پایانامه کارشناسی ارشد با عنوان : بررسی تطبیقی معاونت در جرم در حقوق کیفری ایران و لبنان

<![CDATA[

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی معاونت در جرم در حقوق کیفری ایران و لبنان

تکه ای از متن پایان نامه :

 

و کبیره­آن، بنابراین جرایم هم که بر طبق نظر فقهای اسلام از اقسام گناه محسوب می شوند، داخل در بحث حرمت اعانه بر اثم قرار می­گیرد.۵

آن چیز که که درآیه مزبور درزمینه تعاون آمده یک اصل کلی اسلامی می باشد که سراسر مسائل اجتماعی وحقوقی واخلاقی و سیاسی را در بر می­گیرد.

طبق این اصل مسلمانان موظفند درکارهای نیک، تعاون کنند اما دراهداف باطل و اعمال نادرست وظلم و ستم مطلقاً همکاری ممنوع می باشد، هرچند مرتکب آن دوست نزدیک یا برادر شخص مسلمان باشد. تعاون وهمکاری بایدهم دردعوت به نیکی­ها باشد وهم درمبارزه با بدی­ها انجام گیرد.۱

بند دوم: سنت

دراینجا برخی از روایات مستفیضی که فقها از آن قاعده حرمت اعانت بر اثم و عدوان را استنباط نموده­اند ذکر می­کنیم:

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: هرکسی در کشتن فرد مسلمانی حتی در نوشتن کلمه و عبارتی مساعدت کند، در روز قیامت به گونه­ای بر می­خیزد که گویی بر پیشانی او نوشته شده از رحمت پروردگار مهربان مایوس می باشد۲

امام رضا (ع) فرمودند: هرآنچه ازجانب خداوند متعال و شریعت مقدس مجاز شمرده شده و قوام و ایستایی امورمردمان به آن باشد، ازقبیل آن چیز که که می­خورند و می­آشامند و می­پوشند و نکاح می­کنند مبحث دوم: مبانی حقوقی

این مطلب را هم بخوانید :  دانلود پایانامه ارشد : وجود یا عدم ضمان معاوضی در فسخ، اقاله و در دوران حق حبس

در ارتباط با معاونت در جرم هرگاه یک یا چند نفر در انجام عملیات مادی جرم معینی مباشرت نداشته باشند، ولی با ارتکاب اعمال و رفتار خود، مجرم اصلی را کمک و یاری می­کنند با رعایت شرایطی که در قانون مقررات، مجرم و قابل مجازات شناخته می­شوند.

ماده ۴۳ قانون مجازات اسلامی نه تنها مصادیق معاونت در جرم را مشخص کرده، بلکه در این ماده آمده می باشد: «اشخاص زیر معاون جرم محسوب شده و با در نظر داشتن شرایط و امکانات خاطی و دفعات و مراتب جرم تعزیر می شوند.»

قید این نکته حالی از این می باشد که معاونت در جرم، زمانی قابل مجازات می باشد که اصل اقدام ارتکابی جرم باشد.

بنابراین معاونت درجرم در صورتی قابل تعزیر می باشد که جرم دیگری وجود داشته و معاون طبق مصادیق تعیین شده توسط قانون «مرتکب اصلی» را یاری و مساعدت نماید.

درخصوص­اینکه معاونت خود به تنهایی جرم مستقل محسوب می­گردد، یا اینکه معاونت از جرمی که با همکاری معاون صورت گرفته، قرض­گرفته می­گردد، دو عقیده متفاوت هست.

۱- نظریه مجرمیت استعاره­ای

۵– مرعشی، محمد حسن« معاونت در جرم»، فصلنامه دیدگاه های حقوقی، شماره ۱، ص ۷٫

۶– مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۴،قم ، نشر دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۵۴٫

۷– موسوی بجنوردی، میرزا حسن، پیشین، ص ۳۰۶٫

 مطالعه تطبیقی معاونت در جرم در حقوق کیفری ایران و لبنان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

این مطلب را هم بخوانید :  کسب درآمد در خانه

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق : مطالعه تطبیقی معاونت در جرم

]]>