عوارض جراحی بینی بعد از عمل

در همه رشته های پزشکی، جراحی جنبه نجات مریض از درد و رنج رو داره، ولی در اقصی نقاط دنیا و کشورمون آدمایی دیده می شن که از روی میل و تمایل و بدون داشتن آسیب پزشکی، مبادرت به جراحی می کنن.

به گزارش آلامتو به نقل از هفته نامه سلامت؛ این گروه همون کسائی ان که خواهان تغییر شکل یا زیباترشدن هستن. ولی بعضی وقتا قشنگ تر شدن مخصوصا اگه به دست افراد فرصت طلب و غیرمتخصص باشه، مشکلات ناخواسته و نتیجه های ناخوشایندی به بار می آورد.

احتمال آسیب در جراحیای زیبایی ۵ تا ۱۰ درصد و این احتمال تقریبا در سراسر دنیا حتی اگه از راه مجرب ترین پزشکان صورت بگیره، کم و بیش یه جوره. مشکلات بعد از جراحی خیلی راحت برطرف می شن، ولی بعضی از اونا خسارات جبران ناپذیری بر جای می ذارن. تعدادی از اونا واسه بیماران شناخته شده تر هستن.

بینی nose

 1. کاهش حس بویایی

کاهش حس بویایی یکی از شکایت هاییه که بیماران بعد از عمل دارن. از اونجا که جراحی زیبایی بینی خارج از قلمرو اعصاب بویایی انجام می شه، پس هیچ آسیب ای هم به اونا وارد نمی شه. کاهش حس بویایی، یه آسیب موقت رینوپلاستی و به وجود اومده از طریق ورم پوشش داخل بینیه و این تورم مانع از رسیدن مولکولا به پایانه های اعصاب بویایی می شه، ولی قابل برگشته.

 1. خونریزی

با اینکه خونریزی غیرمعموله، ولی این احتمال هست که مریض بین عمل یا بعد از اون دچار خونریزی شدید شه، طوری که بعضی وقتا واسه بندآوردن اون به درمان اورژانس یا حتی تزریق خون نیازه.

noseدلایل زیادی هست؛ مثلا مریضایی که دچار اختلالای انعقادی هستن، آسپیرین استفاده می کنن (مصرف داروهای ضدالتهاب و آسپیرین باید از ۱۰ روز قبل عمل قطع شه)، فشارخون بالا دارن یا ویتامین E و سیر مصرف کردن، بیشتر در برابر خونریزیای غیرقابل کنترل قرار دارن، اما معمولا وقتی که جراح واسه کنترل خونریزی داخل چاله بینی رو شستشو میده، دلیل محکمی واسه دلیل ایجاد خونریزی پیدا نمی کنه (احتمال خونریزی بعد از عمل ۲ درصده).

هرچند شاید ایجاد غیرقرینگی در بینی به دلیل تورم باشه و با کم شدن تورم این اختلاف هم از بین بره، ولی مساوی نبودن زیاد به وجود اومده از طریق خطای دکتر جراحه

نوع دیگه خونریزی هم داخل بافتیه و وقتی اتفاق میفته که جراح استخون بینی رو می شکنه. در این راه عروق ریز زیادی وجود دارن و پارگی عروق باعث خونریزی زیرجلدی می شه که اگه شدید باشه، از دور و بر بینی بالاتر میره و به زیر چشم و گونه ها هم نفوذ می کنه.

 1. سوراخ شدن تیغه بینی

در مواردی که جراحی زیبایی بینی با اصلاح انحراف داخل بینی همراه می شه، این احتمال هست که جراحی منتهی به ایجاد سوراخی در تیغه بینی شه. مریض بعد از عمل شاید هیچ علامتی نداشته باشه ولی بیشتر با آبریزش بینی و تنفس سوت مانند به دکتر مراجعه می کنه.

البته تنفس سوت مانند وقتی مشخصه که سوراخای بینی خیلی کوچیک باشه و در سوراخای بزرگ علامت خاصی دیده نمی شه.

با اینکه پیدایش سوراخ نادره، اما در صورت ایجاد، جراحی دیگری واسه بستن سوراخ نیازه. در بعضی مواقع هم اصلاح این آسیب شدنی نیس.

جراحی بینی

 1. کوچیکی سوراخای بینی

 2. نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

کوچیکی زیادتر از اندازه سوراخای بینی مشکل ساز می شه. پرهای بینی به عنوان دریچه های اون عمل میکنن. اگه در فردی که تحت عمل جراحی قرار گرفته، هنگام تنفس پرها به تیغه بینی نزدیک شه به این معنیه که یا از اول پرهای بینی اش ضعیف بوده که با جراحی ضعیف تر شده یا اینکه جراح بین عمل، ساختارهای نگهدارنده بینی رو تقویت نکرده.

در این مواقع مریض نیازمند عمل جراحی مجدده. به این صورت که لازمه سوراخای بینی رو کمی بزرگ تر کنیم، یعنی از تیغه بینی غضروفی ورداریم و اونو به سوراخای زیادتر از اندازه تنگ شده پیوند بزنیم.

 1. مساوی نبودن

صورت آدما در حالت طبیعی کمی نامتقارنه. تعدادی از بیماران بعد از عمل از مساوی نبودن دو سوراخ ناراضی هستن. باید گفت جراحان قبل از عمل اندازه گیری دقیقی انجام میدن، ولی جراحی کارکرد بشره و ایجاد اختلاف بسیار جزیی و کم اندازه سوراخای بینی قبول کردنیه.

هرچند شاید ایجاد غیرقرینگی به دلیل تورم باشه و با کم شدن تورم این اختلاف هم از بین بره، ولی مساوی نبودن زیاد به وجود اومده از طریق خطای دکتر جراحه.

 1. عفونت

عفونت پس از جراحی عموما شایع نیس، ولی اگه ایجاد شه، نیازمند درمان اضافی شامل مصرف آنتی بیوتیک هاست.

نوع دیگری از عفونت به دلیل نبود شستشوی چاله بینیه. باقی موندن ترشحات به تجمع میکروبا کمک می کنه و باعث ایجاد عفونت می شه. اگه این نوع عفونت درمان نشه باعث چسبندگی هم می شه.

 1. آسیب به بافتای عمقی

ساختارهای عمقی تر مثل اعصاب، مجاری اشکی، عروق خونی و عضلات ممکنه بین جراحی آسیب ببینن. آسیب به بافتای عمقی تر می تونه موقتی یا دائمی باشن.

تنفس از راه دهن، آسیب ای جدیه و روی کیفیت زندگی تاثیر میذاره، چون فردی که با دهن تنفس می کنه، دچار خشکی مخاط دهن می شه و خشکی دهن در درازمدت به خرابی دندانا کمک می کنه

 1. بی حسی پوست

احتمال بروز بی حسی حس دائمی در پوست بینی هست و ایجاد اون قابل پیش بینی نیس.

 1. مرگ در اثر ماده بیهوشی

احتمال مشکلات، آسیب و حتی مرگ در تموم شکلای جور واجور بی حسی جراحی، چه بی حسی موضعی و چه بیهوشی عمومی یا آرامش بخشی با دارو در هست.

 1. افزایش تنفس دهانی

تعدادی از بیماران ممکنه تا مدتا بعد از عمل جراحی مجبور شن از راه دهن تنفس کنن. اون گروه از آدمایی که قبل از عمل دچار آلرژی بودن، بعد از عمل آلرژی شون به مراتب شدیدتر می شه و شاید چند هفته تا چند ماه هم طول بکشه، اما به خاطر تورم مخاط، بعد از جراحی تا ۱۰ درصد موارد افراد سالم هم علایم حساسیت رو پیدا می کنن، چون مشکل در کارکرد وازوموتور ایجاد می شه، یعنی عروق بینی در حالت معمولی تنگه و بین جراحی، اعصاب تنگ کننده عروق دچار آسیب و فلج می شن.

در نتیجه عروق مخاط گشاد و متورم شده و فضا یا همون راهروی بینی رو کوچیک تر و عبور و مرور جریان هوا رو هم سخت تر می کنن.

تنفس از راه دهن، آسیب ای جدیه و روی کیفیت زندگی تاثیر میذاره، چون فردی که با دهن تنفس می کنه، دچار خشکی مخاط دهن می شه و خشکی دهن در درازمدت به خرابی دندانا کمک می کنه و کم خوابی یا بدخوابی، به وجود اومده از طریق اون باعث مریضی یا عصبانیت شخص می شه.

امتیازات و مشکلات روشای جور واجور کاشت و پیوند مو

تفاوتای عمل کوچیک کردن و لیفت سینه

جراحی بینی جراحی زیبایی هفته نامه سلامت