عوارض روکش دندان

در بازسازی، ماده بازسازی کننده در بین دیواره های باقیمونده دندون قرار می گیرد و به حفظ ساختار و اتحاد دندون در برابر شکستگی کمک می کنه و همین طور ظاهری قشنگتر به دندون می بخشه.

اما نکته اینجاس که درمان های ترمیمی نه تنها ضرورت مراقبت از دندون ها رو واسه جلوگیری از پوسیدگی دوباره چند برابر می کنن، بلکه تصمیم واسه روکش گذاری و درمان های ترمیمی هم در بعضی موارد تحت تاثیر تشخیص های اشتباه دندانپزشک به وارد اومدن آسیب های جدی به تنها عضو درمون ناپذیر بدن منجر می شه.

دکتر فرشید مطلبی، دندانپزشک و متخصص بازسازی و زیبایی دندون در گفت وگو با جام جم می گوید: هرچند در بعضی موارد، پس از درمان ریشه جهت حفظ ساختار تاج دندون، روکش گذاری لازم می شه، اما بدیش اینه بعضی همکاران ما حتی نسوج سالم رو هم پس از درمان ریشه به سمت روکش گذاری هدایت می کنن و با تراش دادن غیرضروری دندون، عمر به درد بخور اون رو کوتاه می کنن.

وقتی روکش کردن دندون لازم می شه

درمان با روکش، در مواردی که تاج دندون دچار تخریب های به وجود اومده بوسیله پوسیدگی وسیع، ضربات، شکستگی یا ضعیف کردن ساختار دندون پس از درمان ریشه شده باشه، لازمه.

دکتر مطلبی با تاکید بر این که قضاوت و تشخیص دندانپزشک در روکش گذاری دندون پس از درمان ریشه نقش اصلی رو داره، می افزاید: مهم ترین مزیت روکش حفظ ساختار دندون در برابر شکستگی و هم حفظ سلامت بافت های دور و بر دندانه، اما به هر حال ۱ تا ۱.۵ میلی متر از نسج دندون، طی پروسه بازسازی تراش می خورد و اهمیت مراقبت از اون رو واسه جلوگیری از پوسیدگی دوباره چند برابر می کنه.

خطر پوسیدگی دوباره دندون روکش شده

دندانپزشکان تاکید می کنن این تصور که همیشه واسه استواری بیشتر دندون باید سراغ روکش بریم، اشتباهه. بزرگ ترین عیب روکش، تراش دندانه و با در نظر گرفتن این که عمر متوسط روکش های معمولی بین هشت تا ده ساله، در درازمدت طول عمر دندون کاهش پیدا می کنه.

دکتر مطلبی با تاکید بر این که پس روکش وقتی پیشنهاد می شه که نسج سالم باقیمونده دندون خیلی کم باشه، ادامه می دهد: از طرفی نباید از یاد برد که لبه روکش ها یا در نزدیکی یا در زیر لثه قرار می گیرد و ممکنه باعث التهاب لثه شه، چون لثه با نسج سالم دندانی بسیار موافق تره و این نسج سالم دندانی هنگام بازسازی حفظ می شه، ولی در درمان با روکش تراش می خورد.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

این متخصص بازسازی اضافه می کنه: به هر حال هر دندانی که اتحاد تاجش رو از دست می دهد و نیاز به پرکردن پیدا می کنه هم نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به دندون های پرنشده داره. ضرورت این مراقبت واسه دندون روکش شده بیشتره، چون در بسیاری موارد، فاصله ایجاد شده بین لبه دندون و روکش می تونه باعث گیر کردن مواد غذایی و پوسیدگی دوباره در این فضای ایجاد شده، شه.

مسواک و نخ دندون؛ حافظان دندون

هرچه درمان های ترمیمی و روکش گذاری دندون ها با دقت و مهارت بیشتری انجام بشه، عمر به درد بخور روکش دندون بیشتر هستش، اما واقعیت اون هستش که دندون های روکش شده واسه دووم بیشتر به دقت در مسواک زدن و بهره گیری از نخ دندون نیاز دارن.

دکتر مطلبی می گوید: به کار گیری نخ دندون در کنار مسواک زدن درست، واسه این که لبه های روکش رو بشه تمیز نگه داشت، به طور کامل لازمه. البته به کار گیری مسواک های خاص واسه کسائی که دچار مریضی های لثه هم هستن پیشنهاد می شه. اگه روکش به صورت پل یا بریج باشه هم نیازمند به کار گیری نخ دندون اختصاصیه که به کار گیری اون تحت نظر دندانپزشک آموزش داده می شه.

افزایش عمر به درد بخور دندون روکش شده

به گفته دکتر مطلبی، افزایش عمر به درد بخور دندون روکش شده به عواملی چون نوع رژیم غذایی، ترکیب بزاق، اندازه استواری دندون هنگام تشکیل و غلظت فلوراید آب آشامیدنی بستگی داره. این دندانپزشک در رابطه با رژیم غذایی داغون کننده دندون می گوید: مهم ترین نکته در این رابطه، تعداد دفعات به کار گیری کربوهیدرات ها یعنی شیرینی جات و تنقلات شیرین طی روزه. البته بعضی غذاها هم حتما شیرین نیس، اما قند مخفی داره. کاملا معلومه هرچه تعداد وعده های مواد غذایی شیرین در روز بیشتر باشه، دندون بیشتر در برابر پوسیدگی قرار می گیرد.

درمان محافظه کارانه تر واسه بعضی دندون ها

چند سالیه که خیلی از ادما از درمانی با عنوان «لامینیت» واسه اصلاح رنگ، فرم و موقعیت دندانشان بهره می گیرند. از راه این روش می توان دندون های قدامی ( دندون های مجاور لب و گونه ها) بد رنگ شده، ترک خورده یا دندون هایی که یه تیکه از اونا شکسته شده رو بازسازی و اصلاح کرد.

دکتر مطلبی با اشاره به این که لامینیت روش محافظه کارانه تری نسبت به روکشه، چون که دندون ها طی اون، تحت تراش کمتری قرار می گیرند، می گوید: البته این روش زیبایی در عین فایده هایی که داره خالی از عیب نیس. یعنی به غیر از اون که بهره گیری مثبت از اون به موقعیت قرار گرفتن دندون در داخل فک و این که فضاهای بین دندانی از حد معینی تجاوز نکنه بستگی داره، دندون رو مانند روکش در برابر شکستگی مواظبت نمی کنه.

ایشون اضافه می کنه: البته در این روش دندون ها کمتر از حالتی که روکش می شن در برابر پوسیدگی قرار می گیرند، اما طول عمر به درد بخور اون بستگی به وجود مینای به طور کامل سالم و نداشتن مریضی های ارثی تولید کننده پوسیدگی یا پرکردگی های قدیمی داره. با تفاسیر گفته شده مهم ترین عامل در کسب درمان های موثر و دراز مدت دندون در اعتماد مریض به وجدان پزشکی و اخلاقی دندانپزشک خلاصه می شه.

خواص نمک و جوش شیرین واسه سفیدی دندون

چیجوری جرم دندون رو در خونه بگیریم؟

بازنشر جام جم آنلاین دندون