عوارض جدی کمبود خواب بر سلامت بدن

مشکلات ترسناک کمبود خواب

ضررهای شب نخوابیدن و کم خوابی بسیار بیشتر از اون چیزیه که فکرش رو میکنین.

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید؛ کل سالها تحقیقات نشون داده که نبود خواب کافی می تونه آسیبهای جسمی و روانی به افراد وارد کنه. رابطه بین بی خوابی و این آسیبها اونقدر مبرهنه که زور فرد به نخوابیدن غیراخلاقیه و یه جور شکنجه حساب می شه. در زیر با مشکلات بی خوابی آشنا می شید:

مشکلات احساسی

مشکلات به وجود اومده بوسیله کمبود خواب از مشکلات کوچیک شروع می شه. وقتی که کمبود خواب دارین، مغزتون خوب کار نمی کنه. حتی کمی کمبود خواب هم می تونه تاثیر خود رو بر عملکردهای شناختی و احساسی مغز بزاره.

بخشی از اولین اثرات کمبود خواب تاثیراتیه که بر احساسات مثبت می گذارن. وقتی که فرد دچار کمبود خواب باشه، چهره اش احساسات مثبتش رو نشون نمی دهد. فردی که دچار کمبود خواب باشه ممکنه بگه که خوشحاله و بازم صورتش حالتی بی احساس و خنثی داشته باشه.

فرد دچار کمبود خواب هم اینکه قادر به تشخیص شادی ادما از روی چهرۀ شون هم نیس. چهرۀ مثبت یه فرد ممکنه به نظر فرد دچار کمبود خواب چهره ای خنثی به توجه به رسد، و چهره های خنثی حامل احساسات منفی به نظر برسن. مغزی که دچار کمبود خواب باشه، خوب قادر به تشخیص احساسات مثبت نیس. هم اینکه افراد دچار کمبود خواب، نمی تونن به شکل مناسب شکست های کوچیک روزمره رو تحمل کنن.

میکروخواب

حتی یه شب نخوابیدن هم می تونه روز بعد فرد رو دچار به پدیده ای به نام “میکروخواب” کنه.

میکروخواب یعنی که فرد به چرت های ریز تا ۳۰ ثانیه ای فرو می رود. چشمون بعضی از مردم در بین میکروخواب باز می موند، اما حقیقت آزاردهنده در مورد میکروخواب اینه که در طول اون فرد حتی با چشمون باز، ً نابینا هستش. فرد در این مواقع نمی تونه اطلاعات رو پردازش کنه.

تحقیقات نشون می دهد که در بین میکروخواب، مغز به سرعت و بی اراده به حالت خواب می رود. فرد ممکنه به زور خود رو بیدار نگاه داره، اما خیلی سریع به میکروخواب دیگری فرو می رود.

این وضعیت، به خصوص در بین رانندگی، می تونه خطرات شدیدی رو بسازه.

هذیون

مردم بیشتر می گوید که پس از یه شب بدون خواب، احساس خنگی می کنن. اما در موارد شدید، نبود خواب می تونه به هذیون منجر شه.

مریضایی که در بخش مراقبتهای خاص، یعنی جایی که نور و صدا پیوسته به صورت شبونه روزی هست، ممکنه دچار وضعیتی شن که پزشکان به اون “هذیون آی سی یو” می می گن. با اینکه مشخص نیس که کمبود خواب دلیل اصلی این هذیون باشه، اما پزشکان فکر می کنند که کمبود خواب یکی از عواملیه که باعث می شه، آدمایی که به مدت طولانی در بیمارستان بوده ان رفتارای عجیب از خود نشون بدن.

بدترین بلایی سرخواب یه نفر می شه آورد، فرستادن اون به بیمارستانه. بی خوابی (اینسومنیا) در میان بیماران بستری در بیمارستان بسیار شایعه.

توهم

دیدن چیزایی که وجود خارجی ندارن، می تونه یکی از مشکلات کمبود خواب طولانی باشه، اما اینکه کمبود خواب می تونه به درستیً توهم بسازه، هنوز محل بحثه.

ممکنه بر اثر کمبود خواب بمیرید؟

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

یکی از آزمایشهای مشهوری که بر حیوانات زنده انجام شده نشون می دهد که بی خوابی کامل می تونه باعث کشته شدن موشهای آزمایشگاهی شه.

در سال ۲۰۱۲، یه مرد چینی به دلیل ۱۱ روز نخوابیدن مرد. با این وجود، بعیده که از دست دادن خواب به تنهایی عامل مرگ اون بوده باشه.

البته، مطالعه در مورد این پدیده در آدما، حتی اگه مسائل اخلاقی رو هم مورد توجه قرار ندیم، سخته.

جواب به این سوال که “ مردن از بی خوابی امکانپذیره؟” به خاطر این سخته که خوابتون می برد. ً افراد نمی تونن خود رو بیدار نگه دارن تا بمیرن. چون که وقتی میل به خواب سراغ فرد میاد، دیگه جایی نمی رود.

با این همه، در اینکه بی خوابی اثرات بد جدی بر سلامتی داره، شکی وجود نداره.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

آروم سازی ذهن قبل از خواب

خواب فرادید