پایانامه کارشناسی ارشد در رابطه با : وجود یا عدم ضمان معاوضی در فسخ، اقاله و در دوران حق حبس

<![CDATA[

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   وجود یا عدم ضمان معاوضی در فسخ، اقاله و در دوران حق حبس

تکه ای از متن پایان نامه :

گروهى از متقدمان فقها گفته‏اند آن چیز که از روایات استنباط مى‏گردد آن می باشد که حکم ناشى از این قاعده در همه خیارات جارى می باشد زیرا به عقیده آنان انقضاى خیارى که در روایت به آن شرط اطلاق شده می باشد و تملک مبیع توسط مشترى (لزوم عقد) همه براى ارتفاع ضمان می باشد بدون آن‏که مقید به قیدى باشد.

نکته قابل توجه این می باشد که مقصود از ضمان بعد از قبض و در زمان خیار هم همانند ضمان قبل از قبض، انفساخ عقد و برگشتن عوض به ملک مبانى فقهى ضمان مندرج در شق دوم م ۴۵۳ ق.م: (امتداد ضمان معاوضى حتى بعد از تسلیم)

مبانى فقهى این حکم را مى‏توان در موارد زیر اختصار کرد:

  1. شهرت، که معنی لغوی آن عبارتست از اینکه حکمى آنچنان مورد اقدام و گفتار قرار گیرد که در بین مردم یک جنبه عمومى و الزامى پیدا کند. و اما معنی اصطلاحی آن نزد اصولیین چنین می باشد: «انتشار و شیوع نقل یک روایت یا استناد به یک روایت در مقام فتوا یا افتاء فقها در یک مسأله به طور یکسان»[۱].
  2. اجماع، البته اتفاق نظر علماء به رغم اختلاف در مبانى در این مورد مدّ نظر می باشد نه اجماع مصطلحى که کاشف از رأى معصوم باشد[۲].
  3. روایات:

الف) روایت معتبر عبدالرحمن بن ابى عبدا… از امام جعفر صادق(ع): سئلت ابا عبدا…(ع) عن رجل اشترى امه بشرط من رجل یوماً او یومین فماتت عنده و قد قطع الثمن، على من یکون الضمان؟

فقال(ع) لیس على الذى اشترى ضمان حتى یمضى لشرطه[۳].

(البته شایان ذکر می باشد که در فقه احکام حیوان بر امه نیز جارى می باشد).

ماده ۴۵۳ ق.م. مطلب را به سکوت گذارده و فسخ یا انفساخ را روشن نکرده ولى از قرار گرفتن این ماده در بحث احکام خیار ممکن می باشد نتیجه گرفت که مراد قانون‏گذار فسخ بوده می باشد. بعلاوه تا آنجا که مى‏گردد باید از انفساخ یا بطلان قراردادها جلوگیرى نمود.

[۱]. حسن جلالی، پایان‌نامه ارشد، کاوشی در حجیت شهرت در علم اصول، سال ۱۳۷۹، ص ۱۵٫

[۲]. شیخ محمدحسن نجفی، جواهرالکلام، پیشین، ج ۲۳، ص ۸۶؛ سیداحمد خوانساری، جامع المدارک، پیشین، ج ۳، ص ۱۸۰٫

[۳]. محمدحسن حر عاملی، وسائل الشیعه کتاب الخیار، پیشین، ج ۱۲، باب ۵، ج ۱۷، ص ۳۴۵٫

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

 وجود یا عدم ضمان معاوضی در فسخ، اقاله و در دوران حق حبس

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق: وجود یا عدم ضمان معاوضی در فسخ و اقاله و در دوران حق حبس

]]>