نتیجه گرفت که تأثیرپذیرى کودکان خردسال از آگهی‌‏ها بیشتر از کودکانى است که سن و سال، بیشترى دارند. پژوهش‌‏ها نشان می‌‏دهد که کودکان کم سن و سال، بیشتر از کودکان بزرگ‌‏تر کالاهاى تبلیغ شده از تلویزیون را از والدین خود طلب می‌‏کنند. اما از آن جا که ظرفیت‏‌هاى ذهنى کودکان بزرگ‌‏تر رشد یافته است و بهتر می‌‏توانند ادعاهاى مطرح شده در آگهی‌‏ها را ارزیابى کنند و آن‏‌ها را با واقعیت‌‏هاى عینى بسنجند، این احتمال در آن‏‌ها ضعیف‏‌تر است. یونیک رشینان با انجام پژوهش‌‏هاى خود به این مفهوم دست یافت که آگهی‌‏ها بر کودکانى که در طبقات اجتماعى و اقتصادى گوناگونى قرار دارند، تأثیر یکسانى ندارند. براى نمونه، کودکانى که به امکانات تفریحى و سرگرمی‌‏هاى متنوع دسترسى دارند کم‏تر تحت تأثیر تلویزیون قرار می‌‏گیرند. یکى از تأثیرات آگهی‌‏هاى تلویزیونى بر کودکان پیامدهاى اجتماعى آن است. آگهی‌‏هاى تبلیغات تلویزیون بر الگوى روابط بین کودکان با والدین و گروه همسالان تأثیر می‌‏گذارد، به طورى که امتناع والدین از برآوردن خواسته‌‏هاى کودکان براى خریدارى کالاهاى آگهى شده می‌‏تواند به تعارض و کشمکش بین کودکان و والدین منتهى شود. پژوهش‌‏هایى که در زمینه تأثیر آگهی‌‏هاى تبلیغاتى بر روابط کودک و همسالان صورت گرفته است نشان می‌‏دهد که تماشاى آگهی‌‏هاى تبلیغاتى سبب کاهش میل و رغبت کودکان به بازى با همسالان می‌‏شود. کودکانى که داراى والدین تحصیل‌کرده‌‏اى هستند که پیوسته واقعیت‏‌هاى زندگى آن‏‌ها را بازبینى و کنترل می‌‏کنند، آگاهى بیشترى نسبت به محتواى آگهی‌‏ها دارند و در نتیجه، دیدگاهشان درباره‏‌ى این برنامه‏‌ها منفى است. یکى از پیامدهاى تماشاى آگهی‌‏هاى تبلیغات تلویزیونى تأثیرات آن بر حالات روانى و عاطفى انسان است. اگر آگهی‌‏ها به گونه‌‏اى نامناسب ارائه شوند، احساسات و عواطف نامطلوبى را در کودکان ایجاد خواهند کرد و دلسردى و ناکامى را در میان آنان افزایش خواهند داد (یونیک رشینان و باج پایى 1996).
جایگاه تبلیغات بانکی در رادیو و تلویزیون
‏ یک تبلیغ بانکی چه رادیویی و چه تلویزیونی باید برش داشته باشد و خود را در بین تبلیغات دیگر جای دهد، ‏سپس باید ارتباط خود را با مخاطب برقرار سازد. در عین حال، تبلیغ خدمات بانکی باید به نحو موفق و ‏درستی آن را معرفی کند. هدف باید این باشد که در بین ازدحام و شلوغی فکر آدمها نفوذ کـرده و برای ‏عرضه پیام تبلیغاتی توجه مخاطب را به خود جلب کند در غیر اینصورت بخت آن که برقراری ارتباط تأثیر ‏مطلوب خود را بگذارد اندک است. هرچه تبلیغ، توجه بیشتری را به خود معطوف کند، احتمال برقراری ‏ارتباط موثر و یادآوری و ماندگاری آن تبلیغ برای مخاطب بیشتر خواهد بود. اگر یک تبلیغ بانکی که از ‏رادیو یا تلویزیون پخش می‌شود به میزان کمی، توجه را به خود معطوف کند، در بهترین حالت، احتمالا” ‏ناکارآمد است و در بدترین حالت بی تأثیر خواهد بود. هدف تبلیغات عبارت از تشریح جایگاه و معرفی ‏توانمندی‌های یک بانک و ایجاد روشنگری‌های لازم در مورد شرایط و موقعیت منحصر به فرد آن بانک در ‏زمینه ارائه خدمات به مشتریان است.(یونیک رشینان و باج پایى 1996).
‎ شکل گیری یک تیزر بانکی
این روزها تبلیغات زیاد و گوناگونی را از بانک‌های مختلف در رادیو و تلویزیون می‌بینیم و می‌شنویم، بانک‌ها با ‏شرکت‌های مختلف تبلیغی که کار ساخت تیزرهای رادیویی و تلویزیونی را به عهده دارند که تعدادشان نیز بسیار ‏زیاد است قرارداد ساخت می‌بندند و آن شرکت تبلیغی براساس طرحی از طرف خــــود و یا آن بانک ارائه ‏می شود شروع به ساخت تیزر تبلیغی می کند، اما متاسفانه بعضا” به دلیل شناخت نا کافی برخی از افراد (که ‏در آن سیستم بانکی مسئول مستقیم تبلیغات بانک هستند با یک شرکت تبلیغاتی قرارداد می‌بندد) شاهد تولید ‏تیزرهای ضعیف و بی تأثیر بر روی مخاطب هستیم، با توجه به هزینه‌های سنگین ساخت تیزر و پخش آن، ‏در نهایت ضرر کننده اصلی آن بانک مربوط می‌باشد. نداشتن تخصص، عدم استفاده از‎ ‎تحقیقات در ‏تبلیغات و نا آگاهی از نیازهای مشتریان شبکه بانکی، عدم توجه به عنصر‏‎ ‎خلاقیت در تبلیغات، استفاده از ‏موضوعات تکراری وشخصیت های مشابه و یکسان، فضا‌های نامناسب، از جمله ضعف‌های تبلیغات بانکی ‏محسوب‎ ‎می‌شود، ضمن آنکه برخی بانک‎ها تبلیغاتشان متمرکز بر روی قرعه کشی حسابهای قرض الحسنه ‏است و کمتر دیده شده است که در مورد خدمات گوناگونشان تبلیغی پخش کنند. تعداد و تشابه وتمرکز زیاد ‏بر روی حساب‌های قرض‎الحسنه باعث دلزدگی مخاطبان می‌شود و ازسوی دیگر پخش یک تیزر بدون ‏اینکه هیچ گونه تغییری در زمان و طرح بر روی آن انجام شود منجر به سقوط اثرگذاری تیزر تبلیغــــاتی ‏می شود و به قولی تبدیل به ضد تبلیغ خواهد شد. تبلیغات ضعیف می‌‌تواند چنان ضربه‌ای بزند که در صورت ‏عدم تبلیغ با آن مواجه نخواهید شد. از”جان وانا میکر” صاحب فروشگاه‌های بزرگ یک جمله زیبایی نقل ‏شده با این مضمون که “نیمی از هزینه‌های تبلیغاتی من بی تأثیر است و تلف می‌شود اما نمی‌دانم کدام ‏نیمه”شاید این جمله نغز این روزها در مورد تبلیغات بانک‌ها در ایران مصداق داشته باشد و البته به مقدار بیشتر ‏از نیمی از هزینه‌ها، همانطور که گفته شد هزینه‌های گزافی به پخش نفس گیر تیزرهای تلویزیونی و البته ‏کمتر
به تبلیغات رادیویی اختصاص پیدا می‌کند. ضمن آنکه با وجود همه این ضعف‌ها طی سال‌‌های ‏اخیر شاهد‎ ‎تبلیغات مناسب بانک‌ها نیز بوده‌ایم و به این دلیل است که بانک ها با تحقیق بازار و با داشتن ‏علم تبلیغات به سراغ یک طرح زیبا، موثر و تأثیر گذار و همچنین یک شرکت حرفه‌ای تبلیغاتی رفته و ‏بودجه تبلیغات خود را باآگاهی، هزینه کرده است، گاهی اوقات نیز اتفاق افتاده است تعدادی از آگهی‌هایی ‏که امروزه تولید و پخش می‌شوند بیش از آن که به جنبه ترغیبی، اقناعی و متقاعدکننده آن پرداخته شود به جنبه‌های نوآوری و خلاقیت در تهیه آن‌ تیزر می‌پردازد که به نوعی می‌تواند تبلیغی برای آن ‏شرکــت سازنده تیزر باشد تا تبلیغ خدمات آن بانک.‏
با توجه به بالا بودن هزینه‌های پخش تیزر تبلیغاتی در تلویزیون پخش تبلیغ از طریق رادیو می‌تواند در ‏دستور کار قرار بگیرد، ‌یکی ‌از ‌بزرگ‌ترین ‌مزیت‌های ‌تبلیغات ‌رادیویی ‌این ‌است ‌که ‌ارزان‌تر ‌از ‌تبلیغات ‏‏‌تلویزیونی ‌است و این روزها تعداد شنونده‌های یک برنامه رادیویی گاهی از یک برنامه تلویزیونی ‏بیشتر است و با توجه به نزدیکی شنونده با رادیو می‌تواند یک تبلیغ، اثر بیشتر و مانایی بیشتری برای ‏مخاطب داشته باشد رادیو تنها وسیله ارتباط جمعی است که استفاده از آن مانع فعالیت‌های دیگر انسانی ‏نمی‎گردد، به همین جهت بیشتر از سایر وسایل ارتباطی می‌تواند مورد بهره برداری قرار گیرد. هنگام مطالعه ‏کتاب و مطبوعات و همچنین مشاهده تلویزیون و سینما، انسان ناچار است تمام توجه خود را به صفحه کاغذ ‏یا تصویرهای متحرک معطوف کند. قابلیت تحرک و استفاده رادیو در همه جا و همه حال، سبب شده که این وسیله ‏بتواند با فعالیت مداوم خود در تمام ساعات شبانه روز برای ارضای شنوندگان به پخش اخبار و موسیقی و ‏برنامه‌های گوناگون دیگر بپردازد. در این جاست که علمِ شناسایی مخاطب می‌تواند کمک شایانی به ‏موفقیت یک تیزر تبلیغاتی کند، گاهی دیده شده که یک تیزر تبلیغاتی در یک زمان نامناسب و یک برنامه ‏کم شنونده و یا از یک ایستگاه رادیویی پخش شده است که تعداد مخاطبان آن بسیار اندک است. با این حال ‏چشم انداز استفاده بسیار

Leave a Comment