پایان نامه آموزش ذهن آگاهی/ابعاد و نشانه های اضطراب

ابعاد و نشانه های اضطراب

۲-۲-۲-۱-بعد جسمانی

الف) نشانه های فیزیولوژیکی: شاملِ تپش قلب، تنگی نفس، خشکی دهان و گلو، رنگ پریدگی، تهوع، استفراغ، تکرر ادرار، لرزش دست، سردی کف دست و پاها، انقباض و سفتی عضلات، خستگی مفرط، بی اشتهایی، مشکلات گوارشی، دردهای مزمن یا متغیر، بی انرژی بودن، اختلال در خواب.

ب) نشانه های رفتاری: شاملِ بیقراری، بازی کردن با دستها و پاها، حرکات ریتمیک، حرکات بی هدف، بازی کردن با ابراز، بهم خوردن نظم، افت بازدهی کار، پرخوری، اجتناب از موقعیت.

۲-۲-۲-۲-بعد روانی

شاملِ افسردگی، بی حوصلگی، عصبانیت، حساس شدن، کاهش آستانه تحمل، فقدان نشاط و شادابی، کاهش تمرکز، اختلال در حافظه، نارضایتی از خود، محیط و دیگران، پرخاشگری، بدبینی، احساس شکست، احساس ناتوانی، احساس ناامیدی.

۲-۲-۲-۳-بعد اجتماعی

شاملِ کاهش روابط اجتماعی، ناسازگاری در روابط اجتماعی، از دست دادن موقعیت اجتماعی، از دست دادن کار، اجتناب از موقعیتهای اجتماعی، رها کردن فعالیتهای تفریحی گروهی، عدم شرکت در مجالس و مهمانی ها (دادستان، ۱۳۸۶).

۲-۲-۳-نظریه های اضطراب

در نتیجه توجه به مشکل اضطراب، مدل ها و نظریه های متعددی ارائه شده است که هرکدام به گونه ای خاص سعی در توجیه و تبیین این پدیده و شناسایی علل و عوامل زیربنایی آن نموده اند.

۲-۲-۳-۱-عوامل زیست شناختی

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید
بیش از ۸۰ سال پیش کانن[۱] (۱۹۲۷) فرض کرد که مشخص ترین جنبه تجربه ذهنی هیجان های مختلف، مستقیماً از فعالیت های عصبی در تالاموس که در قشر مخ، بازتاب و ایجاد می گردند، برانگیخته می شوند. احساس اضطراب هنگامی به وجود می آید که سیستم انگیختگی مغز[۲] سطوحی از هیجان را تولید می کند که بالاتر از حدی است که معمولاً فرد تجربه می کند. هدف سیستم انگیختگی، اطمینان از این است که ارگانیسم به حالت «هشیار» تغییر یافته، که در آن فرد به مشخص کردن منشأ محیطی انگیختگی ترغیب شده و مشکل را به منظور پایین آوردن سطح انگیختگی به یک سطح کارکرد بهنجار حل کند. اگر سطح انگیختگی به طور قابل توجهی بالا باشد و هشداری غلط (به دلیل نقص در کارکرد منظم سطح انگیختگی) به وجود آید، احتمال دارد فرد احساسی مبهم، ناخوشایند و نامعلوم را تجربه کند که معمولاً به عنوان اضطراب شناخته می شود (کوهن[۳]، ۲۰۰۹). طبق نظریه زیست شناختی، انگیختگیِ سلسله اعصاب به طور خودکار هورمون آدرنالین را ترشح می کند که منجر به تظاهرات محیطی اضطراب و نه منحصراً حالات اضطرابی می شود. همچنین تغییر در میزان ناقل های عصبی موجب اضطراب می شود. مطالعات ژنتیک نیز تأیید کننده این فرضیه اند که اختلال های اضطرابی حداقل به طور نسبی علت ژنتیکی دارند (سادوک و سادوک،۱۳۸۶).

این مطلب را هم بخوانید :  پایان نامه درباره استرس شغلی/:راه­های مقابله با استرس

[۱] -Canon

[۲] – Brain’s arousal system

[۳] – Cohen

لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:

اثربخشی آموزش ذهن آگاهی بر اضطراب و افسردگی و کاهش سردرد تنشی زنان شهر کرمانشاه