علت تبخال زدن چیست؟ + راه درمان و پیشگیری

«تب خال» یعنی یه عفونت ویروسی مسری و شایع که بوسیله ویروس «هرپس سیمپلکس» اتفاق می افته، تب خال بعضی وقتا با زرد زخم اشتباه گرفته می شه. در این مریضی، معمولاً لبها، لثه ها و ناحیه دهن، با احتمال خیلی کمً قرنیه، و بعضی وقتا ناحیه تناسلی گرفتار می شن.

به گزارش ایسنا، عوامل افزایش دهنده خطر دچار شدن به تب خال عبارتند از: تب، آنفلوآنزا ، سرماخوردگی، فشارهای روحی و روانی ، صدمات به لب یا جراحیای روی نواحی دهن و لب، قاعدگی، سوء تغذیه ،مراجعه به دندونپزشکی که معمولاً دهن بین انجام کار زیادتر از اندازه عادی باز می شه و قرار گرفتن در برابر نورخورشید که فرد رو مستعد بروز تب خال می کنه.

علائم مریضی تب خال

پیدایش تاولای بسیار کوچیک و دردناک معمولاً در دور و بر دهن از علایم این بیماریه. این تاولا گروهی ظاهر می شن و در دور و بر هر کدوم یکی حلقه قرمز هست. داخل این تاولا مایع هست اما پس از یه مدت تاولها خشک شده و پنهون می شن.

اگه چشم هم دچار عفونت شه، علایمی چون درد و قرمزی چشم، احساس این که در چشم چیزی هست، حساسیت به نور، و اشک ریزش بروز میکنن

بهبود خود به خودی در عرض چند روز تا یه هفته و بعضی وقتا بیشتر اتفاق میفته برگشت تبخال چیزی معموله. ویروس واسه تموم عمر در بدن باقی میمونه اما معمولاً در حالت خوابیده قرار داره.

راه های درمان مریضی تب خال

* مایعات خنک بخورین یا بستنی یخی بجوید تا ناراحتی کمتر شه.

* در ۲۴ ساعت اول پس ظاهر شدن ضایعات پوستی، یه تیکه یخ رو تا حدود یه ساعت روی محل بذارین. این کار ممکنه باعث تسریع بهبودی شه.

* اصلا چشم دچار عفونت هرپسی رو نمالید

* واسه پیشگیری از برگشت دوباره مریضی، وقتی که قراره مدت زیادی رو در بیرون از خونه بگذارنید، روی لبهای خود پماد اکسید روی یا کرم ضدآفتاب بمالید.

* به کار گیری کرم ضد ویروس آسیکلوویر و قرار دادن لایه نازکی از اون با استفاده ازگوش پاک کن روی تب خال هر شش ساعت در بهبود اون موثره.

* دستکاری نکردن ضایعات یکی از راه های درمان بیماریه.

* از خود درمانی چشم دچار عفونت با ویروس هرپس دوری کنین.

* در این حالت مسواکی نو واسه شستشوی دندانه ها انتخاب کنین و بعد از بهبود مریضی حتماً اونو دور بندازین.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

* مصرف لبنیات و سیب زمینی به دلیل دارا بودن لیزین باید زیاد شه و از خوردن شکلات، کاکائو، غلات، بادام زمینی و ژله دوری کنین.

* در آخر ورزش، تمدد اعصاب و دورکردن افکارمنفی و کاهش فشارعصبی و استرس در درمان و پیشگیری از تب خال تاثیردارن

واسه کاهش درد تب خال چیکار باید کرد؟

براى درد ناشى از تبخال مسکن هائى مثل آسپیرین و استامینوفن مناسب هستن. کمپرس با سرم نمکى (یه قاشق چایخورى نمک تو یه لیوان آب آرامش دهنده س و به پاکیزه نگه داشن تاولا کمک مى کنه. دکتر داروى آسیکلوویر رو به صورت موضعى یا خوراکى تجویز می کنه. این دارو در کاهش شدت علائم در عفونت هاى اولیه و ثانویه مؤثره .

دلیل بوجود آورنده مریضی تب خال: عفونت با ویروس هرپس که به پوست تهاجم میکنه و بیشترً قبل از ایجاد عفونت فعال، تا ماه ها یا سالها در اونجا باقی می مونه ویروس از راه تماس فرد به فرد یا تماس با ترشحات بزاقی، چشمی، ادرار یا مدفوع انتقال پیدا میکنه. تاولها و زخمهای تبخال تا وقتی که بهبود نیافته باشن مسری هستن، چه در موقع اولین بروز تبخال و چه در بروز دوباره اون

واسه پیشگیری از مریضی تب خال باید :

از تماس فیزیکی با آدمایی که ضایعات فعال دارن دوری کنین. به هنگام تبخال، واسه جلوگیری از انتقال ویروس، دستان خود رو مرتب بشورید. با مالیدن روزانه داروی آسیکلوویر میشه مریضی درمان کرد.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

ایسنا بازنشر سلامت پوست چیه