عوارض خوابیدن با آرایش

poor sleep

تایید این موضوع خجالت نداره: واسه همه ی ما پیش اومده که یکی دو بار با آرایش بخوابیم. دلیل این کار چه یه هفته کار غیر قابل تحمل باشه و چه خوردن نوشیدنی بیشتر از اندازه، بنظر میاد که گاهی وقتا خوابیدن با ریمل یا فونداسیون به شرط اینکه مرتبا تکرار نشه، بی ضرره. درسته؟ نخیر، اشتباهه!

امروزه مشخص شده که این اشتباه می تونه باعث آسیب های جدی پوستی شه، حتی اگه بعضی وقتا اتفاق بیفته.

ژانت گراف، متخصص پوست و استادیار بالینی پوست در مرکز پزشکی کوه سینا در نیویورک می گوید: هرچه بیشتر با آرایش بخوابین، آسیب بیشتری به پوستتون میزنین. پوست ما، مانند بقیه ی بدن ما به شکل شبانه روزی در حال فعالیته.

مهم ترین کارکرد پوست در شب، نوسازی خودشه. خوابیدن با ریمل و فونداسیون در شب، جلوی روند نوسازی پوست رو می گیرد و باعث آسیب به پوست می شه. این درسته که هرچه بیشتر با آرایش بخوابین، کم کم به پوستتون آسیب بیشتری وارد می شه، اما گاهی وقتا خوابیدن با آرایش هم، می تونه بر چهره ی شما اثرات منفی بزاره.

در مورد آرایش سبک روز چیجوری؟ محصول بخصوصی هست که بیشترین تاثیر رو روی پوست داشته باشه؟ دکتر گراف در مورد اثرات هر محصول آرایشی اینجور توضیح می دهد:

فونداسیون

sleep

فونداسیون غلیظه، و معمولا بقیه اجناس رو در تموم طول روز می پوشاند. این ذرات بزرگ و رنگدونه ها در طول روز تجزیه می شن و بوسیله فرایندهای طبیعی و هم اینکه قرار گرفتن در برابر آلاینده های زیست محیطی، باکتری ها، قارچ ها و انگل های بیرون، متابولیزه می شن.

اجناس جانبی به وجود اومده بوسیله سوخت و ساز بدن و تجزیه ی مواد آرایشی، مانع کارکرد میکروسیرکولاسیون، که به نوسازی پوست کمک می کنه می شن. این موضوع می تونه منتهی به تجزیه ی کلاژن شه، و در نتیجه باعث چین و چروک و بسته شدن منافذ شه و از طرفی چون باکتری ها رو در پوست نگه می داره،باعث ایجاد جوش هم می شه.

پرایمر

پرایمر، این پتانسیل رو داره که به پوستتون آسیب برسونه، اما به طور کامل به این بستگی داره که چیجوری ازش استفاده کنین. دکتر گراف می گوید: اگه از پرایمر در تموم طول روز استفاده کنین، بسیار مضر هستش، چون تموم آلاینده ها هنوز روی پوستتون هستن. اما اگه روی پوست تمیز و واسه رطوبت رسانی از پرایمر استفاده کنین، ایرادی نداره.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

رژ لب

دکتر گراف می گوید جای تعجب نداره که خوابیدن با هر نوع رژ لبی، منتهی به خشکی و ترک خوردن لب می شه. در مورد رژ لب هایی که رنگدونه های زیادی دارن، قبل از خوابیدن، لب رو با یه پاک کننده ی بهداشتی، به طور کامل تمیز کنین. بعد از یه لایه نرم کننده واسه مرطوب کردن لبتان بهره ببرین.

ریمل

اگه شما از اون خانوم هایی هستین که با ریمل می خوابند، پس گوش کنین: ذرات ریمل، فولیکول ها رو می بندند و اونا رو روی پوست تحریک می کنن. اگه اون ها تحریک شن، این تورم می تونه باعث التهاب پلک چشم شه. اگه به اندازه ی کافی ترسناک نیس، بدونین که خوابیدن با ریمل می تونه باعث نازک شدن و شکنندگی مژه هاتون هم بشه!

اینکه فقط بدونیم خوابیدن با آرایش چقدر مضره، کافی نیس. باید تنبلی رو کنار بذاریم! دکتر گراف پیشنهاد می کنه: دستمال های مرطوب پاک کننده ی آرایش رو کنار تختتون بذارین. اینطوری، وقتی به تختخواب می روید، اونا به شما یاداوری می کنن که آرایشتان رو پاک کنین. حتی می تونید واسه این منظور، یادآوری در گوشی همراهتون تنظیم کنین.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

آروم سازی ذهن قبل از خواب

خواب سرخاب سفیداب