پایانامه در رابطه با : بررسی تطبیقی معاونت در جرم در حقوق کیفری ایران و لبنان

<![CDATA[ عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی معاونت در جرم در حقوق […]

<![CDATA[

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی معاونت در جرم در حقوق کیفری ایران و لبنان

تکه ای از متن پایان نامه :

تفاوت­هایی میان مباشرومعاون هست از آن جمله: در جرایم تعزیری گرچه مجازات معاون، مجازات فاعل می باشد اما مجازات معاون از میزان مجازات مباشرجرم کمتر می باشد علاوه بر این مجازات معاونت درجرایم مستوجب حدود و قصاص لزوماً مجازات تعزیری می باشد که از حداقل مجازات کمتراست.

«از دیگر وجوه افتراق معاون و مباشر یا شریک جرم آن می باشد که در شرکت در جرم، مسئولیت هر شریک جرم مستقلاً تحقق پیدا می­کند، درحالی که مسئولیت معاون تنها وقتی قابل تصور می باشد که برمباشریا شریک جرم اصلی مجازاتی مقرر شده باشد»۵

در حقوق لبنان فاعل یا مباشر جرم کسی می باشد که ارکان تشکیل دهنده جرم را به وجودآورد و مستقیماً در اجرای جرم تأثیر داشته باشد و شخصی که دیگری را به هر وسیله وادار به ار تکاب جرم می­کند یا برای این کار کوشش می­نماید محرّض­ نامیده می­گردد. مسئولیت محرّض­ (وادار شده) به ارتکاب جرم، مستقل از مسئولیت محرّض­ (وادار کننده) می­باشد.

محرّض­ تاثیر روانی بر فاعل می­گذارد و او را وادار به ارتکاب جرم می­کند. اما­ محرّض­ در عملیات مادی و ارکان مشکله جرم تأثیر اجرایی ندارد و فقط از لحاظ روانی باعث تحریک فاعل و تمایل او به جرم می­گردد.

مسئولیت محرّض  (وادار کننده) به جرم، مستقل می­باشد. وتحریض به ارتکاب امور خلاف، جرم تلقی می­گردد و طبق ماده ۲۱۸ قانون مجازات لبنان: «وادار کننده به ارتکاب جرم در معرض مجازاتی قرار می گیرد که برای جرم مورد نظر او تعیین شده می باشد اعم از اینکه جرم، تام یا شروع شده یا ناقص باشد. هرگاه وادار کردن به جنایت یا جنحه منتهی به نتیجه نشود، مجازات به نسبتی که در بند دوم و سوم و چهارم ماده ۲۲۰ بیان شده می باشد تخفیف می یابد…» ۱

درقانون جزای لبنان «ممکن می باشد تعریف معاون (متدخّل) درجرم این باشد که کسی کمک به ارتکاب­جرم می­کند­به­طوری­که اقدام­اوازارکان مادی­جرم­یا­عملیات­اجرایی ومؤثرواصلی درجرم نباشد» ۲

و یا شناخت وجوه افتراق میان آن­ها حقوق متهمین بهتر رعایت می­گردد و امکان اجرای عدالت بیشتر می­گردد. به طور کلی تفاوت­های معاونت و مشارکت در جرم از چند جهت قابل بررسی می باشد. مهمترین آنها اختلافاتی می باشد که از مقایسه بین عناصر و ارکان تشکیل دهنده هر یک از آن ها روشن می گردد از آن جمله:

تفاوت از نظر رکن قانونی: رکن قانونی مشارکت در جرم را ماده ۴۲ ق.م.ا و رکن قانونی معاونت د ر جرم را ماده ۴۳ ق.م.ا تشکیل می­دهد. مجرمیت معاون جرم تبعی و استعاره­ای می باشد. اما   شرکاء به­دلیل برخورداری کامل از عناصرتشکیل دهنده جرم اصالتاً مجرم بوده و هر یک در حکم مباشر یا مرتکب اصلی می­باشند. همین تفاوت باعث شده که اگر مرتکب اصلی از علل مانع مجازات برخوردار بوده و از مجرمیت مبری گردد، معاون جرم نیز به تبع وی ازمجرمیت و مجازات معاف باشد.

۴– صانعی، پرویز، حقوق جزای عمومی، چاپ اول، تهران، انتشا رات طرح نو، ۱۳۸۲، ص ۵۶۳٫

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

۵– زراعت، عباس، جزای عمومی تطبیقی، چاپ اول، تهران، نشر فکرسازان، ۱۳۸۴، صص۷۲-۷۳٫

۶– الفاضل، محمد، پیشین، ص ۲۲۶٫

 مطالعه تطبیقی معاونت در جرم در حقوق کیفری ایران و لبنان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق : مطالعه تطبیقی معاونت در جرم

]]>