پایان نامه درباره بیماران دیابتی/تعریف دیابت

تعریف دیابت

دیابت قندی یک بیماری مزمن است و زمانی بروز می­کند که ۱)توانایی لوزالمعده در ترشح انسولین کم شده و یا از­بین رفته باشد، یا۲) بدن نتواند به طور موثر از انسولین ترشح شده توسط لوزالمعده استفاده کند. انسولین هورمونی است که برای تبدیل قند، نشاسته و دیگر غذاها به­انرژی، مورد­نیاز می­باشد و برای زندگی روزانه ضروری است. اختلال یا عدم ترشح انسولین توسط کبد یا عدم فعالیت مناسب انسولین و یا هر­دو عامل باعث افزایش قند خون(هیپرگلیسمی) و دیگر اختلال­های متابولیکی می­شود که اگر هیپرگلیسمی به­خوبی کنترل نشود، ممکن است موجب عوارض جدی شود. در دیابت مجموعه­ای از اختلالات وجود­دارد که باعث گردیده سلول­های بدن نتواند به­نحو مناسب از کربوهیدرات­ها به­عنوان یک ماده غذایی اساسی استفاده نماید، که نتیجه­ی آن افزایش میزان فند خون خواهد­بود(بگنر[۱] و همکاران،۲۰۰۷؛ هریس و همکاران،۲۰۱۱).

۲-۲-۳-انواع دیابت

مشکلات تقسیم­بندی دیابت سال­ها وجود داشته­است. اخیرا سازمان بهداشت جهانی(WHO[2]) و انجمن دیابت آمریکا(ADA[3]) آن را به چهار­گروه تقسیم کرده­اند(هریس وهمکاران،۲۰۱۱):

۲-۲-۳-۱-دیابت نوع ۱

دیابت نوع۱ در گذشته به نام دیابت وابسته به انسولین ([۴]IDDM) نامیده می­شد. این نوع دیابت به­خاطر از دست رفتن یا بد­عمل کردن سلول­های سازنده ­ انسولین، سلول­های بتای لوزالمعده ، است. آسیب­رسیدن به این سلول­ها منجر به تولید نشدن انسولین می­شود .این نوع دیابت را بیماری خود­ایمنی می­نامند یعنی اینکه سیستم ایمنی بدن به سلول­های سازنده ­ انسولین حمله می­کند و آن­ها را تخریب می­کند اما علت اینکه سیستم ایمنی چرا به این سلول­ها حمله می ­ند هنوز نامشخص است. به علت اینکه انسولین ، برای ادامه­ی حیات ضروری می­باشد در دیابت نوع ۱ به­علت ساخته نشدن این ماده، انسولین باید از طریق دارو وارد بدن شود.حدود ۱۰ درصد از کل دیابت­ها مربوط به دیابت نوع ۱ می­باشد.  این بیماری بیشتر در کودکی و نوجوانی و به­طور­کلی قبل از ۳۰ سالگی بروز می­کند(بریت،۲۰۰۸؛ هریس و همکاران،۲۰۱۱).

۲-۲-۳-۲-دیابت نوع۲

دیابت نوع۲ در گذشته تحت عنوان دیابت غیر­وابسته­به­انسولین[۵] خوانده می­شد. در این نوع دیابت پانکراس انسولین کافی تولید نمی­کند و حتی اگر تولید کند نیز سلول­های بدن حساسیت کمی به انسولین نشان می­دهند که این منجر به تجمع قند­خون می­شود. حدود ۹۰ درصد ازموارد دیابت مربوط به دیابت نوع۲ می­باشد.  این بیماری معمولا از میانسالی به بعد رخ­می­دهد، البته امروزه سن مبتلا شدن به این بیماری در بعضی از کشورها از جمله ایران رو­به­کاهش است. اگر سطوح قند­ خون از ۲۰۰-۱۸۰ mgdl/L بیشتر شود نشانه­هایی همچون تشنگی و گرسنگی مفرط و همچنین پرادراری دیده می­شود که این­ها از علائم اولیه­ی دیابت نوع ۲ می­باشند. اغلب افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ چاق هستند یا اینکه در محدوده­ی شکم تجمع چربی دارند. این نوع دیابت به طور معمول به کمک رژیم­غذایی­مناسب، فعالیت­بدنی­کافی و داروهای خوراکی کاهنده­ی قند­خون درمان می­شود. در برخی موارد نیز برای دستیابی به کنترل گلیسمیک مطلوب نیاز به انسولین­درمانی است(باقیانی مقدم، افخمی اردکانی، مظلومی و سعیدی زاده،۱۳۸۵؛ بریت،۲۰۰۸؛ هریس و همکاران،۲۰۱۱).

۲-۲-۳-۴-دیابت حاملگی

دیابت بارداری به­شرایطی اطلاق می­گردد که سطح قند­خون در طی بارداری بالا رفته و علائم دیابت در خانم­های باردار که قبلا دیابت برایشان تشخیص داده نشده، دیده شود(باقیانی مقدم و همکاران، ۱۳۸۵). این­نوع دیابت یک  عا­رضه­ی درحال رشد درسطح جهان و یکی از شایع­ترین عوارض دوران­بارداری است . شیوع دیابت بارداری بسته به جمعیت مورد مطالعه و تست­های تشخیصی ار۱تا۱۴درصد گزارش شده است(باقیانی­مقدم و همکاران ،۱۳۸۵). درکشورهای فاقد «برنام­ی ملی بیماری یابی »، دیابت بارداری غا لبا ً بدون تشخیص و درمان می­ماند که این امر سبب بروز عوارض ناگوار حاد و دیر­رس برای  مادر وفرزند می­شود. تحقیقات مختلف نشان داده است فرزندان مادرانی که دیابت ایشان در دوران بارداری به­طور مطلوب  درمان نشده است ، در دوران بلوغ وبزرگسا­لی ،  یا دچار چاقی ، اختلالات تحمل گلوکز ویا مبتلا به دیابت می­شوند . اگر­چه بعد از زایمان دیابت از بین می­رود اما ممکن است در بارداری بعدی دوباره ظاهر­گردد . حدود ۵۰% خانم­ها­یی که طی دوران حاملگی دچار دیابت می شوند ممکن است ۱۰سال پس از دوران بارداری در معرض خطر ابتلای دائمی به دیابت ( اغلب به دیابت نوع دوم )  باشند(هریس و همکاران،۲۰۱۱؛ باقیانی مقدم و همکاران ،۱۳۸۵)

۱٫Bogner

۲.World Health Organization

۳٫American Diabetes Association

۴٫Insulin Dependent Diabetes Mellitus 

 

۵٫Non-Insulin Dependent Diabetes Mellitus(NIDDM)

لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:
نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید
اثربخشی مداخلات روانشناختی بر شاخصهای سلامت جسمی و روانی بیماران دیابتی نوع۲