پایان نامه ارشد درمورد قابلیت اطمینان، پایگاه داده ها، فناوری اطلاعات

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید
<![CDATA[ محاسباتی در نظر گرفته شدهاند. ارزیابی به عنوان خدمات هم(eAaaS) برای بخشی از سیستم مدیریت یادگیری مطرح شده است[44].
فرآیندهای کسب و کار به عنوان خدمات: با برونسپاری سنتی و ترکیب خدمات نرمافزاری ابر و ویژگیهای اساسی محاسبات ابری، ارائه فرآیندهای کسب و کار به عنوان خدمات(BPaaS) مدیریت فرآیندهای کسب و کار به عنوان خدمات (BPMaaS) اقتصاد به عنوان خدمات (EaaS) سازمان به عنوان خدمات (OaaS) را سبب شد. این لایه بین محاسبات ابری کسب و کار و محاسبات ابری مشتری تفاوت قائل شده.
پاسخگویی به عنوان خدمات(AaaS)، فناوری اطلاعات به عنوان خدمات (ITaaS)، فرآیندهای کسب و کار ارتباطات توانا به عنوان خدمات (CEBPaaS)، کنترل مدیریت به عنوان خدمات(MCaaS) و زنجیره تامین به عنوان خدمات(SCaaS) نیز در این لایه مطرح شده است.
همه چیز به عنوان خدمات: همه چیز به عنوان خدمات یک سرویس کامل از خدمات ارائه شده در ابر است و آن را به عنوان یک تعریف عمومی از تمام راههای ارائه شده که وجود داشته و یا ممکن است در آینده ساخته شود را شامل میشود که مخفف آن میتواند (XaaS) و یا (*aaS) باشد. همچنین از واژه ابر به عنوان خدمات (CaaS) برای توصیف خدمات ابر و زیر – ابر نیز استفاده میشود، ولی این نام ممکن است گمراه کننده باشد که ابر در حال حاضر به عنوان یک خدمات تحویل داده شدهاست[۴۴].

۲-۵-۳- سیرتکامل سبکهای محاسباتی
در مدل رایانش ابری کاربران سعی می کنند بر اساس نیازهایشان و بدون توجه به اینکه یک سرویس در کجا قرار دارد و یا چگونه تحویل داده می شود، به آن دسترسی یابند. قبلاً نمونه های متنوعی از سیستم های محاسباتی ارائه شده اندکه سعی داشته اند چنین خدماتی را به کاربران ارئه دهند. برخی از آنها عبارتند از: محاسبات کلاستری۲۳، محاسبات شبکه ای۲۴، محاسبات همگانی۲۵و مورد آخر رایانش ابری که مورد بحث ما می باشد. در شکل۲ روند تکامل این سبک ها را مشاهده می نمایید. رایانش ابری ساختاری شبیه یک توده ابر دارد که بواسطه آن کاربران میتوانند به برنامه های کاربردی از هر جایی از دنیا دسترسی داشته باشند.

شکل۲۷: سیر تکاملی سبک‌های محاسباتی
بنابراین، رایانش ابری میتواند با کمک ماشین های مجازی شبکه شده، بعنوان یک روش جدید برای ایجاد پویای نسل جدید مراکز داده مورد توجه قرار گیرد. بدین ترتیب، دنیای محاسبات به سرعت به سمت توسعه نرم افزارهایی پیش می رود که به جای اجرا بر روی کامپیوترهای منفرد، بعنوان یک سرویس در دسترس میلیون ها مصرف کننده قرار می‌گیرند.
دلایل نیازبه یک مدل جدیدتر: برای پاسخ به این سوال که مگر سبک های محاسباتی قبلی چه عیب و نقصی داشتند که نیاز به یک سبک جدید محاسباتی حس شده است، می توان به مسائلی که امروزه (بدون بهره گرفتن از رایانش ابری) با آنها درگیر هستیم نگاهی اجمالی بیاندازیم.
• امروزه از هر ۱۰۰۰ ریالی که برای یک سیستم هزینه می شود تقریباً ۷۰۰ ریال آن صرف تهیه و نگهداری از زیرساخت می شود. در واقع به جای اینکه سهم عمده ای از هزینه صرف افزودن قابلیت های جدید یا بهبود قابلیت های قبلی گردد، صرف خرید و به روز رسانی تجهیزات می شود.
• در دنیای کنونی با پدیده ای به نام انفجار داده و اطلاعات روبرو هستیم یعنی حجم داده های تولید شده هر ساله ۱٫۵ برابر رشد می کند. این یعنی اینکه با حجم داده زیادی برای ذخیره سازی و پردازش آنها روبرو هستیم و بنابراین توان پردازشی ما نیز می بایست سریعاً رشد نموده و عقب نماند.
• حقیقتی دیگر که با آن روبرو هستیم این است که گاهی تا ۸۵ درصد ظرفیت منابع محاسباتی ما در محیط های توزیعشده بی کار می مانند و این یعنی هدر دادن منابع.
• آمار و ارقام نشان داده اند که ۳۳ درصد مشتریان سیستم ها، به محض اطلاع از وجود یک نقص امنیتی در یک سیستم، ارتباط خود را با کمپانی مسئول برای همیشه قطع می کنند. بنابراین بحث امنیت از جمله مهمترین دغدغه های مشتریان بوده و هست و تامین آن یکی از بزرگترین چالش های پیش روی سیستم های نرم افزاری می باشد.
هدف از مطرح کردن این مسائل این بود که نشان دهیم سبک های محاسباتی فعلی نتوانسته اند پاسخ قانع کننده ای به مسائل بالابدهند و بنابراین رایانش ابری با پاسخی مناسب برای هر یک از آنها به عنوان سبکی نوین پا به عرصه ظهور گذاشت.
دلیل انتخاب رایانش ابری: با در نظر گرفتن مطالب عنوان شده در بحث قبل باز این سوال مطرح می شود که ” چرا رایانش ابری؟ “. در واقع چرا سبک دیگری از محاسبات برای پاسخ گویی نیازهای مطرح شده استفاده نمی گردد. باید بگوییم که درست است که می توان به مسائل مطرح شده بالا از راه های دیگری نیز پاسخ داد اما با این حال در حال حاظر مشکلات دیگری نیز وجود دارند که راه حل استفاده شده به اجبار باید پاسخی برای اینها نیز داشته باشد.
این بار مشکلاتی که به پردازش داده ها در سطح مقیاس وسیع مربوط هستند را مورد بررسی قرار می دهیم.
• در اختیار گرفتن تعداد دلخواهی ماشین برای پردازش مشکل است.
• به فرض وجود ماشین ها، در زمان نیاز همگی آنها در دسترس نیستند.
• توزیع و هدایتیک کار بزرگ بر روی ماشین های متفاوت کار سختی است و همچنین جایگزینی ماشین ها به هنگام ازکار افتادن.
• بزرگ و کوچک شدن پویای سیستم با توجه به بار کاری دشوار است.
• آزادسازی ماشین ها به هنگام اتمام کاری ساده نیست.
و باز هم رایانش ابری آمده است تا علاوه بر حل مشکلات قبلی، انجام این کارها را نیز تسهیل نماید[۴۵].

۲-۵-۴- فوایداستفاده ازمعماری ابری
استفاده
از رایانش ابری و سرویسهای ارائه شده مبتنی بر این معماری مزایای بسیاری را به همراه خواهد داشت که تعدادی ازآنها در ادامه به طور خلاصه بیان گردیده اند.
• صرف سرمایه ناچیز برای زیرساخت
• زیرساخت، درست به اندازه و درست به موقع
• بهره وری بهینه تر از منابع
• کاهش هزینه به دلیل وجود هزینه گذاری بر حسب با استفاده
• وجود پتانسیل کاهش زمان پردازش
• کاهش مسئولیت مدیریت زیرساخت
• عرضه سریعتر برنامه های کاربردی
• امنیت
• قابلیت اطمینان بالا

۲-۵-۵- اهداف رایانش ابری
• خدمت محوری: در این سیستم همه چیز در قالب سرویس ارائه می شود، از نرم افزار گرفته تا سخت افزار.
• هزینه های راه اندازی کم: شما برای اجرای برنامه های کاربردی مبتنی بر وب، نیازی به استفاده از یک کامپیوتر قدرتمند وگران قیمت ندارید. از آن جائی که برنامه های کاربردی بر روی ابر اجرا می شوند، نه بر روی یک پی سی ، پی سی دسکتاپ شما نیازی به توان پردازشی زیاد یا فضای دیسک سخت که نرم افزارهای دسکتاپ محتاج آن هستند ندارد. وقتی شما یک برنامه کاربردی تحت وب را اجرا می کنید، پیسی شما می تواند ارزان تر، با یک دیسک سخت کوچک تر، با حافظه کم تر و دارای پردازنده کارآمدتر باشد. در واقع، پی سی شما در این سناریو حتی نیازی به یک درایوCD یا DVD هم ندارد زیرا هیچ نوع برنامه نرم افزاری بار نمی شود و هیچ سندی نیاز به ذخیره شدن بر روی کامپیوتر ندارد.
• کارآیی بالا و توسعه یافته: با وجود برنامه های کم تری که منابع کامپیوترشما، خصوصا حافظه آن را به خود اختصاص می‌دهند، شما شاهد کارآیی بهتر پی سی خود هستید. به عبارت دیگر کامپیوترهای یک سیستم رایانش ابری، سریع تر بوت و راه‌اندازی می شوند زیرا آن ها دارای فرآیندها و برنامه های کم تری هستند که به حافظه بار می شود.
• هزینه های نرم افزاری کم: به جای خرید برنامه های نرم افزاری گران قیمت برای هر پی سی، شما می توانید تمام نیازهای خودرا به صورت رایگان برطرف کنید. بله درست است، اغلب برنامه های کامپیوتری رایانش ابری که امروزه عرضه می شوند، نظیر Google Docs، کاملاً رایگان هستند. این، بسیار بهتر از پرداخت ۲۰۰ دلار یا بیشتر برای خرید برنامه Microsoft Office است که این موضوع به تنهایی می تواند یک دلیل قوی برای سوئیچ کردن به رایانش ابری محسوب شود.
• ارتقای نرم افزاری سریع و دائم: یکی دیگر از مزایای مربوط به نرم افزار در رایانش ابری این است که شما دیگر نیازی به بروزرسانی نرم افزارها و یا اجبار به استفاده از نرم افزارهای قدیمی، به دلیل هزینه زیاد ارتقای آن ها ندارید. وقتی برنامه های کاربردی، مبتنی بر وب باشند، ارتقاها به صورت اتوماتیک رخ می دهد و دفعه بعد که شما به ابر، ورود کنید به نرم افزار اعمال می شوند. وقتی شما به یک برنامه کاربردی مبتنی بر وب دسترسی پیدا می کنید، بدون نیاز به پرداخت پول برای دانلود یا ارتقای نرم افزار، از آخرین نسخه آن بهره مند می شوید.
• همکاری گروهی ساده: به اشتراک گذاشتن اسناد، شما را مستقیما به همکاری بر روی اسناد رهنمون می شود. برای بسیاری ازکاربران، این یکی از مهم ترین مزایای استفاده از رایانش ابری محسوب می شود زیرا چندین کاربر به طور همزمان می توانند بر روی اسناد و پروژه ها کار کنند، به دلیل این که اسناد بر روی ابر میزبانی می شوند، نه بر روی کامپیوترهای منفرد، همه چیزی که شما نیاز دارید یک کامپیوتر با قابلیت دسترسی به اینترنت است.
• استقلال از سخت افزار: در نهایت، در این جا به آخرین و بهترین مزیت رایانش ابری اشاره می کنیم. شما دیگر مجبور نیستید به یک شبکه یا یک کامپیوتر خاص محدود باشید. کافی است کامپیوتر خود را تغییر دهید تا ببینید برنامه های کاربردی واسناد شما کماکان و به همان شکل قبلی، بر روی ابر در اختیار شما هستند. حتی اگر از ابزار پرتابل نیز استفاده کنید، باز هم اسنادبه همان شکل در اختیار شما هستند. دیگر نیازی به خریدیک نسخه خاص از یک برنامه برای یک وسیله خاص، یا ذخیره کردن اسناد با یک فرمت مبتنی بر یک ابزار ویژه ندارید. فرقی نمی کند که شما از چه نوع سخت افزاری استفاده می کنید زیرا اسناد و برنامه های کاربردی شما در همه حال به یک شکل هستند.

۲-۵-۶- خصوصیات کلیدی ابر
رایانش ابری از خصوصیات منحصر به فردی بهره می برد که این سبک محاسباتی را از سایر سبک ها متمایز می کند. البته برخی از این خصوصیات کما بیش در سبک های پیشین نیز وجود داشته اند[۴۶-۴۸].
• ارائه سرویس مبتنی بر تقاضا: در اینجا لازم نیست تا برای آنچه استفاده نمی کنید هزینه ای پرداخت کنید کافی است تنها تقاضای یک منبع را صادر کرده و در صورتی که از آن استفاده کردید هزینه مربوطه را بپردازید. در این سیستم به راحتی می توان در صورت نیاز یک یا چند پردازنده اضافی و یا حافظه و پهنای باند تقاضا داد و از آنها بهره‌مند شد.
• دسترسی شبکه گسترده (اینترنت): این سیستم برای تحویل و ارائه سرویس ها از بستر موجود برای اینترنت استفاده می‌نماید بنابراین مشتریان سرویس ها به هیچگونه نرم افزار یا سخت افزار خاصی نیاز ندارند و با همان مرورگری که هر روزه به گشت و گذار در وب می پردازند می توانند از سرویس های ابر بهره ببرند.
• استخر منبع: در این سیستم با حجم وسیعی از منابع روبرو هستیم. این منابع از طریق مجازی سازی از محل فیزیکی خود مستقل شده اند بنابراین به راحتی می توانند در بستر شبکه جابجا شوند. ، در واقع نرم افزارها، پایگاه داده ها،
وب‌سرور ها، سیستم عامل ها و دستگاه های ذخیره سازی و شبکه ای همگی به عنوان سرورهای مجازی در سیستم حضوردارند.
خصوصیات دیگری نیز برای ابر ارائه شده اند که در ادامه به آنها اشاره شده است.
• فوق مقیاس وسیع
• مجازی سازی
• قابلیت اطمینان بالا
• چند کاربردی
• قابلیت گسترش بالا
• سرویس مبتنی بر تقاضا

۲-۵-۷- معماری رایانش ابری
معماری رایانش ابری از دو بخش کلی تشکیل شده است؛ بخش جلویی۲۶ و بخش پشتی۲۷٫ در ادامه به معرفی این دو بخش می‌پردازیم.
بخش جلویی مربوط به کاربر و رابط کاربری که او از طریق آن به سرویس های ابر دسترسی پیدا می کند، می باشد. این بخش شامل شبکه کاربر، سخت افزار و نرم افزارهایی که او برای بهره بردن از خدمات استفاده می کند می باشد. بخش پشتی مربوط به خود ابر می باشد که در واقع مجموعه از اطلاعات ذخیره شده در سرور ها است و سرویس گیرندگان مایل هستند تا به آنها دسترسی پیدا کنند. این دو قسمت از معماری از طریق یک بستر شبکه، عموماً]]>

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *