علل پرش پلک چشم چیست؟

eye

به چه دلیل دچار پرش پلک میشیم؟ آسیب ای که ممکنه خیلیا حتی متوجه اون نشن اما باید به اون بیشتر توجه شه:

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ پرش پلکا واقعا آزار دهنده س و وقتی از کنترل خارج می شه دیگه نمیشه به هیچ نحوی جلوی اون رو گرفت. در واقع پرش پلک تشنجیه که از راه عصبی در عضلات چشم که تحت استرس هستن ایجاد می شه. پلکا بسیار حساس هستن پس نسبت به شکل های جور واجور اثرات جور واجور سریع عکس العمل نشون میدن.

معمولا این پرشا خود متوقف می شن اما اگه خیلی طولانی شد باید دنبال دلیل اون بگردین تا بتونین اون رو متوقف کنین. ۶ دلیل واسه پرش پلکا هست که در این جا اونا رو توضیح میدم.

زیادتر از اندازه کافئین مصرف می کنین

ممکنه دلیل پرش پلکا عادت قهوه خوردناتون باشه. خاصیت محرک کافئین باعث بالا رفتن اندازه ضربان قلب و متابولیسم می شه. پس عضلات فعالیت بیشتری می کنن و در نتیجه پلکا می پرند. معمولا ماهیچه هایی که نسبت به کافئین حساسیت بیشتری دارن عکس العمل بیشتری نشون میدن. نمیشه گفت چه مقدار کافئین باعث پرش پلکا می شه اما وقتی مقدار مصرف رو کمتر کنین پرش پلکا کمتر می شه

استرس دارین

بدن ما آدما نسبت به استرس واکنشای متفاوتی نشون میده و پرش پلک یکی از این عکس العمل هاست. اگه دلیل استرس باشه باید بفهمین چی باعث ایجاد استرس در شما می شه و به روشای مختلفی اون استرس رو از بین ببرین تا مشکل پرش پلکا هم از بین بره. یکی از این روش ها ورزش یوگاست.

این مطلب را هم بخوانید :
عصبانیت خود را سر این موبایل خالی کنید / عکس

آلرژی دارین

وقتی به چیزی آلرژی دارین هیستامین در بدن تون آزاد می شه و باعث می شه بدن به روشای مختلفی نسبت به اون عکس العمل نشون بده. یکی از این روش ها پرش پلک هاست. درست مثل پف چشم و خارش چشم. واسه رفع مشکل قطره چشم آنتی هیستامین استفاده کنین.

به اندازه کافی نخوابیده اید

پلکا یکی از حساس ترین عضلات بدن هستن پس کم ترین نبود تعادل باعث باعث به ریختگی در کارکرد اون می شه. یکی از کارایی که باعث ایجاد نبود تعادل در بدن می شه کم خوابیه. وقتی کم خواب شید چشما احساس خستگی می کنن و پرش پلک ایجاد می شه. بهترین راه واسه درمان این مشکل ۸ ساعت خواب در روزه.

باید شماره عینک رو عوض کنین

اگه احساس کردین چشمای تون هنگام کتاب خوندن و نگاه کردن به کامپیوتر می پره ممکنه نشونه تغییر شماره چشمای تون باشه چون عضلات چشم زیادتر از اندازه واسه تمرکز تلاش می کنن. واسه حل مشکل فقط کافیه به چشم دکتر مراجعه کنین.

ممکنه تومور داشته باشین

خیلی کم پیش میاد که دلیل پرش چشما تومور باشه اما با احتمال خیلی کم اتفاق میفته. باید با دکتر مشورت کنین تا تموم دلایل بالقوه پرش پلکا رو نابود کنه اما اگه مشکل حل نشد باید آزمایش خون بدین. بعد چشم دکتر تون تشخیص میده که نیازه به یه چشم دکتر عصبی مراجعه کنین یا نه. اونا می تونن رابطه بین مشکلات بینایی و مغز رو تشخیص بدن و با انجام آزمایش مشکل رو پیدا کنن.

این مطلب را هم بخوانید :
علائم کمبود ویتامین b12 در بدن

هنوزم پلکا می پرند؟

اگه هنوز مشکل پرش چشمای تون رفع نشده می تونین واسه رفع اون تزریق بوتاکس انجام بدین. بوتاکس تشنجای موضعی پلکا رو نابود می کنه. بوتاکس با فلج کردن عصب پرش پلکا رو متوقف می کنه.

چیجوری چشمامون رو تقویت کنیم؟

عینک بزنیم یا لیزیک کنیم؟

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

بدونیم سلامت چشم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *