علت خارش پوست سر و شوره چیست؟

همه چیز عالیه و آماده اید تا به قرار مهم خود برسین اما متوجه شوره شدید موهای خود می شید و اعتماد به نفس تون رو از دست میدین! در این مقاله می خوایم دلایل و راهکارهای درمان شوره سر رو بررسی کنیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت مردمون؛ شوره اصطلاحیه که واسه توصیف پوسته پوسته شدن پوست سر استفاده می شه. حدود ۵۰ درصد از مردم در دوره ای از زندگی خود دچار شوره سر می شن. شستشوی منظم با شامپوهای ضد شوره واسه درمان شوره موثره.

دلیل شوره سر چیه؟

لایه رویی پوست دائم می ریزد و تازه می شه. وقتی سلول ها یکی یکی می ریزن، کسی متوجه اون نمی شه. التهاب پوسته سر باعث می شه سلول ها به هم بچسبند.

وقتی توده های بزرگی از سلول ها یکدفعه با هم می ریزن، پوسته های مشخصی روی شونِه ها مخصوصا وقتی لباس تیره می پوشید، دیده می شه.

خارش پوست سر

خارش پوست سر، با یا بدون پوسته پوسته شدن، مسئله ای بسیار متداوله. ممکنه بدون هیچ دلیل مشخصی در افراد میانسال اتفاق بیفته.

عکس العمل عادی به اون خاراندنه و این معمولاً باعث ایجاد خراش هایی روی پوسته سر می شه. شوره هم ممکنه موجب خاروندن پوست سر شه. مشکلات پوستی دیگری هم ممکنه در کنار این ایجاد شه.

درماتیت سبوره ای

درماتیت سبوره ای نامیه که به واکنشی که باعث قرمز شدن، خارش و فلس دار شدن پوست سر می شه، گفته می شه. این نوع جدی تری از شوره سره، به استثنای اینکه پوسته ها مشخص تر و پوست سر ملتهبه.

هم اینکه خارش زیادی ایجاد کرده و ممکنه روی قسمت های دیگه بدن مثل صورت، ابروها، ریش و وسط سینه هم اثر بزاره.

علائم درماتیت سبوره ای

علائم و نشونه های درماتیت سبوره ای کم کم ایجاد می شه و شامل موارد زیره:

پوسته پوسته شدن خشک یا چرب پوست سر که عادی ترین نشونه اون هستش.

پوسته های زرد-قرمز رنگ روی قسمت هایی از بدن که معمولاً دچار این مشکل می شه: در امتداد خط رویش مو، پشت مو، روی ابروها، روی بینی، در چین بین بینی و لب ها، داخل گوش ها، بین سینه ها، زیربغل و روی کشاله ران.

علل درماتیت سبوره ای

درماتیت سبوره ای روی نواحی از بدن اثر میذاره که تراکم غدد چربی در اونا بالاتره. التهاب اون بخاطر عکس العمل بدن به مخمری که روی پوست سره یا کالاهایی که چربی تولیدشده وسط غددچربی رو می شکنند، ایجاد می شه.

کلاه گهواره

کلاه گهواره یه جور درماتیت سبوره ایه که در نوزادان ایجاد می شه. این مشکل مثل مریضی که بزرگسالانه نیس و موجب به وجود اومدن ضایعه کلفت و زردرنگ روی پوست سر می شه.

علائم دیگه اون عبارتند از:

شکاف خوردن پوست و پشت گوش ها

جوش های قرمز پوستی

دانه های پوستی

در بچه های بزرگتر ممکنه پلاک های کلفت و سرسختی به اندازه یک تا دو سانتی متر روی پوست سر ایجاد شه.

عواملی که ممکنه بر درماتیت سبوره ای اثر بزاره:

ایجاد و شدت درماتیت سبوره ای تحت تاثیر عوامل زیره:

بقیه مریضی ها – مثلا، افراد گرفتار به مریضی عصبی (مخصوصا مریضی پارکینسون، سکته یا فلج) یا HIV دچار درماتیت دوره ای زیاد می شن.

استرس جسمی یا احساسی

عوامل ژنتیکی

درماتیت سبوره ای فصلی معمولاً زمستون ها شدت بیشتری می گیرد.

پسوریازیس ممکن سات باعث خارش پوست سر شه

پسوریازیس یه مریضی پوستی شایعه که سه درصد از افراد رو درگیر می کنه. این مریضی معمولاً محدود به پوست سر، آرنج و زانوهاست. پسوریازیس برخلاف درماتیت سبوره ای که تقریباً همه پوست سر رو درگیر می کنه، به شکل وصله های قرمز کوچیک در نقاط خاص دیده می شه.

از آنجا که پسوریازیس ممکنه فقط پوست سر رو درگیر کنه، ممکنه با یه نوع زیاد شوره سر یا درماتیت دوره ای اشتباه گرفته شه. پسوریازیس ریشه ژنتیکی داره و معمولاً افراد گرفتار به اون دارای سابقه خانوادگی هستن و با بعضی از شکل های جور واجور استرس تحریک می شه.

درمان شوره و خارش پوست سر

ممکنه فقط به شستشوی منظم پوست سر با صابون های درمانی نیاز باشه. رایج ترین شامپوهای پدشوره شامل یک یا چند مورد از ترکیبات زیر هستن:

پیریتیون روی یا اومادین روی

سولفید سلنیوم

پیروکتون اولامین – این جدید ترین ترکیب این شامپوهای درمانیه و به عنوان نسل دوم عوامل ضدشوره شناخته شده. از پیریتیون روی سمیت کمتری داشته و درنتیجه واسه مصرف خونواده مناسب تره.

عوامل ضدقارچ

قیر – سال ها شامپوهایی که شامل قیر هستن مورداستفاده قرار می گرفتن، مخصوصا واسه شکل های جور واجور حادتر این مشکل. در گذشته بوی شامپوهای شامل قیر باعث می شد محبوبیت چندانی نداشته باشن ولی شکل های جور واجور جدیدتر اونا قابل تحمل تر بوده و استفاده اونا راحته.

چندوقت یه بار باید از شامپوهای درمانی استفاده کرد؟

اینکه چند وقت یه بار باید از شامپوهای درمانی استفاده کنین به اندازه شدت شوره و نوع درمانی که استفاده می کنین بستگی داره. همیشه دستورالعمل مصرف روی برچسب محصول رو قبل از مصرف بخونین.

بعضی اجناس به اندازه کافی ملایم هستن که هر روز مورداستفاده قرار گیرد ولی یه سری های دیگه رو فقط باید هفته ای یه بار استفاده کرد. کم کم، خودتون می فهمید که چند وقت یه بار استفاده کنین براتون مناسبه.

معمولاً اونایی که پوست سرشون فلس دار شده، باید هر روز از این شامپوها استفاده کنن. مصرف بی نظم این شامپوها باعث ایجاد پوسته و فلس روی پوست سر و خیلی بد تر شدن علائم می شه.

واسه جلوگیری از خشک شدن بیشتر از اندازه بخاطر شستشوی زیاد بهتره از نرم کننده استفاده کنن. به کار گیری نرم کننده درست تاثیر شامپو رو ۵ تا ۱۰ درصد زیاد کرده ولی اگه نرم کننده با شامپو همخوانی نداشته باشه، اثر شامپو هم از بین میره. کلا، ۵ تا ۱۰ شستشو طول می کشد تا شوره ها از بین برن.

از کجا می تونید کمک بگیرین:

دکتر عمومی

دکتر داروشناس

متخصص پوست

چیزایی که باید یادتون باشه:

شوره سر ۵۰ درصد افراد رو درگیر می کنه.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

خارش پوست سر بخاطر مشکلات مختلفی ازجمله شوره، درماتیت سبوره ای و پسوریازیس ایجاد می شه.

واسه درمان شوره و نابود کردن خارش سر شامپوهای درمانی تجویز می شن.

چیجوری شوره سر رو از بین ببریم؟ روش درمان شوره سر

خواص عسل واسه تقویت موی سر

زیبایی مو سلامت مو مردمون چیه