علل عدم تحمل لاکتوز شیر

واسه اینکه بفهمیم به چه دلیل دسته ای از مردم، نسبت به شیر این گونه عکس العمل نشون میدن و راه حل درست واسه مقابله با این مشکل چیه، ….

شیر واسه خیلی از ما نوشیدنی خوش طعمیه که صبح یا عصر، اون رو با لذت، همراه با تیکه هایی از یه کیک یا بیسکوییت می نوشیم اما واسه خیلی ها، همین نوشیدنی گوارا، مایه دردسر و دل درده؛ طوری که بهتر می دونن واسه درد نکشیدن، دور شیر و بقیه لبنیات رو خط بکشن…

واسه اینکه بفهمیم به چه دلیل دسته ای از مردم، نسبت به شیر این گونه عکس العمل نشون میدن و راه حل درست واسه مقابله با این مشکل چیه، گفت وگویی داشته ایم با دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و دانشیار دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران.

اینکه می می گن بعضی ها نبود تحمل لاکتوز شیر دارن، یعنی چه؟ این مشکل به چه علتی پیش میاد؟

نبود تحمل لاکتوز یه مشکل متابولیسمی ژنتیکی و مادرزادیه که باعث می شه به طور طبیعی، اون آنزیمی که قند شیر رو به گلوکز و فروکتوز می شکند (آنزیم لاکتاز)، در بدن تولید نشه.

از اونجا که قند اصلی شیر، لاکتوزه؛ وقتی این افراد شیر می نوشند، نمی تونن این قند رو به ترکیبات ساده تر بشکنن و مقدار خیلی از این قند که از راه شیر و لبنیات وارد دستگاه گوارش شون می شه و امکان هضم نداره، باقی می موند و بوسیله میکروارگانیسم های موجود در دستگاه گوارش تخمیر می شه و در نتیجه، ترکیبات حد واسطی ایجاد می شن که فشار اسمزی ایجاد می کنن و این به اسهال و نفخ می انجامد.

این مریضی می تونه بسیار شدید باشه و جذب موادمغذی رو دچار اختلال کنه و در آخر به مشکلات متابولیسمی و سوءتغذیه منجر شه.

اما بعضی ها در دوران شیرخوارگی خیلی راحت شیر رو هضم می کنن اما در سنین بالاتر دچار این نبود تحمل می شن!، نبود تحمل به لاکتوز ممکنه به شکل سازشی هم به وجود بیاد.

یعنی، کسائی که تا ۲ سالگی مصرف شیر مادر در برنامه غذایی شون هست و بعد از این سن شیر رو به طور کامل حذف می کنن و به مدت طولانی مصرف نمی کنن، اگه در سنین دیگه (مثلا در دوران دبیرستان) دوباره بخوان به دلیل نقش شیر در رشد و نمو و تامین کلسیم و حتی پیشنهاد های والدین و مربیان یه دفعه شیر مصرف کنن، از اونجا که ژن هایی که در بدن، سنتز این آنزیم رو برعهده دارن، به مدت طولانی خاموش بوده ان، سنتز لاکتوز و آنزیم مربوط به اون در بدنشون به اندازه کافی نخواد بود و ممکنه عوارضی مشابه آدمایی که به طور ژنتیکی، این آنزیم رو از اول تولد نداشته ان، در اونا دیده شه.

یعنی آدمایی که گرفتار به این ناراحتی هستن، مجبورند شیر و لبنیات رو به کلی از برنامه غذایی شون حذف کنن؟

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

نه! بهترین انتخاب واسه تموم اونا مصرف شیر کم لاکتوز یا بی لاکتوزه. در صنایع غذایی به کمک دستگاه های مخصوصی لاکتوز رو از شیر حذف یا کم کرده ان و اون رو به قندهای تشکیل دهنده اون (گلوکز و فروکتوز) شکسته ان و اینطوری، دیگه احتیاجی به هضم قند لاکتوز در بدن نیس.

آدمایی که حتی با خوردن شیر بدون لاکتوز هم دچار دل درد می شن، چیکار باید بکنن؟

بعضی ها وقتی به مدت زمان بسیار طولانی یه ماده غذایی رو مصرف نکنن، ممکنه به ترکیبات جور واجور موجود در اون هم حساسیت نشون بدن. اختلاف هایی مثل دل درد مربوط به نبود استفاده طولانی مدت از یه ماده غذاییه. پس مصرف کم و کم کم این ماده غذایی می تونه بدن رو موافق و مشکلات رو رفع کنه.

پس دسته دوم که مشکل ژنتیکی نبود تحمل به لاکتوز ندارن، می تونن دوباره شیر معمولی بخورند؟

بله؛ این دسته از افراد اگه شیر رو به مقدار کم به برنامه غذایی خود اضافه کنن، می تونن کم کم مشکل خود رو برطرف کنن تا آنزیم های لازم اونا به تدریج بازسازی شه.

این افراد می تونن بقیه مواد لبنی یا شیره های مخلوط رو مصرف کنن؟

لاکتوز قند شیره و مخلوط کردن اون با کاکائو، شکلات یا شکل های جور واجور میوه ها هیچ تغییری در نوع قند اون به وجود نمی آورد. البته این افراد مشکلی در مصرف ماست و پنیر ندارن چون در ماست پروسه تخمیر انجام می شه و طی اون قند لاکتوز به اسیدلاکتیک تبدیل می شه که واسه هضمش احتیاجی به آنزیم لاکتاز نیس.

در جامعه ما تعداد آدمایی که به طور ژنتیکی گرفتار به نبود تحمل لاکتوز هستن بیشتره یا تعداد آدمایی که به دلیل نخوردن طولانی مدت شیر دچار این آسیب شده ان؟

، درصد قابل توجهی از مردم ما از گروه دوم هستن و چون مدت طولانی شیر و لبنیات رو از برنامه غذایی خود حذف کرده ان وقتی در سنین و شرایط جور واجور مجبور می شن شیر رو در برنامه غذایی خود وارد کنن با نبود تحمل اتفاقی که به دلیل مدت طولانی نبود مصرف شیر به وجود اومده، مواجه می شن اما با مصرف حجم کم شیر رقیق شده می توان دستگاه گوارش رو به ترشح آنزیم مورد نظر مجبور کرد و از اون به بعد، این نوشیدنی مهم رو در برنامه غذایی روزانه گذاشت.

جمع آوری : آلامتو

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

بازنشر