عکسی زیبا از لیلا حاتمی و دو فرزندش در کنار مهتاب کرامتی

گفتگوی مهتاب کرامتی، بازیگر سینما و سفیر قصد پاک یونیسف ایران با لیلا حاتمی،

هنریشه سینما و بچه علی حاتمی، کارگردان فقید سینما درباره استفاده نوزاد از شیر مادر

 

این گفتگو به درخواست و هماهنگی دفتر یونیسف (صندوق کودکان سازمان ملل متحد) در ایران و اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت، انجام شده. گفتگو در سایت یونسف منتشر شده.

*مهتاب کرامتی: لیلا جون درباره هفته گسترش تغذیه با شیر مادر تا حالا چیزی شنید؟

– لیلا حاتمی: نه نشنیده ام. همیشه تبلیغات و پوسترهای تغذیه با شیر مادر رو در بیمارستانا دیده بودم. اما نمی دونستم هفته ای در این رابطه و با این نام هست.

*مهتاب کرامتی: مردم تورو به عنوان یه بازیگر توانا می شناسن . دلیل اینکه امروز ما اینجا هستیم اینه که تو به عنوان مادر دو بچه، وظیفه ات رو در قبال تغذیه بچه ات با شیر خودت خوب انجام دادی و در تموم این زمان همونجوریکه خوب به امر مراقبت و تربیت بچه ها پرداختی به فعالیتهای شغلیت هم ادامه دادی و حتی به واسطه بازیگری در همین زمان خوب درخشیدی. می خوایم درباره این تجربه واسه ما صحبت کنی.

– لیلا حاتمی: قبل از بچه اولم دقیقاً می دونستم می خوام چه کاری انجام بدهم و قصدم از اول این بود که به فرزندم شیر بدهم. به خاطر همین خودمو آماده کرده بودم. خیلی مهمه که یه مادر قبل از این که بچه رو به دنیا بیاره، آماده باشه.

بخشی از این آمادگی از راه پزشکی که بهش مراجعه می کردم به وجود اومد و بخش دیگه از راه کتابهایی که دور و بریا پیشنهاد کرده بودن. البته در این راه میشه مستقیما از تجربیات نزدیکان هم استفاده کرد. حتی اگه مادری در شرایطی قرار داره که نمی توند از تجربه شخص دیگری استفاده کنه می تونه به یه کتابفروشی مراجعه کنه و شک نداشته باشینً کتابای معتبری در این مورد هست که مورد تایید وزارت بهداشت و یا انجمن گسترش تغذیه با شیر مادره و میشه با مطالعه اونا آمادگی کامل رو پیدا کرد.

باید حتماً یه مادر راهکارهای تغذیه با شیر مادر رو قبل از دنیا اومدن کودک بدونه. با به دنیا اومدن بچه مشغولیت مادر شدیدا زیاد می شه و دیگه وقتی واسه آموختن نمی مونه. به خصوص درباره شیر مادر که من تبلیغات اونو زیاد دیده بودم. من باید اعتراف کنم که بیشتر این تبلیغات رادر بیرون مرز کشور دیده بودم. در داخل کشور خیلی متوجه تبلیغات واسه تغذیه با شیر مادر نبودم.

*کرامتی: لیلا جون تو کار می کردی و با اینکه به فرزندانت شیر می دادی اما هیچ معطلی ای در کارت ایجاد نشد. بیشتر توضیح می دی؟

-لیلا حاتمی: من خیلی انگیزه داشتم که هم کار بکنم و هم به بچه شیر خودمو بدهم. اگه هر فردی کاری رو با انگیزه بکنه حتماً موفق می شه. من از اول تصمیم داشتم فرزندانم از شیر خودم استفاده کنن. پس وسایل لازم اون مانند شیردوش رو جفت و جور کردم . در این مدت در زمانهایی که نمی تونستم حضورا به فرزندانم شیر بدهم، تلاش می کردم اونا با شیر دوشیده شده خودم تغذیه شن تا از نعمت تغذیه با شیر مادر بهره مند باشن. می دونستم شیر مادر واسه بچه یه تغذیه بسیار مناسب حساب می شه و انگار یه واکسنه.

البته باید بگم یکی از وسایلی که واسه شیر دادن به من کمک زیادی کرد این کوسنا یا بالشتای مخصوص شیردهی بود.که یه نیم دایره هلالی شکله و بچه روی اون قرار میگیره. این وسیله بهترین وضعیت رو واسه شیردهی به وجود می آورد. انگار مادر و بچه رو در وضعیت خوبی قرار میده. این وسیله بسیار خوبی بود که بین من و دوستانم که تازه مادر شده بودن، شاید نزدیک به شش دست چرخید و هر دفعه هر مادری اونو دوباره با پنبه پر می کرد و استفاده می کرد. دیگه کهنه شده بود.(خنده)البته مادران می تونن در منزل خودشون خیلی راحت این بالشتکا رو در اندازه مناسب با شیر خوارشان آماده کنن.

این وسیله ایه که میشه خیلی راحت حمل کرد. سر کار هم همین طور. به دلیل اینکه نقشم به شکلی بود که باید سر صحنه حضور پیدا می کردم من به خونه می اومدم و دوباره سر صحنه بر می گشتم. من چهار فیلم رو به این شکل کار کردم.

سر فیلم “هر شب تنهایی” که در مشهد بودیم در حرم امام رضا(ع) در اون هوای گرم به یاد دارم که شیرم رو می دوشیدم و واسه مانی می فرستادم به هتل و همیشه می ترسیدم که به دلایل شرایط آب و هوایی شیر در راه خراب شه.

ولی اگه این وضعیت خاص نباشه یعنی یه مادر کارمند باشه و صبح به سر کار بره، می تونه در ساعت معینی به منزل بیاد، برنامه ریزی کنه تا بچه ایشون از شیر مادر ا استفاده کنن. مادر شاغل می تونه واسه ساعاتی که در منزل نیس، شیر خود رو دوشیده و در یخچال یا فریزر نگهداری کنه، تا فرزندش موقع گرسنگی در این وضعیت هم از نعمت شیر مادر بهره مند باشه.

کرامتی: شک نداشته باشینً خونواده در بزرگ کردن و زمان شیردهی به تو کمک کردن. درباره همیاری همسر، مادر، خونواده و یا اطرافیانت صحبت می کنین؟

-حاتمی: بله من کمک خیلی زیادی داشتم. همسرم به من خیلی کمک کرد. به طور کاملً نیازه که به یه مادر کمک شه. هر لحظه از بزرگ کردن کودک سختیای خاص خود رو داره و باید این شرایط رو فهمید. به خاطر همین خیلی مهمه دور و بریا خود رو جای مادری که بچه دار شده بذارن.

من بیشتر سر عسل بچه دومم به اطلاعات کاملتری رسیده بودم. آبجی همسرم هم خیلی با من همکاری می کرد. البته خیلی مهمه که مادر شیر ده اجازه بده بهش کمک کنن. چون شاید دراین وضعیت حساس باشه و فکر کنه اطلاعات لازم رو داره اما باید بدونه اگه همه چیز مانند خواسته ایشون نشه مهم نیس کمی اجازه بده بقیه وارد شن و کمک کنن. به این شکل حال مادر و بچه خیلی بهتر می شه.

*کرامتی: شک نداشته باشینً در این زمان ممکنه واسه یه مادر سئوالاتی ایجاد شه. کی بیشتر کمکت می کرد و از کجا اطلاعات به دست می آوردی؟

– حاتمی: یکی از دوستانم و آبجی همسرم خیلی به من کمک کردن. اطلاعات زیادی داشتن و من به اونا اعتماد داشتم. به غیر از کتاب این آدما به من کمک زیادی کردن. شاید خیلی از مواقع خجالت می کشیدم وقت و بی وقت به دکتر زنگ بزنم و سئوالاتم رو مطرح کنم اما این دو نفر همیشه در دسترس بودن.

مادر باید به مراقبت و تغذیه خودش هم توجه کنه و اینجاش خیلی مهمه که مادر چه غنی و چه فقیر قادر به شیر دهی به فرزندشه و حتی اگه خونواده ای در شرایط مالی خوبی نباشن، بازم می تونن با به کار گیری مواد غذایی در دسترس تغذیه مناسبی رو واسه مادر جفت و جور کنن. مادر باید بدونه اگه الگوی درست تغذیه ای رو رعایت کنه، با هزینه ای کم می تونین، مواد مغذی رو واسه خودش و شیر دهی موفق کودکش جفت و جور آورد.

* کرامتی: با نوع شغلی که دارین میشه گفت، واسه دور و بریا یه الگوی مناسب در مورد گسترش تغذیه با شیر مادر هستین. تا حالا کسی رو به این کار تشویق کردین؟

– حاتمی: بله یه سری از دوستان من می گفتن که ما با بچه دار شدن کارمون رو رها می کنیم که من به فکر بودم نباید این کار رو بکنن. بعد از شش ماه تا یه سال دوباره می تونن به سر کار برگردن. به چه دلیل باید کار رو رها کنن. اگه برنامه ریزی درست باشه حتماً میشه به نتیجه مناسب رسید.

بیشتر این اتفاق از اطلاعات غلطه واگر بدونن راه حلی مناسب واسه این موضوع هست حتماً انجام میدن.خیلی مهمه مادری که بخواد شیر دهد این موضوع رو بدونه که قرار نیس از دیگر فعالیتای زندگی دور شه و فقط در خونه بشینه.

خصوصاً در مورد شیردوشی، نگهداری و ادامه دادن به خیلیا کمک کردم. من وسایلم رو در اختیاردوستانم که تازه بچه دار شده بودن قرار دادم.

شیر دادن کار مقدسی واسه یه مادره. اگه مادران تجربیات خود رو به بقیه منتقل کنن و بگن چقدر شرایط راحتی در این زمان داشتن. شک نداشته باشینً تعداد فرزندانی که از شیر مادر تغذیه می کنن بیشتر می شه و این خیلی خوبه.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

البته نباید در مورد تغذیه با شیر مادر وسواس اضطراب آمیز به خرج داد. من خودم در وقتی دچار وسواس شدم و بچه ام اذیت شدن. اما مادران بدونن که باید راحت تر با موضوع برخورد کنن. باید راهی رو انتخاب کنن که واسه مادر و بچه راحت باشه تا در آرامش قرار بگیرن.

* کرامتی: به نظر خودت بهترین راه های ارتباطی و رسانه ای واسه گسترش تغذیه با شیر مادر کدوما هستن؟