علت کم پشت شدن موی سر چیست؟

دلیل کم پشت شدن موی سر

کم پشت شدن موها بسیار آزاردهنده و خجالت آوره. حتی اگه دور و بری ها تون اصرار کنن که ظاهر موهاتون آنقدرها هم بد نیس، اما همین که خودتون بدونین موهاتون کم پشت شده باعث نگرانی تون می شه و تصور می کنین که اگه این روش ادامه داشته باشه چه اتفاقی می افته.

به گزارش آلامتو به نقل از پروشات؛ اولین کاری که باید انجام بدین اینه که به دکتر مراجعه کنین تا مطمئن شید دلیل ریزش مو و کم پشتی تون، مشکل پزشکی نیس. اما دربیشتر مواقع هیچ دلیل پزشکی وجود نداره و پزشکان هم تشخیص خاصی نمی دن. حالا خوبیش اینه خیلی از دلایل کم پشتی مو، دلایلی هستن که میشه خیلی راحت اونا رو عوض کرد.

پس این عادتای بد رو کنار بذارین تا فرق رو احساس کنین.

  1. تغذیه ناجور

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

معمولا آدمایی که رژیم غذایی دارن دچار مشکل ریزش مو می شن، اما غیر از اون آدمایی که پرمشغله هستن، و وقت کافی واسه غذا خوردن ندارن هم با این مشکل مواجه می شن. مو از کراتین تشکیل شده و چون کراتین یه جور پروتئینه، پس اضافه کردن منابع پروتئین در رژیم غذایی، به رشد موهاتون کمک می کنه.

شاید بدن شما فولیک اسید کافی دریافت نمی کنه، پس سبزیجاتی مانند اسفناج، مارچوبه و توت فرنگی رو به رژیم خود اضافه کرده و با مصرف آهن از کم خونی آهن پیشگیری کنین. داشتن یه رژیم غذایی سالم بهترین راه حله اما در کنار اون می تونین از جایگزینای دیگری استفاده کنین تا تموم احتیاجات خود رو دریافت کنین.

  1. شستشوی زیادتر از اندازه موها

شستشوی مرتب موها کار درستیه، مگه نه؟ درسته، اما شستشوی زیادتر از اندازه موها چربی اون رو نابود می کنه و موها رو شکننده و آماده ریزش می کنه. اگه موهای خود رو به طور مرتب می شویید، پس بیشترین حد روزی یه بار اون رو بشورید.

اگه با این کار حس می کنین موهاتون تمیز نیس و می خواین شستشوی موهاتون رو زیاد کنین، از شامپوهایی استفاده که چربی موهاتون رو کاهش نمی دن. البته از این شامپو زیاد استفاده نکنین چون به فولیکولای موهاتون آسیب رسونده و مانع از رشد اونا می شه.

  1. به کار گیری کالاهایی که به مو آسیب می رسونن

یکی از دلایل مهم خشک شدن زیادتر از اندازه موها، به کار گیری موادیست که چربی موها رو از بین برده و اونا رو خشک و شکننده می کنه. سیلیکون از جمله موادیست که در بیشتر شامپوها بکار میره، این ماده با ایجاد پوششی در دور و بر ساقه مو، مانع از جذب رطوبت شده و موها رو خشک و شکننده می کنه.

الکل و سولفات هم از موادی هستن که موها رو خشک می کنن، این مواد در اسپریای مو و اجناس دیگه استفاده می شن. ازاین به بعد ترکیبات کالاهایی رو که خریداری می کنین، بررسی کرده و کالاهایی رو جفت و جور کنین که از مواد طبیعی استفاده می کنن.

کالاهایی که از روغن زیتون، نارگیل و بخش جفت و جور شدن این آسیبا رو رفع می کنن و ضخامت و مقاومت موها رو زیاد می کنن.

مراقبت از موهای کلفت

  1. استفاده زیاد از وسایل گرمایی

وسایل گرمایی مانند سشوار، اتوی مو، بابلیسا و وسایل دیگه، روزانه بوسیله افراد زیادی استفاده می شن، اما این وسایل موها رو شدیدا خشک و شکننده کرده و مانع رشد اونا می شه.

پس تلاش کنین ازاین وسایل کم تر استفاده کرده و بجای به کار گیری اونا، از مدل موهای جور واجور استفاده کنین. اگه حتما باید از این وسایل استفاده کنین پس در اول اجازه بدید موهاتون به صورت طبیعی خشک شده، بعد از اجناس مراقبت مو استفاده کنین تا موها کم تر آسیب ببینن.

  1. در برابر نور زیاد خورشید قرار گرفتن

نور خورشید هم مانند وسایل گرمایی، موها رو خشک و شکننده می کنه. اشعه فرابنفش خورشید موها رو نازک تر کرده، و اونا رو خشک و شکننده می کنه، پس اگه نگران آسیب رسیدن به موهاتون هستین کم تر در برابر نور خورشید قرار بگیرین.

وقتی که در برابر نور خورشید قرار می گیرین، با کلاه موهاتون رو پوشونده و یا با به کار گیری اجناس مراقبت از مو، از فولیکولای موهاتون در برابر اشعه های مضر مواظبت کنین.

  1. استرس زیادتر از اندازه

هممون در بعضی شرایط و مشکلات دچار استرس و نگرانی میشیم اما اگه زیادتر از اندازه دچار استرس باشیم، مشکلاتی ایجاد می شه که یکی از اونا ریزش موست.

از انجاییکه ریزش مو به خودی خود استرس بوجود میاره، پس شرایط بدتر می شه. پس استرس تون رو کنترل کرده و به کمترین حد ممکن برسونین تا از آسیب وارده به موهایتانن جلوگیری شه.

ویتامینای ضد ریزش مو

به چه دلیل موهایم می ریزد؟ ۶ دلیل اصلی ریزش مو

ریزش مو سلامت مو پروشات چیه