نسخه iOS فورتنایت؛ تفاوت‌ها با نسخه کنسول و پی سی

هفته گذشته در آخر انتظار کاربران موبایلای اپل به سر رسید و فورتنایت، بتل رویال محبوب اپیک گیمز واسه سیستم عامل iOS هم عرضه شد. اما انگار شکستن مرز بازیای موبایل به شکلی استثنایی واسه سازندگان بازی کافی نبود و اونا عزمشونو جزم کردن بازیکنان از همه پلتفرما بتونن با هم بازی کنن و این اصلا موضوع ساده ای نیس. در این مقاله می خوایم نگاه کوتاهی به نسخه iOS بازی فورتنایت داشته باشیم.

گرافیک و فریم ریت

واسه ساخت یه بازی چند نفره موفق باید مطمئن باشین که تجربه بازیکنان با هر دستگاهی تا حد زیادی یه جوره و این یکی از چالشای اصلی سازندگان بازی بود. فورتنایت الان روی تلفنای iPhone 6s و بالاتر قابل اجرا هستش ولی سخت افزار دستگاه های قدیمی اونقدر واسه اجرا کردن بازی مناسب نیس.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

اپیک گیمز واسه حل کردن این مشکل تغییرات زیادی در نسخه ۶s ایجاد کردن که باعث شده کمی از رنگ و لعاب بازی کم بشه. در نسخه ۶s رزولوشن بسیار کمتره و سایه ها، درخشش نور و چمن از بازی حذف شدن. اما بازی هنوزم حال و هوای کارتونی و خود رو حفظ کرده. تنها مشکل اینه که گرافیک بازی تا حدودی تداعی کننده بازیای پلی استیشن ۲ه. با وجود ایجاد تموم این تغییرات لازم واسه نسخه ۶s اندازه فریم بازی در بعضی مواقع به ۲۰ فریم در ثانیه هم می رسه.

اما در iPhone X همه چیز بهتره. iPhone X از نظر سخت افزاری تلفن بسیار خوبیه و به خاطر همین محدودیتای گرافیکی بازی در این دستگاه کمتر هستن. هم اینکه، فریم ریت در بازی ثابته و تقریبا اصلا زیر ۳۰ نمیاد. البته این ممکنه کمی واسه بازیکنان کنسول و کامپیوتر که به ۶۰ فریم در ثانیه و حتی بیشتر از اون عادت کردن سخت باشه ولی از همه چیز که بگذریم داریم روی یه موبایل بازی می کنیم.

هم اینکه، نمایشگر بزرگ تر iPhone X به کاربران این توانایی رو میده تا با نسبت تصویر ۱۹٫۵:۹ بازی کنن و اینطوری محدوده دید بیشتری نسبت به کاربران ۶s داشته باشن.

گیم پلی

همونطور که گفتیم واسه ایجاد توانایی کراس پلی میان همه پلتفرما، تجربه بازی باید واسه همه برابر باشه و نسخه موبایل هم از این قانون مستثنی نیس. البته باید قبول کرد که کنترل بازی با موبایل خیلی سخت تر از کیبورد یا کنترلره و اپیک گیمز هم خوب این مسئله رو درک کرده و تغییرات کوچیکی واسه راحت تر شدن بازی روی نسخه موبایل اعمال کرده.

 

از اونجایی که باخبر شدن از دور و بر یکی از مهم ترین نکات در بازیای بتل رویاله و صدا گرفتن در موبایل بدون هدفون ممکن نیس، نشونه هایی ظاهری در بازی قرار داده شده که واسه پیدا کردن جهت صدا و اتفاقات دور و بر شخصیت به بازیکن کمک می کنن. مثلا وقتی شخصی در دور و بر شما حرکت کنه یا در نزدیکی شما صندوق باز نشده ای باشه، در بازی یه نشونه مکان اونو به شما نشون میده.

با اینکه این نشونه ها یکی از لایه های رقابتی اصلی بازی یعنی «صدا گرفتن» رو به صورت کلی حذف می کنن، وجود اون در موبایل لازمه چون کسائی که با موبایل بازی می کنن در بیشتر مواقع از هدفون استفاده نمی کنن.

کنترلا

کنترل بازی شاید بزرگترین تغییر در نسخه عرضه شده واسه iOS باشه. بازی هنوز کنترلرها رو پشتیبانی نمی کنه اما ممکنه واسه عرضه نسخه پایانی این مسئله عوض شه، همونطور که نسخه PS4 توانایی به کار گیری کیبورد و موس رو داره.

 

کنترلای بازی واسه کسی که به شوتر بازی کردن روی دسته و موس و کیبورد عادت داره می تونه حتی کمی آزاردهنده باشه. چگونگی قرار گرفتن کنترلا و فاصله میان اونا خوب انتخاب شده اما هنوزم جای پیشرفت داره.

بازی فورتنایت الان واسه همه کاربران iOS موجود نیس و اپیک گیمز کدهایی رو به صورت رندوم به بازیکنان جور واجور فرستاده س. حتما بعد از عرضه نسخه پایانی واسه iOS باید منتظر نسخه اندروید باشیم و این تغییر بزرگی واسه بازیای چند نفره س. باید دید که اپیک گیمز و فورتنایت این تغییر رو چیجوری هدایت می کنن و نتیجه کار چی می شه.