منبع پایان نامه درمورد ساختار سازمانی

<![CDATA[

آلودگی تلقی شوند، البته بعد از آنکه اکسیدشده و تشکیل سولفاتها و دیگر ترکیبات محلول را بدهند.
آلودگیناشیازعملیات روی کانسارهای آبرفتی را می توان از طریق حوضچه های درست طراحیشده، کاهش داده و یا کاملا حذف کرد. انبار موقتی مخصوص ضایعات و باطله یحاصل از آسیا و محصولات استخراج شده ، بایستی تحت رسیدگی دقیق قرار گرفتهو هزینه های کنترل مربوطه بایستی در نظر گرفته شوند. لازم به توجه است کهضرورت های توسعه یافتهی ایمنی معادن در سال های اخیر از فاکتورهای مهمهزینه بر محسوب می شوند.

۲-۳۱-بازار
بازار واژه‌ای فارسی است که ریشه آن در زبان پهلوی بهاچار است به معنای مکان قیمت‌ها.واژه بازار تقریباً در هر زبانی که این نوع بازار در آن رایج باشد کاربرد دارد.

هرشبکه ای که خرید و فروش کالاها و خدمات در آن انجام پذیرد بازار نامیده می شود. بازار نباید لزوماً وجود مادی داشته و فضای مشخصی را در بر گرفته باشد. به عنوان مثال بازار معاملات سهام در سطح جهانی بازاری است که عملیات آن صرفاً از طریق شبکه مخابرات بین المللی انجام می گیرد و در مجموع جای معینی ندارد. در اغلب رشته های اقتصاد عصر حاضر بازار نقش اساسی دارد، زیرا در اقتصاد بازار آزاد تخصیص منابع از طریق بازار انجام می گیرد.
۲-۳۱-۱-می توان بازارها را از چند دیدگاه به چند دسته بندی تقسیم نمود
ازدیدگاه فیزیکی می توان به: بازارهای داخلی- بازارهای خارجی و بازارهای مشترک اشاره داشت .
واز دیدگاه دوره ای می توان به: بازارهای سنتی- بازارهای نوین و بازارهای الکترونیکی اشاره نمود و بالاخره از دیدگاه بازاریابی می توان به: بازارهای فرآورده گرا- بازارهای بازارگرا و بازارهای مشتری گرا اشاره کرد.
۲-۳۱-۲-در حالتی دیگر ۵ نوع بازار عمده داریم:
۱- بازارهای منابع-۲- بازارهای دولتی-۳- بازارهای تولید کننده-۴- بازارهای مصرف کننده
۵- بازارهای واسطه ای
۲-۳۱-۳-انواع بازار نیز در یک تقسیم بندی از دیدگاه رقابت عبارت است از:
۱- رقابت کامل-۲- رقابت ناقص -۳- انحصار کامل -۴- انحصار چند جانبه نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید
در بازارها با توجه به تقسیم بندی فوق ۴ شکل را می توان دید:
در بازار رقابت کامل تمام اجزاء بازار با رقابت ۱۰۰% در کنار یکدیگر فعالیت خواهند داشت معمولا در این بازارها به دلیل رقابت های تنگاتنگ سطوح کیفی مناسب وکمیت محصولات و خدمات در سطح پائین ومناسب تری قرار دارد ، در بازارهای رقابت ناقص به دلیل افت وخیز رقابت معمولا کالا یا خدماتی جدید ظاهر شده وبرای کسب سهم بازار رقابت هایی شکل می گیرد اما به دلیل ادامه دار نبودن وماندگار نبودن محصول وایجاد شکل رقابت ناقص معمولا نمی توان شرایط بازار را به شکل قطعی تشخیص داد لذا کمیت ها معمولا در حد متوسط رو به بالا هستند . دربازار انحصار کامل معمولا مشتری حق انتخاب ندارد ، قیمت تحت نظر عرضه کننده اعمال می شود وتا زمان وجود انصار کامل این حالت ادامه خواهد داشت معمولا در این بازارها مشتری برنده نیست بلکه بازیچه ای هستند برای مدیران بازار.
در بازار انحصار چند جانبه چند عرضه کننده ویا تولید کننده با ایجاد اتحاد بین یکدیگر سعی در کنترل بازار به نفع خود دارند و با تعیین قیمت یکسان ، تنوع وکیفیت مشابه در محصولات بازار به صورت چند جانبه شرایط را در انحصار خود می گیرند .

۲-۳۱-۴-انواع بازارها: ۱) بازار رقابت کامل-۲) بازار انحصار کامل-۳) بازار رقابت انحصاری
-۴) بازار انحصار چند جانبه-۵) بازار نهاده های متغیر
۲-۳۱-۵-بازار طلا
بازار مبادله طلا به صورت سکه یا شمش بازار طلا نامیده می شود. در همه مراکز مالی جهان غیر از نیویورک بازار طلا وجود دارد، ولی آزادی مبادله طلا در همه جا نامحدود نیست. بازار طلای لندن، که سابقهی آن به سال ۱۶۸۴م باز می گردد، کاملاً آزاداست، ولی در دوره پیش از لغو کنترل ارز در اکتبر ۱۹۷۹ میلادی مبادلهی طلا صرفاً منحصر بود به دلالان مجاز و افراد غیر مقیم در بریتانیا.
در حال حاضر در بازار طلای لندن، که از معروفترین بازارهای جهانی است، پنج بنگاه دست اندر کار مبادلات طلا هر روز گرد هم می آیند و با در نظر گرفتن عرضه و تقاضا ، قیمت طلا را برای همان روز تعیین می کنند.
فروشندگی طلا:

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  ۷۷u.ir  مراجعه نمایید

رشته مدیریت همه موضوعات و گرایش ها : صنعتی ، دولتی ، MBA ، مالی ، بازاریابی (تبلیغات – برند – مصرف کننده -مشتری ،نظام کیفیت فراگیر ، بازرگانی بین الملل ، صادرات و واردات ، اجرایی ، کارآفرینی ، بیمه ، تحول ، فناوری اطلاعات ، مدیریت دانش ،استراتژیک ، سیستم های اطلاعاتی ، مدیریت منابع انسانی و افزایش بهره وری کارکنان سازمان

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

انواع فروشندگی: ۱- فروشندگی بنکداری ۲-فروشندگی جز
فروشندگی بنکداری:
به فروشنده ای بنکدار اتلاق میگردد که کارهای تولیدی کارخانجات طلاسازی را در وزنهای بالا خریداری نموده و به صورت عمده در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. هر فروشنده یا اسم مغازه آن- نام خریدار- نوع جنس- عیار جنس با وزن- اجرت هر گرم وزن کل- اجرت کل و نحوه تسویه حساب در قسمت تسویه حساب اگر مقداری از طلا یا اجرت باقی مانده باشد، در همان قسمت قید می گردد.
هر فروشنده بنکدار سود خود را به صورت درصدی به اجرت ساخت اضافه میکند که معمولاً بین ۲۰ تا ۳۰ درصد اجرت هر گرم است فروشنده هایی دیگر وجود دارد که کار بنکدار را به صورت سیار انجام می دهد، به این فروشندگان اصطلاحاً کیفی گفته می شود و کار را در مغازه ها ارائه می کنند. این فروشندگان کارت و مجوز رسمی از اتحادیه طلا و جواهر دارند و بدون داشتن این مجوز از رسمیت کامل برخوردار نیستند.
فروشندگی جزء:
در این نوع فروشندگی طلاهای خریداری شده از بنکدار به صورت جزئی به معرض فروش میرسد و برای

این نوع فروشندگی چهار عامل باید فراهم گردد.
۲-۳۱-۶— قیمت روز طلا:
قیمت روز طلا یا مظنه یا فی طلا هر سه به یک معنی می باشد. قیمت طلا براساس هماهنگی لازمه بین اتحادیه طلا و جواهر با بانک مرکزی ایران مشخص میگردد و همچنین تغییر در اوضاع سیاسی و نحوه ثبات اقتصادی در آن دخیل است، بطوریکه همزمان با افزایش نابسامانی سیاسی در هر کشوری قیمت طلا نیز بعلت پشتوانه بودن آن در حال افزایش خواهد بود. معمولاٌ در ایران مظنه را براساس یک مثقال طلای ۷۰۵ یا ۱۷ عنوان می کنند که فروشنده می تواند آنرا تبدیل به گرم و هر عیار مورد نیاز خود نماید. قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار آب شده نیز بعنوان مظنه استفاده میگردد. مثال یک مثقال عیار ۱۷ مقدار ۱۷۰۰۰۰ ریال باشد، قیمت یک گرم طلای عیار ۱۸ و ۲۲ و ۱۴ را محاسبه کنید؟ ( منبعPrzeworski, Adam 1991.

صادرات طلای جهان:
بخش اعظم میزان صادرات جهانی فلز طلا توسط کشورهای سوئیس،انگلستان، افریقای جنوبی ،امریکاو جمهوری کره صورت می پذیرد.وکشور سوئیس با ۱۳۹۶ تن بزرگترین صادر کننده شمش طلا در سالهای اخیر است. وایران بطور کلی صادر کننده طلا نمی باشد.(ثابت و حقیقی۱۳۹۳)
واردات طلای جهان:
واردات طلا به دو صورت شمش و طلای قراضه وبه ندرت بصورت کنسانتره صورت میگیرد.
در بین کشورهای وارد کننده فلز طلا، کشور سویس با متوسط ۱۴۳۸ تن مقام اول و انگلستان مقام دوم و ایتالیا مقام سوم و را دارا است بعد آن آلمان ، انگلیس ،ژاپن مقام اول تا سوم طلای قراضه می باشند
واردات طلا در ایران:
در مورد واردات می توان به دو گروه ترکیبات طلا و طلای کلوئیدی اشاره کرد که تنها طلای کوئیدی به صورت وارداتی بوده است.میزان واردات طلا در کشورایران سالانه ۵۰ تن است.در حالی که بتوانیم تولید خود را افزایش دهیم سالانه از خروج ده ها میلیون دلار ارز از کشور جلو گیری می شود.(ثابت و حقیقی۱۳۹۳)
۲-۳۲-بهره‌وری‌(PRODUCTIVITY):
در لغت به معنی قدرت تولید وبارور بودن و مولد بودن به کار رفته و در ادبیات فارسی به بهره وری، با فایده بودن و سود برندگی معنا شده است. – استیگل در تعریف بهره‌وری می‌گوید: نسبت میان بازده و مرتبط به عملیات تولیدی مشخص و معین است- ماندلا بهره وری را اینگونه تعریف کرده: بهره وری به مفهوم نسبت بازده تولید به واحد منابع مصرف شده است که با یک نسبت مشابه دوره پایه مقایسه شده و به کار می رودسازمان بین المللی کار (ILO) نیز به تعریف بهره وری پرداخته است و در مورد آن گفته: بهره وری عبارت از ارتباط بین ستاده حاصل از یک سیستم تولیدی با داده‌های به کار رفته مانند زمین، سرمایه،‌ نیروی کار و …به منظور تولید آن ستاده است.گرچه تعاریف عمومی زیادی برای بهره‌وری وجود دارد ولی به منظور قابلیت اجرایی کردن آن، تعریف بهره‌وری باید هماهنگ و سازگار با نیازهای ویژه و معین ”سازمان باشد تا بتواند محیطی بهره ور جو با کارکنانی مشوق برای اجرای بهره وری ایجاد کند و اگر مکانیسمی مناسب برای مشارکت تمامی کارکنان تدوین و به کار گرفته شود می توان گفت قدم‌های موثری در ایجاد بهره وری برداشته شده است. ولی تداوم و افزایش مستمر آن، مستلزم مواردی چند نظیر تسهیم منافع حاصل از بهره وری بین کارکنان،‌اصلاح ساختار سازمانی و ایجاد یک ساختار سازمانی مناسب برای بالفعل درآوردن برنامه‌های افزایش بهره وری، توسعه و بهسازی نیروی انسانی متناسب با ساختار سازمانی ایجاد شده و توسعه و نوسازی فناوری های موجود است.البته باید گفت اگر چه هر کشور باید متناسب با سنن ملی، فرهنگ و آداب و رسوم خود به بهبود بهره وری بپردازد، لکن بهره وری دیگر فقط یک مسئله ملی و داخلی نیست بلکه یک موضوع جهانی است و در جهان امروز سازمانهایی به حیات خود ادامه خواهند داد که بهره‌ورتر تولید می‌کنند
تلاش بشر همواره در جهت ایجاد امکانات بهبود زندگی، بهره‌مندی از شرایط عادی، فرهنگی و اجتماعی بهتر و بیشتر بوده و برای رسیدن به آن تولید بیشتر و بهینه را هدف اساسی خود قرار داده است. از طرفی تولید بیشتر و بهینه مگر از طریق تولید بهره‌ور میسر نمی‌شود. افزایش بهره‌وری ضمن اینکه سبب افزایش کیفیت محصول شده و قیمت تمام شده آن را کاهش می دهد،‌ بازدهی سرمایه را نیز افزایش داده و توان پرداخت دستمزدهای بالا برای شرکتها را فراهم می‌سازد که این هر دو از عوامل اصلی ایجاد ثروت ملی به شمار می آید. بنابراین، می توان گفت که افزایش بهره وری بهترین ابزار برای افزایش بهبود سطح زندگی مردم و ایجادثروت ملی است. از دیدگاه سیستمی با گسترش این تفکر در سطح منابع اقتصادی جامعه می توان نتیجه گرفت که افزایش بهره وری شرکتها موجب افزایش بهره وری ملی شده و آن نیز به بالارفتن قدرت خرید مردم، رونق اقتصادی،‌ افزایش درآمد ملی، کاهش تورم و همچنین افزایش اشتغال در درازمدت منجر خواهد شد. (دکتر ایرج سلطانی۱۳۸۹ )
تلاش برای بهبود و استفاده مؤثر و کارآمد از منابع گوناگون چون نیروی کار سرمایه، مواد، انرژی و اطلاعات، هدف تمامی مدیران سازمانهای اقتصادی و واحدهای تولیدی صنعتی و مؤسسات خدماتی می باشد. وجود ساختار سازمانی مناسب، روشهای اجرائی کارآمد، تجهیزات و ابزار کار سالم، فضای کار متعادل و از همه مهمتر نیروی انسانی واجد صلاحیت و شایسته از ضروریاتی می باشند که برای نیل به بهره وری مطلوب باید مورد توجه مدیران قرار گیرد. مشارکت کارکنان در امور و تلاشهای هوشیارانه و آگاهانه آنان همراه با انضباط کاری می تواند بر میزان بهره وری و تعمیر برای بهبود بهره وری بویژه در یک محیط متلاطم و توأم با ناامنی تأثیر گذارد. روح فرهنگ بهبود بهره وری باید در کالبد سازمان دمیده شود که در آن میان نیروی انسانی هسته مرکزی را تشکیل می دهد (استادزاده، مریم۱۳۸۷)

۲-۳۳-روش تحلیل سلسله مراتبی
روش AHP یکی ازشناخته شده ترینروش های تصمیم گیری چند شاخصه است که درحوزههای مختلف کاربردی مورد استقبال قرار گرفته است( ساعتی ۱۹۹۵). براساس رویکرد AHPموضوع تصمیمگیری دارای درختی است که سطح اول آن هدف،سطح آخر گزینههای رقیب و سطح یا سطوح میانی شاخصهای تصمیم خواهند بود. سپس جهت جمع آوری دادهها باید عناصر موجود در هر سطح به ترتیب ازسطوح پایین به بالا نسبت به کلیه عناصر مرتبط در سطوح بالاتر ارزیابی شوند ( زارع ، ۲۰۰۶ ، ص۳۳).
برای اینکار، ابتدا شاخصها را از لحاظ اهمیتی که نسبت به هدف مسأله دارند به صورت زوجی مقایسه میکنیم و در نهایت]برای هر شاخص بینگزینه ها مقایسات زوجی را انجام میدهیم. در این مقاله، با توجه به اینکه تعدادگزینه ها زیاد بوده (۱۷۷ کشور( ، تنها بین شاخصها ماتریس مقایسات زوجی را ایجاد نمودی متابدین ترتیب ضریب اهمیت هریک از این شاخصها را تعیین کنیم.
امروزه مدلها وروش های کمی نقشی کلیدی درحل مسائل دارند. استفاده موفق ازروش های کمی میتواند منجر به راه حلهای دقیق، قابل اطمینان و اقتصادی با صرف زمان معقول گردد .در این میان AHP پاسخی به نیاز بشر برای بررسی مسائل کیفی است که معیار یبرایا ندازه گیری ندارند و همواره درتصمیمگیریهای ما همراه مسائل کمی ظاهر میشوند. این روش همچنین پیچیدگیهای ناشی از تاثیر عوامل مختلف برمسئله را با تمرکز مرحله به مرحله بر این عوامل وسپس ترکیب کردن نتایج این بررسیها حل میکند. درواقع AHP یک مسئله چند بعدی را به یک مسئله یک بعدی تبدیل میکند و تصمیم گیریهای پیچیده و تودرتو را قابل فهم ومقایسه میکند.
همینطورمیتوان ازاین خاصیت برای ترکیب و یکی کردن نظرات پراکنده افراد با توجه به اهمیت نظر آنها نآنها
استفادهکرد.
این روش نه تنها اهمیت، برتری و شباهت چیزها را با هم مقایسه میکند بلکه میزان قدرت این عوامل را نیز به ما نشان میدهد (ساعتی و همکاران ، ۲۰۰۸)

۲-۳۴-تاپسیس فازی
این مدل در سال ۱۹۸۱توسط هوانگویون پیشنهاد شد. براساس این روش هر مسأله از نوع تصمیم گیری چند شاخصه با m گزینه را که به وسیله n شاخص تصمیم مورد ارزیابی قرار گیرد میتوان به عنوان یک سیست مهندسی شامل m نقطه دریک فضای nبعدی در نظر گرفت( هوانگ و همکاران ، ۱۹۹۵).
فلسفه اساسی این تکنی کبراینپایه استوار است که گزینه انتخاب یباید کمترین فاصله را با راه حل ایده آل مثبت )بهترین حالت ممکن( و بیشترین فاصله را با راهحل ایده آل منفی)بدترین حالت ممکن( داشته باشد.
۲-۳۵-روش استخراج وتولید درمجتمع طلای موته
۲-۳۵-۱- واحد معدن (روش استخراج)
۲-۳۵-۱-۱- وضعیت زمین شناسی
معادن طلای موته در یک کمپلکس از سنگهای دگرگون واقع شده اند که در گزارشهای موجود به زمان پرکامبرین یعنی بیش از ۵۷۰ میلیون سال قبل نسبت می دهند . از نظر سنگ شناسی نیز شامل میکاشیست-کوارتزیت – گنیس –بیوتیت –آمفیبول دار می باشد.
چینه شناسی منطقه :
پره کامبرین ۲- اینفراکامبرین ۳- توده های ماسه سنگ و آهک پرمین ۴- توده های آهکی ، مارن و شیل کرتاسه ۵- کنگلومراهای ماسه ای در تناوب با ماسه سنگهای ریزانسون ۶- تشکیلات دوران چهارم شامل آبرفت و چشمه های آهک ساز از نوع تراورتن .

۲-۳۵-۱-۲-استخراج در معدن
معادن سنجده و چاه خاتون به روش پلکانی روباز استخراج می گردند. ارتفاع پله های آن ۵ متر و شیب کلی معدن ۵۲ درجه و شیب پله ها ۶۵ درجه بوده که این معادن با جاده ای به طول ۲-۷ کیلومتر به کارخانه متصل می

]]>