علت بزرگ شدن پستانها در مردان چیست؟

Male Breast Enlargement Causes

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

بزرگ شدن پستون در مردان و پسران، همیشه باعث نگرانی می شه. در سال های گذشته با گسترش روز افزون چاقی در میان نوجوانان، ترکیب شروع بلوغ و چاقی، منتهی به بزرگی پستانها می شه و این مشکل در نوجوانان رو به ازدیاده. در سن بلوغ و تحت تاثیر هورمون استروژن ـ که مهم ترین هورمون زنانه س ـ در دختران، پستانها شروع به رشد می کنن.

در پسرها به دلیل وجود هورمون تستوسترون که مهم ترین هورمون مردانه س، رشد پستانها ایجاد نمی شه و این اعضا در حالت بچگانه باقی می مانند. روشنه که اگه به هر دلیل در مردان، اندازه هورمون استروژن نسبت به تستوسترون زیاد شه، رشد عجیب پستانها در مردان رو تماشاگر هستیم.

البته چند حالت فیزیولوژیک یعنی طبیعی هم هست که باعث بزرگی پستانها یا ژنیکوماستی می شه. اولین نوع ژنیکوماستی فیزیولوژیک مربوط به دوران بلوغه.

خیلی از پسرها اواسط دوره بلوغ یعنی حدود ۱۴ سالگی بزرگی و برآمدگی دردناکی رو در پستانهایشان متوجه می شن. این حالت معمولا زودگذره و طی شش ماه از بین می رود و همزمان با رشد اندام های مردانه س.

در پسران و مردان چاق هم رشد پستانها نسبت به بقیه بیشتره. البته حجم کلی این رشد مربوط به چربیه ولی یه تیکه از اون به دلیل تبدیل هورمون مردونه در بافت چربی به هورمون زنانه س که منتهی به رشد بافت های پستانی می شه.

مردان پیر هم کم کم با کم شدن هورمون مردونه و زیاد شدن بافت چربی، درجاتی از ژنیکوماستی رو تجربه می کنن که عجیب نیس.

نکته ای که باید به اون توجه کرد، اینه که سرعت ایجاد ژنیکوماستی اهمیت زیادی داره. وقتی این مشکل سریع ایجاد می شه، پستانها نسبت به لمس حساس می شن و در این موارد باید احتمال وجود مریضی رو در نظر داشت.

نکته دیگه، خروج خون و تغییر شکل پوست پستانه که باید به عنوان یه نشونه خطر روش زوم بشه. همونجوریکه گفته شد، پسران اواسط بلوغ به موازات رشد اندام های مردونه موقتا رشد مختصری در پستانهایشان دارن.

توجه به این موضوع لازمه که اگه رشد پستانها وجود داشته باشه ولی اندام های جنسی رشد نکنه، به عنوان کمبود هورمون های مردونه فرد باید مورد معاینه و بررسی آزمایشگاهی قرار گیرد. بعضی وقتا این اتفاق در مردان بالغ که حتی صاحب بچه هستن، رخ می دهد که باید با احتمال به هم خوردن تعادل هورمون های جنسی مورد بررسی و درمان قرار گیرد.

بعضی وقتا ژنیکوماستی نشونه مریضی های خطرناکی مثل تومورهای هیپوفیزه. دراین مریضی به دلیل رشد تومور، تولید هورمون های کنترل کننده غده های سازنده هورمون مردونه دچار اختلال شده، مریض به موازات رشد پستانها دچار افت قوای جنسی می شه. وجود سردرد و مشکل بینایی، تشخیص این مریضی رو محتمل می کنه.

تومورهای بیضه هم می تونن با ایجاد ژنیکوماستی خود رو نشون بدن. در این حال معمولا رشد یکی یا هر دو بیضه علامت بیماریه.

مشکل نعوظ در مردان چیه؟ + راه های درمان اون

چیجوری نیمه گمشده خود رو پیدا کنیم؟

جام جم آنلاین مردان چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *