وجود یا عدم ضمان معاوضی در فسخ، اقاله و در دوران حق حبس – پایانامه کارشناسی ارشد

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید
<![CDATA[

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   وجود یا عدم ضمان معاوضی در فسخ، اقاله و در دوران حق حبس

تکه ای از متن پایان نامه :

 أنه غیر مانع من الفسخ بالخیار، لاطلاق الأدله، نعم، ینا فیها التلف بناء على أنها بیع لعدم معقولیه بیع المعدوم».[۱]

یعنى اینکه «تلف مانع از صحت اقاله نیست همانطور که در فسخ به خیار مانع نیست و دلیل این امر، اطلاق ادله مى‏باشد البته در صورتى که اقاله را بیع بدانیم، تلف مانع از اقاله می باشد براى اینکه بیع معدوم، معقول نیست».

چنانکه ملاحظه مى‏گردد به نظر فقهاى امامیه، اطلاق ادله جواز اقاله دلالت دارد که در صورت تلف یکى از عوضین یا هر دوى آنها اقاله صحیح تا ازاله و برطرف گردد و عقد، منتفى با انتفاء موضوع مى‏گردد[۲].

اما فقهاى امامیه و حقوق‌دانان ایران تفاوتى بین تلف مبیع و ثمن از این حیث قائل نیستند[۳]. زیرا هر دو عوض در بیع اصل هستند، نه یکى اصل و دیگرى فرع. قانون مدنى نیز از این نظر پیروى کرده می باشد (م ۲۸۶): همچنین تفاوتى بین تلف یکى از عوضین و یا هر دو وجود ندارد به عبارت دیگر حکم تلف دو مورد مانند تلف یکى از عوضین مانع‏اقاله نخواهد گردید و ذکر عنوان «تلف یکى از عوضین» در ماده مذکور به مقصود بیان اکثریت موارد می باشد و نه به‏ قصد القاى مفهوم مخالف نسبت به موارد تلف عوضین و خارج کردن آن از حکم مقرر در ماده[۴].

نکته دیگر اینکه اگر طرفین در مقدار ثمن با هم اختلاف پیدا کردند، قول بایع با قسم مقدم می باشد زیرا ثمن همانند دین در ذمه اوست و اصل بر عدم زیادى می باشد و اگر در قیمت تلف اختلاف داشتند قول منکر زیادى مقدم می باشد[۵].

مثالى که براى تلف مى‏توان عنوان نمود این می باشد که مثلاً کسى گوسفندى بخرد و پس از خرید، آنرا بکشد و خریدار و فروشنده توافق در اقاله و تفاسخ بیع نمایند، خریدار در عوض گوسفند، قیمت انرا به[۱].  شیخ محمدحسن نجفی، جواهرالکلام، پیشین، ص ۳۵۱٫

[۲]. صبحى محمصانى، النظریه العامه للموجبات و لعقود، پیشین، ج ۲، ص ۲۳۲ و کمال‏الدین محمدبن عبدالواحد، توضیح فتح القدیر، پیشین، ج ۵، ص ۲۴۶٫

[۳]. محمدحسن نجفى، همان، ص ۳۵۸ و ناصر کاتوزیان، اعمال حقوقى، پیشین، ص ۳۴۰٫

[۴]. مهدی شهیدی، سقوط تعهدات، پیشین، ص ۱۱۷٫

[۵]. محمدجواد مغنیه، فقه الامام جعفر الصادق(ع)، پیشین، ج ۳، ص ۲۸۷٫

 وجود یا عدم ضمان معاوضی در فسخ، اقاله و در دوران حق حبس

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق: وجود یا عدم ضمان معاوضی در فسخ و اقاله و در دوران حق حبس

]]>