منبع پایان نامه درمورد هزینه منابع داخلی

<![CDATA[

می شود در این تانک و ۵ تانک دیگر کربن اکتیو به میزان حدود ۱۵ الی ۲۰ گرم بر تن وجود دارد و کمپلکس طلا وارد خلل و فرج کربن فعال داخل تانکها می شود.
لازم به ذکر است درون هر یک از تانک ها یک همزن وجود دارد که باعث می شوند پالپ درون تانک ها یکنواخت نگهداشته شود و رسوب نکند و سرندهای بین تانکی نیز اجازه عبور کربن از یک تانک به تانک بعدی را نمی دهند بنابراین بر اساس وزن پالپ و ارتفاع سطح تانک ها نسبت به همدیگر پالپ وارد تانکهای بعدی می شود تا طلای موجود پس از انحلال جذب کربن شود و پالپ خروجی تانک آخر پس از عبور از سرند ایمنی به عنوان باطله و توسط پمپ های باطله به سد باطله می روند.
زمان اقامت مواد در این ۶ تانک cip حدود ۲۹ ساعت می باشد . نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید
کربن طلا دار از داخل تانک اول به قسمت اتاق طلا رفته که در هر مرحله حدود ۱ تن کربن گرفته می شود. و میزان کربن گرفته شده از تانک اول با انتقال کربن از تانک دوم به تانک اول توسط ایرلیفت جبران و به همین ترتیب تا تانک آخر این اقدام صورت می گیرد و در نهایت کربن موجود در اتاق طلا پس از جدا شدن طلای آن و فعال سازی آن توسط کوره فعال کننده به تانک آخر منتقل می گردد.

۲-۳۵-۲-۴- واحد اتاق طلا
پالپ حاوی کربن طلا دار در داخل تانک اول لیچینگ (Cil)توسط پمپ انتقال کربن بر روی سرند کربن گیری ریخته شده ، که این سرند بصورت لرزان کار کرده و اسپری آب نیز در طول مسیر این سرند وجود دارد. کربن روی سرند از پالپ جدا شده و پالپ پس از عبور از چشمه های سرند به تانک اول لیچینگ برگشته و کربن نیز ضمن شستشو به داخل تانک اسید شویی می ریزد. ظرفیت تانک اسید شویی حدود ۱ تن می باشد و عملیات کربن گیری بین ۲الی ۴ ساعت به طول می انجامد. (بستگی به غلظت کربن تانک لیچینگ دارد.)
کربن موجود در تانک اسید شویی توسط اسید کلریدریک رقیق (حدود ۱%) و آب شیرین به منظور حذف مواد و یون های مزاحم مانند کلسیم و … به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه شستشوداده می شود و بعد از آن محلول اسیدی به باطله فرستاده می شود و کربن در ستون جدایش ریخته می شود. از این مرحله به بعد دریچه ورودی ستون جدایش بسته شده و یک سیکل بسته بین تانک الوئت ، ستون جدایش یا ستون الکترووینینگ و مبدل های حرارتی به مدت ۱۵ ساعت برقرار می گردد.
ابتدا محلول سیانور سدیم (۵/۰ درصد) و سود سوزآور (۲ درصد) در تانک الوئت آماده شده پس از گرم شدن و رسیدن به دمای حدود ۱۱۰ درجه توسط مبدلهای حرارتی از قسمت زیرین ستون جدایش وارد شده و پس از عبور از کربن های باردار طلا را در خود حل نموده و به سمت سلولهای الکترووینینگ حرکت مینماید. در سلولهای الکترووینینگ طلا بر روی قطب منفی که از پشم های فولادی است راسب می شود. و محلول از سمت دیگر سلول دوباره به تانک الوئت ریخته و این فرآیند تکرار می شود. قطب های مثبت سلول الکتروودینگ از جنس استیل ضد زنگ می باشد.
از گذشت ۱۹ ساعت تقریباً تمامی طلای روی کربن باردار بر روی پشم های فولادی (قطب منفی) نشسته و کربن بی بار برای فعال سازی به کوره فعال کننده انتقال می یابد. در کورده فعال کننده کربن ها درمجاورت حرارت غیر مستقیم حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ درجه قرار گرفته و پس از فعال شدن برای استفاده مجدد به تانک آخر هدایت می شود.
پشم های فولادی حاوی طلا در بخش اسید شویی در مجاورت اسید نیتریک حرارت دیده قرار می گیرند و در این فرایند ناخالصی ها تقریبا حذف شده و لجن در ته ظرف باقی می ماند. لجن طلای بدست آمده تیزاب کاری شده و طلا بصورت محلول درآمده و بعد از آن مجددا طلا رسوب داده می شود. لجن خالص طلای بدست آمده درون کوره ذوب شده و حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد حرارت داده می شوند تا مواد کاملا بصورت مذاب درآید.
سپس بوته حاوی مذاب طلا در داخل قالب ریخته گری تخلیه شده و طلا به شمش تبدیل می شود می شود و سرباره ها نیز از روی سطح شمش جدا می شوند.
شمش حاصل شده ضمن نمونه برداری از ۵ نقطه آن توزین شده و برای آن فرم صورت جلسه آنالیز و عیار طلا ، نقره ، مس و سایر فلزات ممکن به آزمایشگاه ارسال می گردد.
در حال حاضر عیار شمش های تولیدی حدود ۹۹۹ قسمت در هزار می باشد و وزن آن نیز ۱۰۰۰ گرم می باشد.

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  ۷۷u.ir  مراجعه نمایید

رشته مدیریت همه موضوعات و گرایش ها : صنعتی ، دولتی ، MBA ، مالی ، بازاریابی (تبلیغات – برند – مصرف کننده -مشتری ،نظام کیفیت فراگیر ، بازرگانی بین الملل ، صادرات و واردات ، اجرایی ، کارآفرینی ، بیمه ، تحول ، فناوری اطلاعات ، مدیریت دانش ،استراتژیک ، سیستم های اطلاعاتی ، مدیریت منابع انسانی و افزایش بهره وری کارکنان سازمان

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

۲-۳۵-۲-۵- اقدامات کنترل زیست محیطی فرایند تولید( سد های باطله)

عایق بندی بستر سد باطله :
به منظور جلوگیری از نفوذ مواد سمی موجود در پالپ ، به خاک ، در محل سدهای باطله که منجر به آلودگی خاک و آب های زیر زمینی خواهد شد سطح بستر سدهای باطله توسط لایه ژئو تکستال به طور کامل پوشانده می شود .
بر طبق دستور العمل ، نصب این لایه ها در سطح وسیع تری از محدوده های سد باطله نصب می شوند تا از عملکرد آنها حتی در شرایط اضطراری سرریز پالپ نیز اطمینان حاصل گردد .
جلوگیری از سر ریز کردن پالپ در محل سد های باطله

فلوشیت کارخانه طلای موته

ادامه فلوشیت کارخانه طلای موته

۲-۳۶- مدل مفهومی تحقیق

با توجه بهروش های شناخته شده در تولید طلا میتوان مدل مفهومی تحقیق را به صورت زیر در نظر گرفت.

شکل ۲-۱۸: مدل مفهومی تحقیق
منبع : توماس ال ساعتی ۱۹۹۴

۲-۳۷ پیشینه تحقیق
دکتر محمد حسین بصیری و فاطمه سادات نبی یان جوردی در سال ۱۳۸۴ درمقاله ای به بررسی مزیت نسبی معادن در حال بهره برداری طلای ایران با استفاده از روش هزینه منابع داخلی پرداختند . .در این مقاله به کمک روش هزینه منابع داخلی که یکی ازروش های محاسبه مزیت نسبی به شمار می آید، وجود یا عدم وجود مزیت نسبی در تولید و صادرات طلا به خارج از کشور مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.سپس دقت نتایج به دست آمده از این روش با استفاده از شاخصهای استاندارد جهانی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است .در نهایت، با استفاده از این روش و بررسی شرایط بازار بین المللی و نیاز داخلی تعیین می گردد که آیا اولویت با بهر ه برداری هر چه بیشتر از این ذخایر و صادرات آنها بوده و یا اینکه بهتر است که به واردات توجه شده و ذخایر را برای آینده حفظ نمود .
رضا خالوکاکائی و محمد عطایی ، محمد جوانشیر و حمید جهانشاهی در سال ۱۳۸۵ از دانشگاه علم و صنعت ایران مقاله ای با عنوان انتخاب روش استخراج مناسب برای کانسار مس قلعه زری بیرجند با استفاده از فرایند تحلیل سلسله مراتبی ارائه دادند . مطالعات نشان داد که در شرایط موجود روش انباره ای مناسب ترین طرح استخراج برای کانسار ذکر شده است .
رحمان احمدی ، منوچهر اولیازاده و محمد نوع پرست در سال۱۳۸۵مقاله ای با عنوان مقایسه روش های ثقلی و مغناطیسی با سیانوراسیون جهت پرعیار سازی کانسنگ های غیرمقاوم طلا ارائه دادند . در این مقاله به ارائه و تحلیل نتایج حاصل از کاربرد روش هایی پرعیارسازی ثقلی ( جیگ ، میز لرزان ، مولتی گراویتی و مارپیچ همفری ) ، روش های مغناطیسی ( خشک و تر ) و روش سیانوراسیون برای فراوری کانسنگ های طلا ( در طلای طرقبه ) پرداخته شده است و این روشها با هم مقایسه شده اند .
بونئا و همکاران ، ۲۰۰۴ مقاله ای با عنوان شناسایی و تولید پرتوهای خوشه طلای سنگین ارائه دادند . در این مقاله نشان داده شد که از پرتوهای خوشه طلا می توان به عنوان یک منبع یون فلزی مایع استفاده نمود .
سید در سال ۲۰۱۲ مقاله با عنوان بازیابی طلا از منابع ثانویه ارائه دادند . این مقاله به ارائه یک نمای کلی از روش های مختلف مورد استفاده در بازیابی طلا از منابع ثانویه پرداخته است . این مقاله نیز یک مرور کلی از دستاوردهای گذشته و سناریو در حال حاضر مطالعات بازیابی انجام شده در استفاده از برخی از روش های امیدوار کننده که می تواند به عنوان یک ابزار مقرون به صرفه برای دوران بد طلا باشد استفاده کرده است .
فلیمیگ و کانیزارس از کانادا در سال ۲۰۱۲ مقاله ای با عنوان بررسی عوامل موثر بر نرخ شستشوی سیانید طلا و جذب کربن اکتیو بر روی طراحی مدارهای لیچینگ مستقیم (cil &cip) ارائه دادند .در این بررسی نتیجه گیری شد که فرایندهای لیچینگ در طلا فراگیر هستند و حدود ۷۰ درصد تولیدات جدید طلا که استخراج می شوند از طریق جذب سیانید طلا بر روی کربن فعال فراوری می شود.این فرایندها بسیار کارآمد می باشند و از نظر متالورژیکی و مکانیکی و بازیابی نسبت به دیگر فرایندها بالاتر و نیاز به سرمایه گذاری کلی و هزینه های عملیاتی پایین تری دارند.
محمد مهدی سالاری و علی بهنام فر در سال ۲۰۱۱ از دانشگاه علم و صنعت ایران اثر رسوب معرفهای مختلف فلوتاسیون در کربن فعال و سینیتک جذب طلا را بررسی نمودند. این مطالعه نشان داد که جهت فراوری کانی های سولفیدی طلا یک فرایند قبل از سیانیداسیون لازم است و جهت بالا بردن ریکاوری افزایش غلظت کربن فعال و افزایش زمان اقامت مواد در مدار cil/cip نیاز میباشد.
زائو و همکاران در سال ۲۰۱۳ مقاله ای با عنوان بررسی مراحل سنتز نانوذرات طلا ارائه دادند . اصول عمومی و تحولات اخیر در سنتز نانوذرات طلا (AuNPs) بررسی شده است.
جینگ فانگ و همکاران در سال ۲۰۰۹ مقاله ای با عنوان عاملهای نانوذرات طلا : سنتز ، ساختار و ثبات کلوئیدی ارائه دادند . نانوذرات طلا مورد مطالعه قرار گرفته است که برنامه های کاربردی در زمینه های مختلف مانند الکترونیک، الکترونیک های نوری ، تجزیه و زیست شناسی دارد . در این مقاله ویژگی های ان در پنج حوزه مختلف مورد بررسی قرار گرفته است .
کارلا زامیت و همکاران در سال ۲۰۱۲ مقاله ای با عنوان آینده بیوتکنولوژی برای اکتشاف و پردازش طلا ارائه دادند . نقش عوامل بیولوژیکی در صنعت معدن در حال حاضر به استفاده از میکروارگانیسم ها محدود شده است. با این حال، تعدادی از راه هایی که در آن بیوتکنولوژی وجود دارد در آینده نزدیک برای کمک به صنعت و معدن استفاده میشود . این بررسی بر روی توسعه بیوتکنولوژی و نقش آنها را در اکتشاف طلا، پردازش و بازسازی بازی کند.
تری نورگیت و همکاران در سال ۲۰۱۲ مقاله ای با عنوان ارزیابی چرخه زندگی و بررسی اثرات زیست محیطی تولید طلا ارائه دادند . مشخصات زیست محیطی تولید طلا با توجه به انرژی گنجانده شده ، انتشار گازهای گلخانه ای ، آب و مجسم بار مواد زائد جامد با استفاده از روش ارزیابی چرخه عمر مورد بررسی قرار گرفت.
زوئا و همکاران در سال ۲۰۰۴ مقاله ای با عنوان ایجاد کانی فرآیند از سنگ معدن طلا ارائه دادند . با ترکیب تکنیک های کلاسیک کانی شناسی ، تجزیه و تحلیل ابزاری مدرن و متالورژی تشخیصی ، معدن قادر به تعادل انواع مختلفی از اکتشاف طلا درسنگ معدن است . این مقال
ه به ارائه یک بررسی گسترده ای از
کانی شناسی فرآیند طلا و تکنیک های موجود و استفاده از مطالعات موردی برای توصیف چگونگی استفاده آنها پرداخته است و ، به ارائه تصویر کاملی از روند کانی شناسی طلا درسنگ معدن پرداخته است .
محمود عبدالهی و مهدی ذاکری در سال ۲۰۱۰ مقاله ای با عنوان بازیابی طلای پلاسری با استفاده از دستگاه نلسون و میز جنمی در کوزه زر دامغان ارائه دادند . هدف این مقاله بررسی افزایش بازیابی طلای پلاسری کارخانه طلای پلاسری کوه زر دامغان با استفاده از سانتریفیوژ نلسون و میز جنمی است . نمونه ها از خوراک کارخانه بود و پارامترهای مورد بررسی میزان نرخ خوراک دهی خشک ، سرعت دورانی جام دستگاه و فشار آب بود .

فصل سوم
روش‌ اجرای تحقیق
۳-۱ مقدمه
امروزه محققین و پژوهشگران در سازمانهای گوناگون و در زمینه های مختلف با تمرکز بر یک موضوع خاص و گردآوری نمونه و مشاهدات خود از جامعه آماری مورد نظر با استفاده از روش ها و تکنیک های آماری به تجزیه و تحلیل این داده ها پرداخته و از نتایج بدست آمده برای حل مشکلات و مسائل استفاده می کنند و یا بر دانش بشری در آن زمینه میافزایند. اما در هر تحقیقی مشخص کردن روش کار و نحوه انجام تحقیق قبل از شروع به کار آن امری ضروری است . در این فصل به بررسی روش شناختی تحقیق که شامل روش اجرای تحقیق، جامعه آماری، روش نمونه گیری، ابزار اندازه گیری متغیرها ، روایی و پایایی وروش های آماری مورد استفاده جهت تجزیه و تحلیل دادهها پرداخته میشود.

۳-۲ روش تحقیق
پایه هر علمی، شناخت آن است و اعتبار و ارزش قوانین علمی به روش شناختی مبتنی است که در آن علم بکار می‌رود. چنانچه روش شناسی صحیح صورت نپذیرد، بی‌گمان نتایج تحقیق، پژوهشگر و استفاده کنندگان را به بیراهه خواهد گشاند. با عنایت به این امر، اتخاذ یک روش عقلایی، دارای روح علمی و انتظام و اقعیت‌گرا، برای دستیابی به نتایج مطلوب ضروری است.بطور کلی می‌توان گفت روش تحقیق، مجموعه‌ای از قواعد، ابزار و راه‌های معتبر (قابل اطمینان) و نظام‌یافته برای بررسی واقعیت‌ها، کشف مجهولات و دستیابی به راه‌حل مشکلات است (خاکی، ۱۳۷۸، ۲۰۱). در این تحقیق به توصیفروش های تولید طلا و موانع مختلف اجرایی این روشها پرداخته شده است و از نظر هدف کاربردی می باشد چون از این روش ها می خواهیم در افزایش بهره وری مجتمع استفاده کرده و برای این منظور بهترین روش انتخاب می شود .

۳-۳جامعه آماری
جامعه (آماری) ، عبارت است از مجموعه کامل اندازه‌های ممکن یا اطلاعات ثبت شده از یک صفت کیفی، در مورد گرد آورده کامل واحدها ، که می‌خواهیم استنباطهایی راجع به آن انجام دهیم. جامعه آمار تحقیق است، و منظور از عمل گردآوردن داده‌ها ، استخراج نتایج درباره جامعه می‌باشد. یا به بیان ساده‌تر ، در هر بررسی آماری ، مجموعه عناصر مورد نظر را جامعه می‌نامند. یعنی جامعه ، مجموعه تمام مشاهدات ممکن است که می توانند با تکرار یک آزمایش حاصل شوند. جامعه آماری پژوهش حاضر مجتمع طلای موته می باشد و برای تکمیل و نظرسنجی پرسشنامه های تحقیق از نظرات بیست نفر از کارشناسان امر استفاده شده است.

۳-۴ ابزار گردآوری داده ها
گردآوری اطلاعات بایستی بطور مرتب وسیستماتیک انجام گردد .پدیدهها و متغیرهای مورد مطالعه با کمک ابزارهای پژوهش مورد سنجش و اندازه گیری قرار میگیرند وبه ”داده “ تبدیل میشود .ابزار های مختلفی در پژوهش مورد استفاده قرار می گیرند . در این تحقیق از روش میدانی برای گردآوری داده ها استفاده شده است .و از روش کتابخانه ای برای گردآوری ادبیات تحقیق استفاده شده است.
در این تحقیق عمده ترینروش های گر داوری اطلاعات، پرسشنامه بوده است. پرسشنامه هایی که در این تحقیق مورد استفاده قرار گرفته است مشتمل بر پنج پرسشنامه میباشد که در مراحل مختلف و برایروش های مختلف طراحی گردیده است.

۳-۵روش تجزیه و تحلیل داده ها
پردازش دادهها بین دو مرحله جمع آوری

]]>