علت بسته شدن منافذ پوست چیست؟

Bad Habits That Are Clogging Your Pores

اگه می خواید پوستی قشنگتر و سالم داشته باشین باید از اون مراقبت کنین و اجازه ندین منافذ پوست بسته شه.

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ بسته شدن منافذ پوست، شروع خیلی از مشکلات پوستیه. عاداتی هست که بسته شدن این منافذ رو شدیدتر می کنه. اگه می خواین پوستی سالم داشته باشین نباید این اشتباهات رو انجام بدین.

سیگار کشیدن

اگه خطرات سیگار کشیدن واسه سلامت بدن تا حالا نتونسته جلوی این عادت بدتون رو بگیره شاید از بین رفتن زیبایی پوست بتونه قانعتان کنه. تحقیقات نشون داده افراد بالغ سیگاری چهار برابر افراد بالغ غیر سیگاری در خطر جوش زدن هستن. در این تحقیقات که روی ۱۰۰۰ نفر انجام شد محققان فهمیدن ۴۲ درصد از خانمایی که سیگار می کشیدن دچار جوش شدن و تنها ۱۰ درصد از خانمای غیر سیگاری مشکل جوش داشتن. سیگار با ضعیف کردن خاصیت ارتجاعی پوست، آسیب شدیدی به اون می زنه علاوه بر این، باعث بسته شدن منافذ پوست و شدید شدن جوش هم می شه.

خواب روی روبالشی و ملافهای کثیف

درستش اینه که ملافها رو به صورت هفتگی بشورید اما اگه منافذ پوستتون بسته شده شاید بهتر باشه این کار رو زود به زود انجام بدین. رو بالشیا و ملافها می تونن خیلی راحت محل تجمع چربیا، کثیفیا و پوستای مرده شن که شبا هنگام خواب دوباره به پوستتون باز گشته و منافذ پوست رو می بندن. واسه جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست مخصوصا اگه زیاد عرق می کنین حتما ملافها و روبالشیا رو زود به زود بشورید. حتی پیشنهاد می شه آدمایی که پوستی حساس دارن هر سه روز یه بار این کار رو بکنن.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

این مطلب را هم بخوانید :
علائم مشکلات و بیماریهای کبدی

کل روز، پوست صورتتون رو لمس می کنین

لمس کردن مرتب پوست صورت می تونه باعث تحریک جوش صورت از راه پخش شدن باکتریای جوش شه. در طول روز تعداد زیادی میکروب و باکتری رو از راه وسایل جور واجور لمس می کنیم : پول، دستگیرها، سطوحی که در جاهای عمومی هستن و خیلی چیزای دیگه. با لمس کردن چهره در طول روز مقدار زیادی باکتری، ویروس، چربی، آلرژن و دیگه ناخالصیایی که روی دستتونه رو به پوست صورت منتقل می کنین که همه اینا می تونن موجب بسته شدن منافذ پوستتون شن. بهترین روش مقابله با این عادت بد، همیشه تمیز نگه داشتن دستا هستش و هم اینکه می تونین از دوستان و دور و بریا هم بخواین وقتی دستتون رو به سمت صورتتون می برید به شما بگن تا به مرور این عادت رو کنار بذارین.

صحبت کردن با گوشی موبایل

اگه معمولا گوشی همراهتون مثل چسب به گوشتون چسبیده، ممکنه متوجه جوشایی روی گونه خود شده باشین. گوشیای همراه فوق العاده کثیف هستن و خیلی راحت آرایش، کثیفی، چربی و باکتریا رو از هر سطحی که با اون در تماس قرار می گیرن جذب می کنن. واسه اینکه از بسته شدن منافذ پوست پس از هر بار به کار گیری گوشی همراه جلوگیری کنین بهتره از هندزفری استفاده کنین یا بعد از هر بار به کار گیری گوشی، سطح اونو تمیز کنین.

به کار گیری میکاپ در طول ورزش

عرق کردن روش طبیعی بدن واسه خنک کردن پوسته و به کار گیری میکاپ می تونه باعث حبس شدن عرق و باکتریا شده و منافذ پوست رو بسته کنه. در اینجور شرایطی ممکنه دچار جوشای سر مشکی، تحریک پوستی و حتی افزایش جوشا شید. اگه به به کار گیری میکاپ در طول ورزش ادامه بدین کم کم متوجه بدتر شدن جوشا و حتی ناهم سطح شدن قسمتای جور واجور پوست خود میشین. مهم نیس که چقدر دوست دارین در طول تمرین پیلاتس یا یوگا جذاب به نظر برسین، این کار ارزش خراب کردن پوستتون رو نداره. تلاش کنین قبل از شروع تمرین، آرایش خود رو به کلی پاک کنین و اجازه بدین پوستتون نفس بکشه.

این مطلب را هم بخوانید :
علت کند شدن دندان ها

ترکاندن جوشا

این ممکنه تبدیل به چرخه ای خراب شه: در تلاش واسه نابود کردن جوشا، اونا رو می ترکون که در نتیجه جوشای بیشتری می زنید. با ور رفتن به هر جوش، بر آمدگی پوستتون رو در برابر التهاب و تحریک پوستی قرار می دید. این روند به مرور باعث گشاد شدن منافذ پوستی می شه. فشار دادن و خاروندن جای جوشا هم باعث می شه ناحالصیای روی دستتون بیشتر با پوست صورت تماس پیدا کنه که در نتیجه منافذ پوستی بسته می شن. بهتره راهی پیدا کنین تا در برابر وسوسه ترکاندن جوش مقاومت کنین و یا دست کم به روشی به طور کامل استریل این کار رو انجام بدین.

جا انداختن لایه برداری

یکی از مهم ترین کارایی که می تونین واسه کاهش اندازه منافذ پوستی انجام بدین، حذف چربی اضافی و تراشیدن پوستای مرده س. با لایه برداری نکردن از پوست باعث میشین پوستای مرده و چربیا روی صورتتون انباشته شن. این مواد جمع شده باعث بسته شدن منافذ پوست می شه و اجازه نمی ده پوست جدید ساخته شده راهی به سطح پیدا کنه. اگه پوستی چرب یا مستعد به جوش زدن دارین، بهتره از کرمای لایت واسه لایه برداری استفاده کنین. قبل از انتخاب یه کرم لایه بردار هم تلاش کنین اول با یه متخصص پوست مشورت داشته باشین و بعد دست به کار شین.

بهترین روشای کاهش چین و چروک پوست صورت

خواص ماسک عسل واسه پوست + روش درست کردن و استفاده

دکتر کرمانی زیبایی پوست سلامت پوست چیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *