عوارض ترکاندن جوش صورت

ترکاندن جای جوش

شما می دونین که نباید جوش هاتون رو بکنین یا فشار بدین، اما می دونین واقعا چه ضرری داره؟ دکتر جولیا تزو، متخصص پوست در این رابطه به ما توضیح میده.

۱. می تونین التهاب رو بدتر کنین

شما بخاطر ظاهر جوش هاتون می خواین که اونا رو بترکانید، درسته؟ اما بدیش اینه، کندن و فشار دادن جوش، ظاهر اونو بدتر می کنه! دکتر تزو میگه: وقتی که شما جوش هاتون رو می ترکون، در خطر التهاب بیشتری قرار می گیرین. اون همه فشار و کششی که روی جوش تون وارد می کنین، فقط به پوست دور و بر اون آسیب می زنه و در دراز مدت، باعث قرمزی و تورم بیشتر می شه.

۲. می تونین باعث ایجاد زخمای بیریخت شید

می دونین پوش,ندن چی سخت تر از جوشه؟ یه زخم! وقتی که یه جوش رو می ترکون، چرک اونو پخش می کنین و بعد روی اون زخم می شه و شما رو وسوسه می کنه که اون زخم رو بکنین. این، یه چرخه معیوبه، و پوش,ندن زخما هم با کانسیلر، تقریبا غیرممکن! اما می تونین عوضش، جوش تون رو با داروی جوش درمان کنین و از کمی آرایش واسه پوش,ندن اون استفاده کنین.

۳. ممکنه جای زخم بر جا بمونه

دکتر تزو میگه: داشتن یه فرد حرفه ای که به شما در درمان جوش کمک کنه خیلی با اهمیته، چون واسه جلوگیری از ایجاد جای زخم باید از مهارت و لوازم استریل استفاده کرد. پس منظور این نیس که جوشا هیچوقت نباید ترکونده شن، بلکه منظور اینه که شما نباید اونا رو بترکانید. چون انجام این کار می تونه منتهی به برجای موندن اثر زخم جدی شه.

این مطلب را هم بخوانید :  عکس مصدومیت برخواه یکی از بهترین عکس های سال شد

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

یه متخصص پوست، به شما اطمینان میده که واسه ترکاندن جوش در همه طرف اون، از فشار مناسبی استفاده می شه تا احتمال بر جای موندن اثر زخم به کمترین حد ممکن برسه.

۴. کندن جوش می تونه باعث تغییر رنگ پوست شه

علاوه بر جای زخم، رنگ پوست دور و بر جوش هم می تونه عوض شه. به اون، هیپرپیگمانتاسیون بعد از التهاب (PIH) میگن. PIH جای زخم نیس، بلکه یه منطقه صافه که کمی تیره تر از پوست دور و برش هستش. هر چی جوش ملتهب تر باشه، به احتمال بیشتری دچار PIH میشین. حالا خوبیش اینه این تغییر رنگ کم کم به حالت عادی برمیگرده، اما می تونه تا ۲ سال طول بکشه!

۵. کندن جوش می تونه منتهی به عفونت شه

دستای کثیف، وسایل آلوده و حتی یه محل غیر استریل مانند حموم خونه شما می تونه منتهی به عفونت شه. وقتی که یه جوش رو می ترکون، در واقع پوست رو پاره می کنین، و اونو واسه ورود باکتریا باز می ذارین. دکتر تزو میگه: من موارد بسیار زیادی رو دیده ام که خود شخص، جوش رو ترکونده و این کار اون منتهی به یه عفونت پوستی یا یه زخم شدیدتر شده. واقعا به ریسکش نمی ارزه.

بهترین روشای کاهش چین و چروک پوست صورت

واسه پیر نشدن چه کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید :  علت اضطراب بیشتر دختران چیست؟

جوش جوش صورت سرخاب سفیداب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *