وجود یا عدم ضمان معاوضی در فسخ، اقاله و در دوران حق حبس – پایانامه

<![CDATA[

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   وجود یا عدم ضمان معاوضی در فسخ، اقاله و در دوران حق حبس

تکه ای از متن پایان نامه :

معاوضى می باشد) در اثر تسلیم به خریدار انتقال داده مى‏گردد و پس از فسخ نیز باقى مى‏ماند[۱]. بعضى از حقوق‌دانان گفته‏اند که قانون مدنى در ماده ۶۳۱ از فقهایى پیروى نموده که مشترى را حتى در صورت عدم تعدى و تفریط ضامن مى‏دانند زیرا مقررات ق.م. خریدار را نسبت به مبیع پس از فسخ امین نشناخته می باشد[۲].

  1. برخى دیگر از حقوق‌دانان نظریات قبلى را رد نموده‏اند و برآنند که مسئولیت متصرف پس از فسخ چیزى بیش از امین قراردادى و قانونى می باشد و التزام به رد مبیع و ثمن، طبیعت تعهدات ناشى از قرارداد را دارد و ناظر به نتیجه می باشد نه وسیله. فسخ قرارداد از سوى فروشنده دلالت ندارد که او خریدار را امین دانسته می باشد. استصحاب ضمان نیز درست نیست زیرا انتقال ضمان معاوضى به اعتبار مالکیت خریدار می باشد که این مالکیت در نتیجه فسخ از بین مى‏رود یعنى ضمان خریدار، ضمان معاوضى بود در حالیکه مورد ادّعا ضمان قهرى می باشد. هر دلیلى تلف گردد به خاطر قاعده احسان، ضامن نمى‏باشد. ضررى هم که طرف مقابل او متحمل مى‏گردد همان ضررى می باشد که ممکن بود در اثر تلف مال در نزد خودش بر او وارد گردد.

 

اتلاف‏

اتلاف عوضین یا یکى از آنها نیز همانند تلف ممکن می باشد قبل از فسخ و در زمان خیار یا پس از فسخ تحقق یابد. قاعده معروفى در فقه هست که مى‏گوید: «من اتلف مال الغیر بدون إذن منه فهو له ضامن»[۳]. در جای دیگر آمده: «من أتلف مال الغیر فهوله ضامن»[۴] این قاعده ناظر به مفاد چندین حدیث می باشد و مقصود آنست که هر کس عامداً یا سهواً موجب تلف مال غیر گردد ضامن می باشد. ماده ۳۲۸ ق.م. نیز مقرر مى‏دارد: «هر کس مال غیر را تلف کند ضامن می باشد و باید مثل یا قیمت آنرا بدهد اعم از اینکه از روى عمد تلف[۱]. ناصر کاتوزیان، قواعد عمومى قراردادها، پیشین، ج ۵، ص ۹۲٫

[۲]. سیدحسن امامی، حقوق مدنی، پیشین، ج ۱، ص ۵۵۲٫

[۳]. محمدفاضل لنکرانی، القواعد الفقهیه (قم: مطبعه المهر، ۱۴۱۶هـ.ق)، ج۱ ، ص ۴۷٫

[۴]. ناصر مکارم شیرازی، القواعد الفقهیه، پیشین، ج ۲، ص ۱۶۸؛ سیدمحمدکاظم المصطفوی، القواعد، پیشین، ص ۲۱؛ محمود شهابی‌خراسانی، قواعد فقه، پیشین، ص ۱۰۱٫

 وجود یا عدم ضمان معاوضی در فسخ، اقاله و در دوران حق حبس

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق: وجود یا عدم ضمان معاوضی در فسخ و اقاله و در دوران حق حبس

]]>