علت خستگی دائم بدن چیست؟

اگه بیشتر وقتا از خودتون می پرسین: “به چه دلیل من همیشه خسته هستم؟” شما تنها نیستین. از هر ۵ آمریکایی ۲ نفر بیشتر روزای هفته این احساس رو دارن و تحقیقات مراکز کنترل مریضی ها نشون می دهد که از هر سه فرد بزرگ سال یه نفر قادر نیس به مقدار کافی بخوابه.

به گزارش آلامتو به نقل از prevention؛ بین کار یا مدرسه، خونواده و دوستان، و همه تعهدات دیگه که با اون ها سر و کله می زنید، آسونه که خستگی ثابت رو تو یه سبک زندگی شلوغ سرزنش کنین.

سندرا آدامسون، دکتر داخلی در آتلانتا، می گوید: اگه با وجود تغییراتی ساده در سبک زندگی تون – مانند زود رفتن به تختخواب و مدیریت استرس – هنوزم علائم خستگی رو احساس می کنین، ممکنه به کمک حرفه ای نیاز داشته باشین.

دلیل؟ خستگی زیادتر از اندازه می تونه نشونه شرایط پزشکی جدی تری باشه (که شاید قابل درمانه).

در این مطلب به هفت وضعیت سلامتی که می تونه دلیل خستگی شما باشه می پردازیم. با ما همراه باشین.

به چه دلیل همیشه خسته ام؟

دلایل پزشکی واسه خستگی همیشگی شما

  1. کم خونی

خستگی به وجود اومده بوسیله کم خونی به وجود اومده بوسیله از دست دادن سلول های خونی قرمزه که اکسیژن رو از ریه های شما به بافت ها و سلول های شما می آورد. در این شرایط ممکنه احساس ضعف و تنگی نفس کنین.

کم خونی ممکنه به وجود اومده بوسیله کمبود آهن یا ویتامین، از دست دادن خون، خونریزی داخلی، یا مریضی طولانی مثل روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) ، سرطان یا مشکل کلیه باشه.

Blood cells

کم خونی و خستگی دائم

دکتر Laurence Corash، استاد علوم آزمایشگاهی در دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو، توضیح می دهد که زنان در سنین باروری به دلیل از دست دادن خون در دوران قاعدگی و نیاز بدن به آهن بیشتری در طول بارداری و شیردهی، مستعد کم خونی به وجود اومده بوسیله کمبود خون هستن.

نشونه ها: احساس خستگی همیشگی یکی از مهم ترین دلایل کم خونیه. ضعف شدید، مشکل خواب، کمبود تمرکز، ضربان قلب سریع، درد قفسه سینه و سردرد بقیه نشونه های کم خونی هستن. فعالیتایی مثل ورزش ساده، مانند بالا رفتن از پله ها و یا پیاده روی در فواصل کوتاه، می تونه فرد گرفتار به کم خونی رو خیلی زود خسته کنه.

تشخیص: تشخیص کامل کم خونی شامل معاینه فیزیکی و آزمایش خونه. آزمایش خونی که انجام می شه باید شامل آزمایش شمارش سلول های خون (CBC) واسه بررسی اندازه گلبول های قرمز خون و هموگلوبین موجود در خون شما باشه. پیشنهاد می شه پس از دفع مدفوع از دفع نکردن خون مطمئن شید.

درمان: کم خونی یا آنمی یه مریضی نیس؛ بلکه این نشونه ایه که چیز دیگری در بدن شما رخ می دهد که باید حل شه. پس درمان اون بسته به دلیل کم خونی هم متفاوت هستش. ممکنه درمان کم خونی خیلی راحت خوردن غذاهای غنی از اهن باشه، اما باید با دکتر خود در مورد درمان درست کم خونی تون صحبت کنین.

  1. مریضی تیروئید

وقتی که هورمون تیروئید شما به درستی ترشح نشه حتی فعالیتای عادی شما هم با مشکل مواجه می شه.

hyperthyroidism

تیروئید و احساس خستگی دائم

غده تیروئید که در جلوی گلو و به اندازه ی یه گره کراواته، هورمون هایی رو تولید می کنه که متابولیسم بدن رو کنترل می کنن. پرکاری تیروئید که ترشح بیشتر از اندازه هورمونه (هیپرتیروئیدیسم) به افزایش سوخت و ساز و کمبود ترشح هورمون (کم کاری تیروئید) به کاهش سوخت و ساز بدن منجر می شه.

نشونه ها: پرکاری تیروئید باعث خستگی و ضعف عضلانی می شه و اول از همه در رانا خودشو نشون میده، ورزش هایی مانند دوچرخه سواری و بالا رفتن از پله ها واسه افراد با تیروئید پرکار سخته. کاهش وزن بدون دلیل، احساس گرمای همیشگی، افزیش ضربان قلب، قاعدگی نامرتب تر و کوتاه تر و افزایش احساس تشنگی بقیه علایم پرکاری تیروئید به حساب میان.

دکتر McConnell مدیر مرکز تیروئید نیویورک در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، عقیده داره که پرکاری تیروئید بیشتر در زنائی که در دهه ۲۰ یا ۳۰ زندگی هستن رخ می دهد اما این مریضی می تونه در زنان و مردان سن بالا هم اتفاق بیفته.

کم کاری تیروئید باعث خستگی، مشکل در تمرکز، و درد عضلانی، حتی با فعالیت جزئی می شه. نشونه های دیگه کم کاری تیروئید عبارتند از: زیاد شدن وزن به وجود اومده بوسیله جمع شدن آب در بدن، احساس سرمای همیشگی (حتی در هوای گرم)، قاعدگی مرتب تر و شدیدتر و یبوست. بیشتر زنان بالای ۵۰ سال دچار کم کاری تیروئید می شن و به گفته دکتر مک کانل ۱۰ درصد زنان بالای ۵۰ سال از کم کاری ناچیز تیروئید بهره مند هستن.

تشخیص: مریضی تیروئید با آزمایش خون قابل تشخیصه. دکتر مک کانل می گوید: “بیماریای تیروئید به اندازه ای قابل درمان هستن که بهتره تموم آدمایی که از خستگی همیشگی و یا ضعف عضلانی رنج می برن، این آزمایش رو بکنن.”

درمان: درمان مریضی های تیروئید فرق داره، اما ممکنه شامل دارو، جراحی، یا ید رادیو اکتیو باشه.

  1. دیابت نوع ۲

طبق تحقیقات مرکز کنترل مریضی ها، بیشتر از ۲۳ میلیون نفر در آمریکا گرفتار به دیابت نوع ۲ تشخیص داده شده ان، اما ۷.۲ میلیون نفر دیگه ممکنه حتی متوجه این موضوع نباشن.

رابطه دیابت و خسته بودن

رابطه دیابت و خسته بودن

هر سال در مورد بیشتر از ۱ میلیون نفر تشخیص دیابت نوع ۲ داده می شه، اما هنوز افراد خیلی از ابتلای شون به این مریضی خبر ندارن. قند که گلوکز نامیده می شه، همون سوختیه که باعث می شه بدن ما بتونه ادامه بده. در نتیجه آدمایی که به دیابت نوع ۲ گرفتار هستن و دچار مشکل مصرف گلوکز و جمع شدن اون در خون هستن، در تأمین انرژی بدنشون با مشکل مواجه می شن. طبق گزارش انجمن دیابت آمریکا، بدون انرژی کافی واسه سالم نگه داشتن بدن، افراد گرفتار به دیابت بیشتر خستگی رو یکی از اولین نشونه های اخطار دهنده می دونن.

نشونه ها: گذشته از احساس خستگی، علائم دیگه دیابت شامل تشنگی زیادتر از اندازه، ادرار تکراری، گرسنگی، کاهش وزن، زود رنجی، عفونت های قارچی و تاری دیده.

تشخیص: دو آزمایش بزرگ واسه دیابت هست. تست A1C ، که بسیار رایجه، سطح قند خون متوسط فرد رو طی چند ماه نشون می دهد. آزمایش گلوکز پلاسماه که بعد از ناشتا بودن به مدت ۸ ساعت سطح گلوکز خون شما رو اندازه گیری می کنه.

درمان: دکتر شما به شما پیشنهاد می کنه که چیجوری علائم خود رو از راه تغییرات رژیم غذایی، داروهای خوراکی و یا انسولین کنترل کنین.

  1. افسردگی

افسردگی یه مریضی مهمه که بر چگونگی خواب، غذا خوردن و احساس ما در مورد خودمون و بقیه تاثیر می گذارد. بدون درمان علائم افسردگی ممکنه هفته ها، ماه ها و یا حتی سال ها طول بکشه.

تاثیر افسردگی بر خستگی همیشگی

تاثیر افسردگی بر خستگی همیشگی

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

نشونه ها: ما همه افسردگی رو به یه روش مشابه تجربه نمی کنیم. اما معمولا افسردگی می تونه باعث کاهش انرژی، تغییرات در غذا خوردن و الگوی خواب، مشکلات حافظه و دقیق شدن و فوکوس کردن واحساس ناامیدی، احساس بی ارزشی و منفی گرایی شه.

تشخیص: واسه تشخیص افسردگی هیچ آزمایش خونی وجود نداره. اما دکتر با پرسیدن چند سؤال از شما معمولا می تونه اون رو تشخیص بده.

اگه دست کم ۵ مورد از این نشونه ها رو به مدت ۲ هفته یا بیشتر در خودتون مشاهده کردین، به دکتر، روانپزشک یا روانکاو مراجعه کنین: خستگی یا کمبود انرژی، خواب زیادتر از اندازه کم یا زیادتر از اندازه زیاد، احساس ناراحتی و اخلاق غم انگیز، اضطراب و احساس پوچی همیشگی، کاهش اشتها و کاهش وزن، افزایش اشتها و زیاد شدن وزن، کاهش علاقه و لذت در انجام کارایی که قبلا واسه تون لذت بخش بوده، حساسیت و زودرنجی، مریضی های جسمی طولانی مانند سردرد، دردهای طولانی، یبوست و دیگر مشکلات گوارشی، مشکل در تمرکز، مشکل در به یاد آوردن و اراده کردن، احساس گناه، احساس ناامیدی یا بی ارزشی و افکار مربوط به خودکشی.

درمان: بیشتر آدمایی که با افسردگی مقابله می کنن می تونن از راه ترکیب دارو و گفتاردرمانی موفق شن.

  1. خستگی طولانی

این شرایط گیج کننده باعث خستگی شدید می شه. آدمایی که از سندرم خستگی طولانی (CFS) رنج می برند حتی واسه انجام فعالیتای عادی شون هم خیلی احساس خستگی می کنن و خیلی راحت با تلاش کمی خسته می شن.

علایم: علائم دیگه شامل سردرد، درد عضلانی و درد مفاصل، ضعف، حساس شدن غدد لنفاوی و ناتوانی در تمرکزه. سندرم خستگی طولانی هم اونقدر گیج کننده س، چون دلیل مشخصی نداره.

تشخیص: هیچ چیزی وجود نداره. دکتر شما باید قبل از تشخیص شرایط دیگه مانند لوپوس و مولتیپل اسکلروزیس که علایم اونا مشابه علایم سندرم خستگی مزمنه رو تحتِ کنترل بذاره.

درمان: بدیش اینه هیچ درمان دارویی تایید شده واسه سندرم خستگی طولانی وجود نداره. خودمراقبتی، گفتار درمانی، یا پیوستن به یه گروه حمایتی می تونه در این مورد کمک کنه.

  1. معطلیٔ تنفسی در خواب یا آپنه خواب

آپنه خواب اختلالیه که حتی با وجود استراحت زیاد هم با احساس خستگی از خواب بیدار میشین. معطلی کوتاه مدت تنفسی در طول خواب یکی از علائم آپنه خوابه.

خروپف snoreدر عادی ترین نوع آپنه خواب، مجرای تنفسی فوقانی شما به مدت ۱۰ ثانیه یا بیشتر بسته می شه که مانع از رفتن مغز شما به مراحل عمیق تر خواب مانند مرحله REM می شه. دکتر Barker، مدیر قبلی موسسه خواب بابتیست در ناکسویل، میگه: “فردی که گرفتار به آپنه خواب انسدادیه ممکنه در طول شب ده ها بار دچار معطلی تنفسی شه.”

علائم: آپنه خواب در بیشتر موارد با خروپف همراه س و کلا در خستگی روز بعد خودشو نشون میده. از اونجا که معطلی تنفسی می تونه منتهی به مریضی های قلبی، فشار خون بالا، دیابت و سکته شه، انجام آزمایش جهت تشخیص اون مهمه.

تشخیص: دکتر شما ممکنه واسه تشخیص معطلی تنفسی شما رو به یه متخصص خواب واسه انجام آزمایش برگشت دهد. این آزمایش شامل یه اقامت شبونه تو یه کلینیک خوابه که در اون شما تحت یه پلی سومنوگرافی (آزمایش چندگانه خواب) قرار می گیرید که تستیه که الگوهای خواب، تغییرات تنفس و فعالیت مغزی شما رو کنترل می کنه.

درمان: اگه شما گرفتار به آپنه خواب یا معطلی تنفسی هستین، ممکنه براتون دستگاه CPAP یا فشار هوای مثبت همیشگی تجویز شه، یه ماسک که روی بینی و یا دهن شما قرار می گیرد و در بین خواب، هوا رو به درون مجاری تنفسی شما وارد می کنه.

  1. کمبود ویتامین ب ۱۲

دریافت ویتامین ب ۱۲ کافی واسه سلامت مغز، سیستم ایمنی و متابولیسم بدن شما حیاتیه. با این حال، همونطور که سن مون زیاد می شه، توانایی ما واسه جذب ویتامین ب ۱۲ کاهش پیدا می کنه، Lisa Cimperman میگه: “خستگی یکی از اولین نشونه های کمبود ویتامین ب ۱۲ه”.

ویتامین افسردگی b12-deficiencyبعضی از داروهای دیابت و سوزش معده و مشکلات گوارشی مانند IBS و کرون مانع توانایی بدن در جذب B12 می شه. و اگه رژیم غذایی گیاهی رو دنبال کنین، خطر نبود توانایی جذب این ویتامین زیاد می شه، چون ویتامین ب ۱۲ به طور طبیعی فقط در گوشت، تخم مرغ، حلزون صدف دار، و اجناس لبنی پیدا میشه.

علائم کمبود ویتامین ب ۱۲: علاوه بر خستگی، اگر در حال تجربه علایمی مثل سوزن سوزن شدن دست و پا، ضعف حافظه، گیجی، اضطراب و مشکلات بینایی باشین، ممکنه بدنتون دچار کمبود ویتامین ب ۱۲ شده باشه.

تشخیص: دکتر واسه تشخیص کمبود ویتامین ب ۱۲ یه آزمایش خون ساده تجویز می کنه.

درمان: بسته به یافته های آزمایش خون شما، دکتر ممکنه پیشنهاد کنه که غذاهای شامل ویتامین ب ۱۲ رو به برنامه غذایی خود اضافه کرده و یا مکمل ویتامین ب ۱۲ رو استفاده کنین.

به چه دلیل همیشه احساس خستگی و خواب میکنم؟

دلیل خستگی و مریضی چیه؟+ روش برطرف کردن اون

اختصاصی بدونیم خبرهای داغ روز خستگی چیه