هر آنچه از سرویس های دوره ای خودرو باید بدانید- بخش اول

جدا از خودرویی که دارین، سرویسای دوره ای، از اقدامات جدانشدنیِ نگهداری خودرو هستن. یعنی هیج فرقی ایجاد نمی کنه که مالک چه خودرویی هستین، واسه موندگاری خط باقی موندن خودروتان، سرویسا باید به موقع و در زمان مشخص انجام شن. سرویس، فقط تنها تعویض روغن و فیلترا نیس. بذارین این جوری تعریف کنیم که به تعویض و بررسی هر چیزی که از قطعات خودروتان که مصرفیه، در زمان مشخص اون، انجام سرویس می گن. قطعات مصرفی شامل طیف بزرگی از شکلای جور واجور ریز و بزرگ در خودرو می شن که در ادامه می خوایم به مهم ترین اونا بپردازید. با ما همراه باشین تا با جزئیاتی بیشتر، به علم خودرویی خود، اطلاعات جدیدی اضافه کنین تا خودروتان همیشه در سلامت بمونه و از خسارات احتمالی اون جلوگیری شه.

سرویسا شامل چه اقلامی می شن؟

بعضی از قطعات خودرو، تعویضی هستن. تعداد دیگری باید در زمانای مشخص بررسی و در بعضی موارد تنظیم و یا بعضی وقتا هم تمیز شن. در ادامه، به ترتیب اهمیت و اندازه کاربرد، هر کدوم رو توضیح می دیم.

روغن موتور

روغن موتور اولین و مهم ترین چیزیه که در هر سرویس باید تعویض شه. روغن هیچ وقت قابل تمیزکاری نیس. روغن موتور همونطوری که میدونید هیچ وقت مصرف نمی شه، اما بر اثر استفاده و گذشت کارکرد مشخصی و یا حتی گذشتن زمان معینی، خواص خود رو از دست میده و نیازمند تعویضه. مقدار روغن باید به صورت تداومی بازدید شه. در وقتی که سطح روغن موتور پایینتر از min بود، باید مقداری روغن به اون اضافه کنین تا سطح روغن بین دو علامت روی گیج قرار گیرد. زیاد بودن روغن هم (یعنی بیشتر از مقدار max تعیین شده روی اون) مشکل آفرینه. مثلا می تونه شمعا رو خیس و روغنی کنه و دردسرهای این چنینی به وجود آورد. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که اگه از خودرو واسه یه مدت استفاده نکنین امکان فاسد شدن روغن هست و باید با در نظر گرفتن پیشنهادای شرکت سازنده، به بیشترین حد زمان بین تعویض روغن موتور خودرو توجه داشت. اما بازم ملاک اصلی تعویض مرتب اون، کارکرده که بسته به مدل خودرو، عددی بین ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ کیلومتر، متغیره. (البته استثنا هم هست.در هر صورت می تونین با پرس و جو از مقدار مشخص اون واسه خودروتان خبردار شین؛ نوع روغن هم موثره). چند نکته نیاز به یادآوریه. اما قبل از اون خاطر نشون می کنیم که کم شدن روغن (ریختن یا روغن سوزی) چیزی غیرعادیه که باید همیشه از ثابت موندن حجم مشخص سطح روغن مطمئن شین. بیشتر بخونین.

نکته اول

مسئله زمان و تاریخ انقضا روغن موتور چیزی پر اهمیته که کمتر به اون توجه می شه. تصور کنین که مصرف شخصی خودروتان به شکلیه که همیشه در شهر و ترافیک هستین. یا اصلا دیر به دیر از خودروتان استفاده می کنین. در اینجور شرایطی عامل زمان (که منتهی به فاسد شدن روغن به مرور می شه)، ملاک تعیین کننده تریه تا کارکرد. یادتون باشه که روغن تازه، شفاف و روشنه؛ و پس از استفاده کم کم تیره و در آخر مشکی می شه.

نکته دوم

 هنگام تعویض روغن موتور ، حتماً به سطح کیفی API و گریدویسکوزیته روغن برابر با فصول سال توجه کنین. ََ روغن موتورای گفته شده در دفترچه راهنمای خودرو رو به کار ببرین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مثلا اندازه ویسکوزیته روغن در زمستون و تابستون، طبق اختلاف قابل توجه دمای غالب، باید فرق داشته باشه.

نکته سوم

همیشه باوری وجود داشته که نوع روغن موتور مورد استفاده تو یه خودرو باید ثابت بمونه و از برندای متفاوتی واسه یه خودرو به کار نره. این باور به طور کامل درسته. چون تعویض پشت سر هم نوع روغن موتور به دلیل متفاوت بودن فرمولاسیون اونا، ممکنه باعث عکس العمل شیمیایی و آسیب رسیدن به موتور خودرو شه.

نکته آخر

روغنی که انتخاب می کنین، از مهم ترین عوامل تعیین کننده هزینه پایانی انجام سرویسه. هزینه می تونه با انتخاب روغن موتور ارزون قیمت تا چندین برابر کم بشه. یادتون باشه که هر آنی که خودروتان روشنه حتی بدون هیچ حرکتی، موتور در ظرفی از روغن روند خود رو پیش می بره. درنتیجه اهمیت روغن احتیاجی به توضیح و توضیح نداره. در آخر اینکه اگه خیلی به روغن موتور اهمیت نمی دین (عملی که اصلا پیشنهاد نمی کنیم) به گرانروی یا ویسکوزیته اون طبق دما و محیط و نوع کارکرد خود دقت کنین. (روغن موتورای با ویسکوزیته بالا تر باعث نرم تر کار کردن و هم اینکه مراقبت موتور می شن. نقطه ضعف روغن با ویسکوزیته بالا اینه که پس از استارت زمان بیشتری زمان میبره تا در تموم اجزای موتور گردش پیدا کنه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که روشن کردن موتور بیشتر از کارکردن در حالت عادی موتور رو فرسوده می کنه.)

فیلتر روغن

فیلتر روغن با در نظر گرفتن پیشنهاد سازنده با هر بار تعویض روغن یا یه بار در میان ، باید تعویض شه. این کار ضمن کاهش مصرف سوخت ، باعث افزایش شتاب و عمر موتور خودروی شما می شه. اگه روغن انتخابی تون همونطوری که در بالا گفتیم، ارزون قیمت تره، فیلتر روغن رو هر سری عوض کنین. (خساست بیشتر از این، عمر موتور خودروتان رو کوتاه می کنه.)

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

فیلتر هوا

هوایی که به محفظه احتراق موتور وارد می شه نیاز به فیلتر و یکم تمیزکاری داره. از اثرات فیلتراسیون بد هوا میشه به مشکل در سیستم سوخت رسانی ، تخریب رینگای پیستون ، کاهش شتاب ، افزایش مصرف سوخت و آلودگی اشاره کرد. پس تعویض به موقع فیلتر هوا واسه افزایش کارایی و بازده موتور لازمه.