علت و علائم کمبود آهن

Tiredness

حتماً می دونین که آهن یه ماده معدنی لازم واسه بدنه و کمبود اون مشکلات جدی زیادی رو واسه بدن بوجود میاره.

به چه دلیل مصرف آهن لازمه؟

به گزارش آلامتو و به نقل از فیتامین؛ آهن از مواد معدنی لازمه که در همه سلولای بدن پیدا میشه.

آنمی فقر آهن یکی از عادی ترین موارد به وجود اومده بوسیله سوء تغذیه در دنیاست.

بهترین منابع آهن در مواد غذایی مانند لوبیا، عدس، خشکبار، تخم مرغ، گوشت و ماهی پیدا میشه.

آهن یکی از مواد معدنی لازمه که در همه سلولای بدن پیدا میشه. نقش اصلی اون انتقال اکسیژن از راه خون به بافتای بدنه. آهن تضمین کننده فعالیت طبیعی ماهیچه هاست.

این ماده هم اینکه به تبدیل کربوهیدراتا به انرژی در طول ورزش کمک می کنه. در ریکاوری بعد از ورزش، آهن به تولید سلولای جدید، پروتئینا و هورمونایی که ما رو قوی تر می کنن کمک می کنه.

آنمی فقر آهن از شایعترین بیماریا در سطح دنیاست. بدن نمی تونه آهن لازم خود رو تولید کنه و باید اون رو از راه غذاهایی که می خوریم دریافت کنه. اهمیت مصرف آهن اگر شما فرد فعالی هستین و زیاد ورزش می کنین بیشتر می شه.

علل و نشونه های فقر آهن

چیزی که اهمیت داره اینه که مطمئن شیم کودکان و بزرگسالان آهن کافی مصرف می کنن تا رشد جسمی و عقلی اونا به طور طبیعی صورت بگیره.

آدمایی که سن بالاتری دارن، آدمایی که زیاد خون اهدا می کنن و یا هر کسی که مشکلات گوارشی داره و نمی تونه آهن رو خوب جذب کنه، باید مراقب باشن آهن کافی مصرف کنن. زنان مخصوصا در سنین ۱۹ تا ۵۰ سالگی که در برابر قاعدگی، بارداری یا شیردهی هستن بیشتر در برابر کمبود آهن هستن.

از دیگر علل کم خونی میشه کم مصرف کردن موادی که دارای آهن هستن، جذب ضعیف و یا از دست دادن خون رو نام برد. اگه با گذشت زمان، بدن نتونه به سطح نرمال آهن برسه، فرد دچار آنمی می شه.

علایم آنمی فقر آهن:

  • احساس خستگی دایم
  • تمرکز ضعیف و بدرفتاری
  • سیستم ایمنی ضعیف
  • سردرد
  • تپش بی نظم قلب
  • مشکل قلبی

کارکرد ورزشی

کمبود آهن چه تاثیری روی کارکرد ورزشکاران میذاره؟

بدن ما از راه تعریق مقداری آهن از دست میده. این موضوع دلیل می شه ورزشکاران ورزشای استقامتی مثل دوی ماراتن در برابر کمبود آهن قرار گیرند. وقتی آهن کافی در بدن وجود نداشته باشه اکسیژن رسانی خوب انجام نمی شه و بدن نمی تونه انرژی کافی تولید کنه. این موضوع دلیل کم شدن توان رقابتی ورزشکار می شه.

یکی از مشکلات عادی در ورزشکارایی که دچار کمبود آهن هستن اینه که ضربان قلب اونا در ورزشایی که درجه سختی متوسط یا شدید دارن یکنواخت نیس. خانمای ورزشکار و هم ورزشکارایی که گیاهخوار هستن باید حتما قبل و بعد از ورزش کردن از وعده های غذایی مناسب و متعادل استفاده کنن.

غذاهایی بخورین که آهن فراوون دارن

واسه اینکه مقدار آهنی که پیشنهاد شده هر روز به بدن شما برسه باید غذاهای جور واجور بخورین. بهترین منابع آهن در مواد غذایی مثل لوبیای پخته، عدس، میوه های خشک، تخم مرغ، گوشت و ماهی پیدا میشه. دانه کدو تنبل، کلرلا و سبزیجات مانند کلم بروکلی، اسفناج و کلم پیچ هم منابع بسیار عالی آهن هستن.

آهن یکی از مواد معدنی لازمه و به خاطر همین اندازه اون روی برچسب مواد غذایی که از سوپرمارکت می خرید بیشتر نوشته شده.

پیشنهاد می شه کودکان در سنین بین ۱ تا ۸ سال روزانه ۷ تا ۱۰ میلی گرم آهن مصرف کنن. کودکان ۹ سال به بالا باید روزانه ۸ میلی گرم آهن مصرف کنن.

در سنین ۱۴ تا ۱۸ سال باید ۱۱ الی ۱۵ میلی گرم آهن مصرف شه. مردان میانسال فقط به ۸ میلی گرم آهن در روز نیاز دارن اما زنان در سنین ۱۹ تا ۵۰ سال باید دو برابر این اندازه یعنی حدودا ۱۸ میلی گرم آهن مصرف کنن.

واسه اینکه جذب آهن در بدن بهتر شه اون رو همراه با غذاهایی استفاده کنین که ویتامین سی بالا دارن. مثلا صبحا یه پرتقال همراه با غلات غنی شده که دارای آهن هستن استفاده کنین.

واسه نهار و شام می تونین از سالاد کلم و فلفل دلمه ای همراه با دانه های کدو و ماهی سالمون استفاده کنین. اگه علایم فقر آهن دارین به دکتر مراجعه کنین تا رژیم غذایی مناسب رو واسه شما تجویز کنه.

خواص ویتامین سی واسه پوست صورت

ویتامین و مواد غذایی ضد افسردگی واسه زنان

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

آهن فیتامین