منبع پایان نامه درمورد هزینه های جاری

<![CDATA[

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

گردد.
طراحی معادن در معادن روباز در کشور ما به صورت کلاسیک و یا طراحی دستی- کامپیوتری، به شکل و حجم ماده معدنی بستگی دارد. به عبارتی به منظور طراحی های روباز به مدل زمین شناسی کانسار نیاز است. این مدل با توجه به نقشه زمین شناسی، ترانشه ها و مطالعات عمقی منطقه( گمانه ها، چاهک ها و تونل ها) تهیه می شود. مدل کانسار در برخی از مناطق جابجایی هایی دارد و یا شکل و روند پیشبینی شده آن تغییر می نماید. یکی از راه های بررسی این علل تهیه مدل سه بعدی ساختاری منطقه است. برای تهیه مدل ساختاری منطقه نیاز به نقشه زمین شناسی سطحی و نیز مطالعات عمقی منطقه(گمانه ها، چاهک ها و تونل ها) می باشد.
پس از تهیه مدل سه بعدی زمین شناسی و مدل سه بعدی ساختاری منطقه می توان مدل بلوک عیاری منطقه را تهیه نمود.
برای تهیه یک طرح بهینه از یک مدل زمین شناسی و بلوکی عیاری احتیاج به یکسری اطلاعات اولیه میباشد که به شرح زیر است :
الف- مشخصات هندسی معدن : همانگونه که میدانیم طرح هندسی معدن بر پایه یک سری مشخصات کلی، نظیر شیب کلی معدن در قسمت های مختلف پیت، شیب دیواره پله های استخراجی، عرض و شیب جادههای ارتباطی داخل و خارج پیت، شعاع قوص مسیرهای ارتباطی، عرض و محل پله ایمنی و …شکل می گیرد که این مشخصات نیز باید با تجهیزات و ماشین آلات موجود در معدن نیز تطبیق داشته باشد. از نقطه نظر بهینه سازی استخراج، شیب کلی و دیواره از اهمیت بالایی برخوردار می باشد؛ که قبل از بهینه سازی طرح استخراج باید یک سری مطالعات و آزمایشات ژئو مکانیکی بر روی سنگ های معدن، خصوصاً سنگ های نزدیک بهدیواره های نهایی معدن انجام پذیرد تا بتوان شیب ایمن و مناسبی برای دیواره ها ایجاد نمود.
ب- عیار حد: بطور کلی تعیین میزان عیار حد در معادن، معرف مرز تشخیص ماده معدنی از باطله در یک توده معدنی می باشد. موضوع عیار حد بدلیل وابستگی به عوامل متغیر همواره دارای پیچیدگی های مختلفی بوده است. به هر حال این دشواری و پیچیدگی دلیلی بر حذف این مقوله نمی باشد؛ چراکه امروزه نقش عیار حد در برآوردهای اقتصادی معدن ( خصوصاً در معادنی که در حال راه اندازی و یا گسترش می باشد) از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
ج- ظرفیت تولید سالانه : ظرفیت تولید در مطالعات فنی و اقتصادی از جمله عوامل تاثیر گذار بر سودآوری می باشد. در پروژه های مختلف تولیدی تامین منابع سرمایه ای از یک سو و کاهش هزینه های جاری از سویی دیگر همیشه در تقابل با یکدیگر بوده اند. در نرم افزارهای بهینه سازی معادن امکان تجزیه و تحلیل این پارامترها به خوبی فراهم شده است و از این طریق می توان ظرفیت تولید هر معدنی را با دقت بالا تعیین نمود.
د- وزن مخصوص: در نرم افزار های بهینه سازی استخراج معدن از قبیلNPV و Datamine و… هزینه استخراج هر بلوک از ماده معدنی بر اساس تناژ محتوای آن محاسبه می گردد. بنابر این برای محاسبه تناژ هر بلوک ماده معدنی لازم است وزن مخصوص بر اساس سنگ های مختلف و به تفکیک زون های کانی سازی به برنامه داده شود.
ھ- درصد بازیابی : همانگونه که قبلاً گفته شد محاسبات بهینه سازی استخراج معدن بر روی مدل بلوکی ارزشی کانسار صورت می پذیرد. محاسبه ارزش هر بلوک بر اساس میزان طلای محتوای آن( عیار هر بلوک) محاسبه میگردد.
و- هزینهها: همانگونه که می دانیم ارزش هر بلوک از تفاضل درآمد حاصل از فروش محصول و هزینه های تولید بدست می آید. از این رو تعیین دقیق هزینه ها از اهمیت ویژه ای بر خوردار می باشد. به طور کلی هزینه هایی که در بهینه سازی محاسبه گردیده است؛ شامل : هزینه های استخراج، هزینه های فرآوری و هزینه های جاری می باشد. لازم به ذکر است که هزینه های سرمایه گزاری اولیه در این محاسبات لحاظ نشده است.
۲-۳۵-۱-۳- حفاری :
عملیات حفاری در مجتمع طلای موته با ۳ دستگاه چالزنی، اینگرسولرند مدل C401LM انجام میگیرد که سیستم حفاری ایندستگاه ها از نوع ضربهای_دورانی میباشد. حفاری در ستهای باطله بدون نمونهگیری و در ستهای عیار دار با نمونهگیری پودری انجام میشود. شبکه سایتهای مورد نظر حفاری در باطله با توجه به نوع و خواص ژئومکانیکی سنگ و … ۳/۳×۲ , ۳/۳×۵/۲ و در سایتهای عیار دار با توجه به سایز ورودی کارخانه۳/۳×۰/۲ میباشد. سرمته های مورد استفاده از نوع دکمهای و قطر ۳ اینچ میباشد.
پس از پیاده شدن موقعیت چالها، مختصات چالهای آتشکاری به وسیله دوربین نقشهبرداری، برداشت و مختصات به دستگاه نظارت تحویل داده میشود.
نتایج مربوط به چالهای آتشکاری پس از اخذ از آزمایشگاه در فایل مربوطه وارد شده و در نرم افزار Datamine مدل سه بعدی چالها تهیه شده و با استفاده از آن محدوده ماده معدنی تعیین میگردد. در این مرحله سعی میشود تا اجراییترین خطوط مرزی بین ماده معدنی و باطله انتخاب شود تا کمترین اختلاط را داشته باشیم. عیار مربوط به محدوده ماده معدنی نیز توسط Datamine تخمین زده میشود.
لازم به ذکر است که با توجه به اینکه ماده معدنی استخراج شده از معدن سنجده در بخش های مختلف حاوی مقادیر قابل توجهی مس می باشد که بعنوان عنصر مزاحم در فرآیند استحصال طلا به حساب میآید، میبایست عیار مس موجود در ماده معدنی حمل شده به پشت سنگ شکن مشخص شده و هنگام تحویل دپو، عیار مس آن نیز ذکر شود تا در فرآیند جداسازی طلا از سنگ ماده معدنی بتوان به نسبت وجود عنصر مزاحم مس، درصد مواد افزودنی از جمله آهک ، سیانور، آمونیاک … را نیز تغییر داد.
پس از تکمیل سایت حفاری مورد نظر برداشتهای زمین شناسی که در آن کل
یه عوارض مربوطه برداشت شده برای هر سایت انجام میشود و در مناطق بلدوزرکاری نیز برداشت صورت میگیرد. نقاط علامت گذاری شده توسط نقشهبردار برداشت شده و فایل مربوط به آن در نرم افزار Datamine و Autocad ترسیم و نهایتاً نقشه زمین شناسی و ساختاری پایان هر ماه توسط دستگاه نظارت تهیه و به روز میشود.

۲-۳۵-۱-۴- آتشباری :
در ستهایی که چالها آبدار باشند از روش لوله گذاری استفاده می شود تا جلوی نفوذ آب و در نتیجه حل شدن آنفو گرفته شود. برای اینکار از لولههای ۵/۲ اینچی پلیکایی که انتهای آنها مسدود شده است، استفاده میشود. مواد ناریه مورد استفاده در این معادن شامل : بوستر (بعنوان پرایمر اولیه)و آنفو (بعنوان خرج اصلی) میباشد و از کورتکس بعنوان فتیله انفجاری استفاده میگردد. همچنین از چاشنی الکتریکی تاخیری بعنوان چاشنی اولیه مدار و ایجاد کننده تاخیر در بین ردیف چالها استفاده میشود. پس از انفجار یک سایت، مختصات مرز ماده معدنی ترسیم شده بر روی کروکی، به وسیله نقشه بردار بر روی ست انفجار شده پیاده میشود. پس از این مرحله، کارشناس دستگاه نظارت با توجه به جابجایی دپو (در اثر انفجار)، برای نقاطی که نیاز به جابجایی دارند، جابجایی لحاظ کرده و سپس مرز ماده معدنی بوسیله گچ، اسپری رنگی و یا نوار رنگی مشخص و به پیمانکار جهت حمل تحویل داده میشود.۲-۳۵-۱- ۵ بارگیری و باربری:
عملیات بارگیری درمعادن مجتمع طلای موته توسط دو دستگاه لودر ۹۸۸ کاتر پیلار با حجم بیل ۶/۴ متر مکعب صورت می گیرد. همچنین در معدن طلای موته ۳ دستگاه بلدوزر به کدهای ۱، ۲ و ۳ در حال فعالیت میباشند که این بلدوزرها بیشتر برای تسطیح دامپهای باطله و ماده معدنی مورد استفاده قرار میگیرد. در ضمن مجتمع دارای یک دستگاه لودر ۴۷۰ کوماتسو با حجم بیل ۹/۳ متر مکعب میباشد که بیشتر برای بارگیری کامیون مورد استفاده قرار میگیرد که در حال حاضر در بخش بارگیری از آنها استفاده نمیشود.
ماده معدنی پس از حمل به پشت سنگ شکن به صورت جداگانه با توجه به عیارهای مختلف، دپو میشود. بهترین روش بلندینگ ماده معدنی که با عیارهای مختلف از معدن به پشت سنگ شکن منتقل می شود، تشکیل یک دپو با لایه های مختلف است که میانگین عیار لایه ها معادل عیار ورودی کارخانه باشد. به همین منظور سعی برآن شده تا به هنگام حمل ماده معدنی به پشت سنگ شکن عمل بلندینگ انجام شده و دپوها به صورت لایه لایه از ستهای مختلف با عیارهای مختلف تشکیل شود تا بیشترین اختلاط بین عیار های متفاوت بوجود آید.

۲-۳۵-۲- روش تولید طلادر کارخانه

فرایند تولید در کارخانه طلای موته به شرح زیر می باشد.
۲-۳۵-۲-۱- واحد خردایش

شکل ۲-۱۳: واحد خردایش
پس از عملیات استخراج، ماده معدنی بصورت دپوهایی تشکیل شده که این دپوها طی تنظیم یک فرم تحت نام صورتجلسه تحویل دپوبا ذکر مشخصات زیر تحویل کارخانه می گردد:
۱- شماره دپو ۲- تاریخ تحویل دپو ۳- نوع خاک(اکسید ،سولفید)۴- نام معدن ۵- عیار طلا ۶- عیارمس موجود در ماده معدنی
دپوها با تناره مشخص و عیار معینی که در حال حاضر بین ۵/۱ تا ۵/۲ گرم بر تن می باشد. تحویل کارخانه شده و ماده معدنی توسط لودر به داخل بونکر اولیه ریخته می شود(ظرفیت بونکر حدود ۵۰ تن می باشد). بر سر راه بونکر یک گریزلی ثابت وجود دارد که ابعاد چشمه های گریزلی ۴۵۰ میلیمتر و به صورت طولی می باشد.در نهایت مواد با ابعاد کوچکتر از ۴۵۰ میلیمتر وارد بونکر شده و مواد بزرگتر بر روی شبکه های گریزلی باقی مانده این مواد توسط چکش مخصوص که بر روی دستگاه بیل مکانیکی نصب شده است خرد شده و مجددا به خردایش برگردانده می شود. مواد داخل بونکر توسط یک تغذیه کننده زنجیری (آپرون فیدر) وارد گریزلی لرزان شده، که در آن مواد با ابعاد کوچکتر از ۸۰ میلیمتر بر روی نوار نقاله شماره۱ (۰۱-CV) ریخته و مواد بزرگتر وارد سنگ شکن فکی می شوند. سنگ شکن فکی مواد را خرد کرده به ابعاد کوچکتر از ۸۰ میلیمتر تبدیل می کنند و محصول آن برروی نوار نقاله شماره ۱ ریخته می شود. مواد خرد شده در مرحل اولیه سنگ شکنی توسط نوار نقاله اول حمل شده و توسط یک شوت به روی نوار نقاله شماره ۲ ریخته شده و به سرند دو طبقه ارسال می گردند. (در محل ریزش مواد بر روی نوار نقاله ۲ دو دستگاه مگنت نصب شده که آهن آلات همراه را از ماده معدنی جدا می نماید.)
مواد توسط سرند دو طبقه لرزان به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:
دسته اول مواد باقیمانده بر روی سرند طبقه رویی (بالایی) هستند که ابعاد آنها بین ۸۰-۴۰ میلیمتر می باشد و به داخل سنگ شکن دوم ریخته می شوند و پس از عملیات سنگ شکنی محصولی با ابعادکمتر از ۲۰ میلیمتر تبدیل شده و بر روی نوار نقاله شماره ۱ می ریزند.
دسته دوم مواد عبور کرده از چشمه های رویی سرند و باقی مانده بر روی طبقه زیرین سرند می باشند و ابعاد آنها بین ۴۰-۱۴ میلیمتر می باشد که این بخشی از مواد نیز وارد سنگ شکن سوم که سنگ شکن مخروطی است شده و محصول بدست آمده از این سنگ شکن موادی با ابعاد کوچکتر از ۱۰ میلیمتر می باشد و بر روی نوار نقاله شماره ۱ ریخته می شوند.

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  ۷۷u.ir  مراجعه نمایید

رشته مدیریت همه موضوعات و گرایش ها : صنعتی ، دولتی ، MBA ، مالی ، بازاریابی (تبلیغات – برند – مصرف کننده -مشتری ،نظام کیفیت فراگیر ، بازرگانی بین الملل ، صادرات و واردات ، اجرایی ، کارآفرینی ، بیمه ، تحول ، فناوری اطلاعات ، مدیریت دانش ،استراتژیک ، سیستم های اطلاعاتی ، مدیریت منابع انسانی و افزایش بهره وری کارکنان سازمان

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

دسته سوم موادی هستند که از چشمه های زیرین سرند عبور نکرده و دارای ابعاد کمتر از ۱۲ میلیمتر بوده و به عنوان محصول واحد خردایش بر روی نوار نقاله شماره ۳ ریخته شده و به انبار موادنرمه که ظرفیت آن معادل ۶۰۰ تن می باشد ارسال می گردد. عملیات سنگ شکنی کارخانه طلای موته به روش خشک و بصورت مداربسته صورت می گیرد و ظرفیت اسمی آن ۶۰ تن در ساعت تعریف شده که در حال حاضر ظرفیت آن به بیش از ۱۰۰ تن در ساعت افزایش یافته است. قسمت اعظم گردوغبار به وجود آمده توسط دستگاه غبارگیر که از نوع کیسه ای می باشد گرفته شد وتوسط دستگاهی بنام روتاری ولو بر روی نوار نقاله شماره ۳ ریخته و به همراه محصول خردایش به انبار مواد نرمه ارسال می گردد.

۲-۳۵-۲-۲- واحد سایش

شکل۲-۱۴ : آسیای گلوله ای شکل۲-۱۵ :هیدروسیکلون
ماده معدنی خرد شده در انبار مواد نرمه توسط یک لرزاننده بر روی نوار نقاله شماره ۴ ریخته و به آسیای گلوله ای فرستاده می شود. مواد در حین انتقال توسط یک دستگاه ویتومتر(توزین کننده) وزن می شود. ظرفیت این قسمت ۲۵ تن در ساعت یا ۶۰۰ تن در طول ۲۴ ساعت می باشدکه قابلیت افزایش تا ۳۰ تن در ساعت را نیز دارد.
به هنگام ورود مواد معدنی به آسیا حدود ۵/. برابر وزن مواد آب نیز اضافه شده و مواد به همراه آب اضافه شده وارد آسیا می شوند. مواد داخل آسیا توسط بار خرد کننده که گلوله های فولادی یا چدنی میباشند ( تقریباً روزانه به مقدار ۱۰۰۰ کیلوگرم با توجه به نوع ماده معدنی کاهش یا افزایش میابد) نرم شده و بصورت دوغاب از قسمت خروجی آسیا خارج شده و به هاپر خروجی آسیا منتقل می گردند در این قسمت به اندازه وزن مواد آب اضافه شده و دوغاب (پالپ) توسط پمپ سیکلون با فشار ۱ تا ۲ بار به هیدروسیکلونها ارسال می گردد. در این قسمت توسط هیدروسیکلونها عملیات دانه بندی برروی مواد صورت می گیرد و ذرات بزرگتر از ۶۳ میکرون از ته ریز سیکلون مجدداً به آسیا باز گردانده شده تا به اندازه مورد نظر خرد گردند. محصول این قسمت موادی هستند که از سرریز سیکلون خارج شده و به ابعاد آنها ۸۰% کوچکتر از ۶۳ میکرون می باشد و این مواد قبل از ورود به تانک آماده سازی از یک سرند آشغالگیر عبور کرده تا ذرات آشغال که معمولا شامل موادی از قبیل : ذرات دانه درشت – چوب و یا پلاستیک هستند جدا شده و به داخل واگن مخصوص انتقال یابند ومواد معدنی نرم شده که محصول واحد سایش می باشند به تانک آماده سازی می ریزد و از آنجا به قسمت لیچینگ فرستاده می شود.

۲-۳۵-۲-۳- واحد لیچینگ

شکل۲-۱۶ : تانکهای لیچینگ

پالپ موجود در تانک آماده سازی پس از اضافه شدن شیرآهک به آن و رساندن PH پالپ به حدود ۱۰ الی ۱۲ پی پی ام توسط پمپ آماده سازی به اولین تانک لیچینگ یعنی تانک بزرگ ارسال می گردد. در این تانک محلول سیانور سدیم ۱۰ درصد به پالپ اضافه می شود تا باطله موجود واکنش انجام داده و طلا بصورت محلول درآید . در این تانک همچنین هوا نیز به پالپ اضافه می شود تا واکنش شیمیایی بهتر و با سرعت بیشتری انجام گیرد. محلول سیانورسدیم طبق فرمول زیر با طلا تشکیل کمپلکس میدهد.
میزان مصرف سیانور دراین قسمت به عوامل زیر بستگی دارد:
– نوع ماده معدنی که شامل اکسید و سولفید می باشد.
– میزان مس موجود در ماده معدنی
سختی و پیچیدگی (مقاومت) کانی طلا درماده معدنی که با توجه به هر معدن متفاوت می باشد.بنابراین با توجه به عوامل فوق غلظت سیانور کاملاً متفاوت و از ۱۵۰ پی پی ام الی ۸۰۰ پی پی ام می تواند تغییر کند و براساس آن می توان به بازیابی طلای مورد نظر دست یافت.
ادامه فرآیند:
موادمعدنی در تانک بزرگ حدود ۱۵ ساعت مانده و سپس وارد تانک اول cip می شود و در نهایت به دو تانک بعدی cip وارد شده که در این قسمت نیز حدود ۱۵ ساعت مواد همزمان دارند تا طلا از فاز جامد به فاز محلول تبدیل شود . بعد از تانکهای cip پالپ وارد تانک اول لیچینگ

]]>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *