علت کمردرد شدید چیست؟ + ۱۰ راه درمان

اگه با کمردرد دست و پنجه نرم میکنین شاید دکتر واسه شما استراحت تجویز میکنه اما استراحت مطلق ممکنه در آخرً به ضرر شما تموم شه اگر می خواید در کنار کمردرد به سراغ ورزش هم برید این مقاله رو بخونین.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ صدمه ها، شما رو واسه رسیدن به اهدافتون ، از خط خارج می کنن. بیایید یاد بگیرین از صدمه هایی که شما رو از باشگاه دور نگه می دارن، دوری کنین. در باشگاه، با وزنه ها بمونین و پاتون رو به بیمارستان نکشونین!

درد پشت، می تونه باعث شه خم شدن، بیرون اومدن از تختخواب، و حتی نفس کشیدن، غیر قابل تحمل بنظر برسه! خیلی از افراد، درد کمر دارن، و به خاطر همین ورزش نمی کنن. از طرفی، خیلی از ورزشکاران علاقه مند هم کمردرد فلج کننده ای رو تجربه می کنن.

بدنسازان، چندین سال بعد، بیشتر در وقتی که خم می شن تا بند کفش هاشون رو ببندند، از شدت درد می لرزند، بطوریکه انگار میخ های فلزی در ستون فقراتشون فرو می رود! پس اینطور بنظر می رسد که خواه تمرین کنین یا نه، در آخر دچار کمر درد می شید.

مخصوصا در میان کسائی که پاور لیفتینگ کار می کنن، صدمه های پشت معمولا در ناحیه کمری، و پایین ستون فقرات اتفاق می افتند. این ناراحتی می تونه از دردهای یهویی گاه به گاه و ناچیز، تا دردی طولانی، دراز مدت، و همیشه شدید، متغیر باشه.

یه عضله ی کشیده شده، یه دیسک آسیب دیده، یه مشکل دژنراتیو یا فرسودگی و ساییدگی به وجود اومده بوسیله افزایش سن، روش نادرست بلند کردن و حمل کردن اجسام، یه شکم بزرگ واسه چند سال، همه و همه به نوبه ی خود بیشتر باعث اینجور دردهایی می شن.

واسه باخبر شدن از اینکه چیجوری از آسیب احتمالی ستون فقرات و درد پشت طولانی مربوط به اون جلوگیری کنیم، من با دکتر جیسونای اسمیت گفتگویی داشته ام. اون یه جراح و متخصص مغز و اعصاب دارای بورد تایید شده و کارشناس مشهور جهانی در درمان و پیشگیری از آسیب های دژنراتیو و ضربه ای پایدار کمر می باشه.

شما چه چیزایی رو درمان کرده و رویکردتان رو چیجوری توصیف می کنین؟

جراحان مغز و اعصابی مانند من، کلا بیشتر از هر تخصص دیگری، جراحی کمر انجام میدن. ما هر چیزی، از اعصاب کشیده شده و سیاتیک، تا مریضی دژنراتیو دیسک و تنگی راه رو درمان می کنیم. تخصص من، جراحی با دست کم تهاجمه.

کاملا معلومه که بیشتر بیماران به جراحی نیاز ندارن. ما هر روز، ده ها مریض دارای مشکلات ستون فقرات رو درمان می کنیم و به اونا کمک می کنیم با بهترین گزینه ها آرامش پیدا کنن.

راه و روش من واسه مراقبت از مریض، چند تخصصیه. ورزش، کاهش وزن، تغییر در سبک زندگی، ورزش درمانی، مراقبت های کایروپرکتیک، تزریق، و مدیریت درد، همه مراحلی هستن که در راه درمان از اونا استفاده می کنم.

علائم اخطار دهنده کلی ای که نشون میدن «کمر درد» فرد، ممکنه نشون دهنده صدمه جدی باشه، کدوم ها هستن؟

ضعف، بی حسی، یا هر دو، یه دلیل جدی واسه نگرانی می باشن! کاهش کارکرد روده یا مثانه هم، یه اورژانس پزشکیه! کمر درد همیشگی در کودکان هم دلیلی واسه نگرانیه. بیشتر دردهای پشت در کودکان بخاطر کوله پشتی ها و پوسچر غلطه، اما می تونه یه علامت اخطار دهنده از اسکولیوز یا حتی تومور باشه.

چیجوری یه فرد می تونه فرق بین درد عضله و رباط رو تشخیص بده؟

درد رباط، معمولا با حرکت فعال و غیر فعال، آشکارتر می شه. درد عضله، معمولا با حرکت فعال، بدتر می شه، اما فرق اونا تقریبا نامحسوسه.

می تونید با دقت توضیح بدید، که به چه دلیل احساس می کنین بدنسازی، هم واسه تقویت پشت یه فرد و هم حفظ اتحاد اون، مهمه؟

بیشتر کمر دردها به وجود اومده بوسیله یه کشیدگی عضله یا کشیدگی رباط هستن. داشتن یه ساختمون عضلانی قوی در مرکز بدن می تونه ستون فقرات رو اثبات و محکم کرده و صدمه رو کم کنه. آدمایی که از قبل دارای صدمه هستن هم می تونن از قوی کردن مرکز بدنشون سود ببرن.

شما واسه یه بدنساز که می خواهد با خیال راحت، با در نظر داشتن سلامت پشتش تمرین کنه، چه پیشنهاد هایی دارین؟

همه می دانند که کار کردن روی گروه های عضلانی مخالف، همیشه در ورزش مهمه. این مسئله واسه آدمایی که مشکلات کمر دارن، از اهمیت بیشتری برخورداره. چون همونطور که مرکز بدنتون رو می سازید، باید نیروهای وارد بر ستون فقرات تون رو هم متعادل کنین.

انجام تعداد زیادی دراز و نشست واسه داشتن عضلات شکم قوی، بخودی خود ایده خوبیه، اما مهمه که نیروهای وارد بر ستون فقرات رو با کار کردن روی عضلات مخالف، متعادل کنین.

بعضی از تمرینات در بیماران گرفتار به دژنراتیو دیسک، ممنوع هستن. وزنه برداری که بار اساسی (سنگینی در امتداد ستون فقرات) رو افزایش می دهد، می تونه درد رو بدتر کنه. این تمرینات عبارتند از پرس پا، دد لیفت، پرس سرشانه و حرکات لانژ با هالتر روی شونِه ها.

خبر خوب اینه که بیشتر بدنسازان از ساختمون بدن و فرم خود آگاهند، و طبق تعریف، تو یه فرم عالی واسه دوری از صدمه هستن. با اینحال، فوت وفن های نادرست بلند کردن وزنه، مخصوصا در مورد وزنه های سنگین تر می تونه واقعا همه چیز رو از این رو به اون رو سازه. اگه پشتتون شروع به درد گرفتن کرد، وزن ها رو کاهش داده و تکرارها رو زیاد کنین.

به چه دلیل کاهش وزن، اولین کاریه که یه فرد می تونه واسه کاهش درد پشت انجام بده؟

یه ماشین زیادتر از اندازه سنگین، باعث می شه که لاستیک ها دچار برامدگی شده و فرسوده شن. به همین ترتیب، معلوم شده که سنگینی اضافی روی ستون فقرات، باعث می شه که دیسک ها بیشتر متورم شن.

مقداری تمرین تحمل کننده وزن (پیاده روی) واسه سلامت دیسک لازمه، چون دیسک ها هیچ جریان خونی ندارن. اونا مواد مغذی رو از استخون و غضروف مجاور دریافت می کنن که مواد مغذی رو به داخل، و مواد زائد رو به بیرون دیسک پمپاژ می کنن.

کاهش وزن می تونه سایش و فرسایش دیسک و هم اینکه تورم رو کم کنه. بعضی وقتا صدمه الان هست، اما کاهش وزن، وقتی که در حد میونه روی انجام شده و با ورزش کم برخورد ترکیب شه، تقریبا همیشه واسه ستون فقرات به درد بخور هستش.

به چه دلیل یه شکم چاق از نظر سلامت کمر، بسیار مشکل سازه؟

یه شکم بزرگ، وزن رو زیادتر از اندازه در جلوی ستون فقرات پخش می کنه، و بر «برابری» اثر می گذارد. این باعث می شه که شما زیادتر از اندازه به جلو خم شید و واسه جبران، بیشتر افراد، دچار گودی زیادتر از اندازه کمر می شن، که باعث فرورفتگی ستون فقرات می شه. وزن اضافی، سنگینی زیادی روی دیسک ها و فاست ها وارد می کنه.

واسه اطمینان از داشتن یه ناحیه مرکزی قوی، کدوم عضلات کلیدی باید مورد هدف قرار گیرند؟

عضلات مورب، عرضی، رکتوس و پسواس در شکم، و هم اینکه ماهیچه ی مربعی و پارا اسپینال واسه پشت.

وقتی یه نفر دچار درد پشت می شه، باید با کی مشورت کنه؟

بیشتر کمر دردها با درمان های رایج)که شامل استراحت، سرما، گرما و داروهای بدون نسخه، برطرف می شن. اگه درد به مدت بیشتر از چند روز ادامه داشت یا شامل ضعف یا بی حسی بود، به دکتر مراقبت های اولیه تون مراجعه کنین.

خیلی از دلیلای غیر ستون فقراتی کمر درد، می تونن غیر قابل تشخیص باشن. یه دکتر مراقبت های اولیه می تونه به مراقبت هماهنگ در بین تموم تخصص های گفته شده در بالا کمک کنه. من و پزشکان امثال من، معمولا وقتی بیماران رو معاینه می کنیم که همه ی درمان های رایج، در موردشون ناموفق بوده باشن.

۱۰ قانون واسه داشتن یه کمر سالم

 1. جنب و جوش داشته باشین

واسه کمک به جلوگیری از صدمه پشت و درد مربوط به اون، بدنتون رو متوازن نگه دارین، یه وزن سالم رو حفظ کنین، بطور مرتب ورزش کنین و از زندگی بی جنب و جوش دوری کنین. هر چی بیشتر حرکت کنین و فعال بمونین، سالم تر هستین.

 1. سیگار رو کنار بذارین

نیکوتین موجود در سیگار، ساختار شیمیایی دیسک های بین مهره ای ما رو تغییر داده و اونا رو مستعد کم آبی سریع می کنه! این، اونا رو شکننده کرده و نسبت به پاره شدن، آسیب پذیرتر می سازه. اینم یه دلیل دیگه واسه ترک این عادت احمقانه س.

 1. در تموم اوقات، یه پوسچر خوب داشته باشین

ما در طول قسمت بزرگی از زندگی روزمره مون، مجبوریم که بشینیم، بیشتر به مدت بسیار طولانی. دکتر های اسمیت پیشنهاد می کنه که صفحات نمایش کامپیوترای ما در سطح چشم تنظیم شن و اینکه صندلی ما جایی قرار بگیره که ساق پاهامون در زاویه ۹۰ درجه بوده و پاهامون کمی به سمت بالا کج باشن.

 1. اگه به مدت طولانی می نشینید، استراحت های منظم داشته باشین

دکتر های اسمیت می گوید: استراحت های منظم کوتاه، بهتر از یه استراحت طولانی هستن. چند دقیقه پیاده روی، هر نیم ساعت یه بار، به کاهش فشاری که در بین نشستن روی ستون فقرات ما جمع شده، کمک می کنه.

 1. به کار گیری لپ تاپ و گوشی موبایل رو به کمترین حد ممکن برسونین

دکتر های اسمیت می گوید: لپ تاپ، بدترین چیز واسه ارگونومی مناسبه. به کار گیری گوشی موبایل، وقتی که گردن، یه وری چرخیده س، بطور مشابه باعث تاکید بر یه نوع پوسچر بد می شه که می تونه باعث وارد اومدن فشار بر پشت شه. با اینحال فن بیاری های ارتباطی خاص مانند هدست بلوتوث می تونن مقدار خیلی از این فشار رو کاهش داده و ممکنه جانشین های مناسبی باشن.

 1. روی کل ناحیه مرکزی بدنتون کار کنین

واسه اطمینان از سلامت کل مرکز بدن، عضلات شکم شما باید به همراه بقیه نواحی مرکز بدنتون تمرین داده شن. این به معنی ساخت قدرت در کمر هم می باشه. خم شدن (خم شدن به جلو) رو با کشش (حرکت به پشت) متعادل کنین.

 1. مراقب وضعیت خوابیدن تون باشین

دکتر های اسمیت پیشنهاد می کنه که به پهلو روی یه تشک سفت (محکم) اما راحت بخوابیم. این وضعیت جنینی به برداشتن قسمت بزرگ استرس از روی پشت ما کمک می کنه.

قرار دادن یه بالش در بین پاهامون هم به برداشتن فشار از روی مفصل ران کمک می کنه. فکر می رود که بدترین وضعیت خوابیدن، خوابیدن روی شکم باشه. این طرز خوابیدن، قوس ستون فقرات شما رو افزایش می دهد و ممکنه باعث کشیدگی عضله شه.

  نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

 1. علائم خاص یا بقیه علائم رو حتما در نظر داشته باشین

وقتی که درد پشت واسه اولین بار اتفاق می افتد، شما شاید به چیزی که انجام می بدید ادامه میدید، و تلاش می کنین با درد و ناراحتی بجنگین. دکتر های اسمیت می گوید: چیزی که در حال انجام دادنش هستین رو متوقف کنین، به پشت تون استراحت بدید و یه داروی ضد التهابی استفاده کنین. ضعف یا درد ساق پا دارین؟ پیش دکتر برید. کنترل روده یا مثانه تون رو از دست داده اید؟ فورا به اورژانس مراجعه کنین.

 1. به مراحل خوب شدن سرعت ببخشین

اگه درد پشت تون به شما اجازه می دهد که تا حدی جنب و جوش داشته باشین، اون ناحیه رو با ورزشهای سبک مانند شنا و پیاده روی فعال نگه دارین. این کار به بهبودی کمک می کنه، بدون خطر آسیب بیشتر به دیسک ها.

 1. از بعضی تمرین ها دوری کنین

با اینکه دکتر های اسمیت تاکید می کنه که فعالیت بدنی، یه راه عالی واسه تقویت پشت و کمک به مراحل خوب شدن می باشه، اما اگه پشت تون درد می کنه، باید از بعضی حرکات دوری کنین. پرس سرشانه، و لانژ با وزنه پیشنهاد نمی شن.

اونا می تونن بطور اساسی بر ستون فقرات، فشار وارد کنن (ستون فقرات رو از ناحیه سر فشرده می کنن، مانند وقتی که یه فرد تو یه آب کم عمق شیرجه می رود و از سر فرود میاد). دویدن هم می تونه خطرناک باشه. فقط مطمئن شید که تمرینات هوازی تون رو از راه دیگه ای انجام می بدید. پشت شما به توجه نیاز داره، مثل قلب و ریه هاتون!

روشی موثر واسه خلاص شدن از کمردرد

چیجوری درد لگن رو درمان کنیم؟

بدنسازی مجله تناسب اندام چیه کمردرد