علت بختک یا فلج خواب چیست؟

«توی خواب عمیقی بودم تا اینکه احساس کردم یه چیزی روی سینه ام سنگینی می کنه. به خاطر همین خواستم که بیدار شم اما نمی تونستم؛ ضربان قلبم تند شده بود و نفسم هم تنگ. تقلای زیادی می کردم اما اصلا نمی تونستم هیچ تکونی بخورم. باحال اینجاس که همسرم صبح اون روز به من گفت تلاش می کردم با تقلای زیاد دمپایی پای تخت رو وردارم و به طرف کسی پرتاب کنم.

بعد از اینکه حس حرکتی ام برگشته بود تلاش داشتم اون چیز سنگینی که روی قفسه سینه ام بود رو از خودم دور کنم. اون که این صحنه رو دیده بود منو  تکون داده بود و بیدارم کرده بود وقتی از خواب بیدار شدم شدیدا ترسیده بودم و در عین حال احساس تشنگی بسیار زیادی می کردم.»

شاید واسه شمام تجربه هایی مثل این پیش اومده باشه؛ مشکلی که اصطلاح علمی اش«فلج خواب» است و ایرونی ها اون رو «بختک» می نامند. تقریبا به تعداد فرهنگ هایی که در جهان هست، اسامی مختلفی واسه این مشکل ایجاد شده و طی قرن ها، شکل های جور واجور اجنه، شیطون ها و نفرین ها مقصر دونسته شده ان.

پزشکان می می گن بیشتر چیزی که به عنوان بختک در میان همه مردم رایجه،  پدیده ای موسوم به «فلج خواب» است.

علائم بختک چیه؟

بختک یا فلج خواب چند علامت مشخص داره که مهم ترین اون ناتوانی در حرکت دادن بدن و صحبت کردنه طوری که فرد به دلیل ترس و دلهره می خواهد فریاد بزنه اما انگار بی فایده س. از دیگر علائم این مشکل احساس خفگیه به گونه ای که فرد تصور می کنه به زمان مرگ نزدیک شده و انگار موجودی روی قفسه سینه اون قرار گرفته. در این وضعیت ممکنه توهمات شنیداری، دیداری یا حتی لمسی اما رؤیا مانند هم اتفاق بیفته؛ چیزایی مثل احساس حضور فردی در اتاق، احساس فشردگی در قفسه سینه، دیدن منبع نور، شنیدن صدای افراد، دیدن شبح، تجربه خروج از بدن و… طبیعیه که مهمترین علامت در این حالت احساس وحشت و اضطرابه.

پای شیاطین در میونه؟

در مورد پدیده فلج خواب باورها و تفسیرهای مختلفی در فرهنگ ها و جوامع جور واجور هست. همونطور که گفته شد ایرونی ها این پدیده رو به نام «بختک» می شناسن. بعضی ها هم از اون تعبیر به جن زدگی می کنن و تموم اتفاقاتی که واسه فرد می افتد به گردن دیوهای بدسرشت و اجنه می اندازند.

ایرلندی ها هم می گن که فلج خواب بر اثر دروغی که روز قبل گفته شده بروز می کنه. اما چیزی که بارزه اینه که طی قرن ها باور عمومی بر اینه که این مشکل با شکل های جور واجور اجنه و نفرین ها ربط داره.

این مطلب را هم بخوانید :  علائم اعتیاد به گوشی

چیجوری می شه پیشگیری کرد؟

فلج خواب یه مشکل خواب بی خطره پس می توان با رعایت بعضی موارد اون رو نابود کرد یا تکرارش رو به کمترین اندازه برسونه. نخوابیدن به پشت، کاهش استرس، به اندازه کافی خوابیدن، انجام ورزش های منظم، زیاد غذا نخوردن و ننوشیدن کافئین همه از عواملیه که می تونه از اینجور وضعیتی پیشگیری کنه.

واسه به دست آوردن سریع هوشیاری بهتره فرد تلاش کنه انگشتان دست و پا هم اینکه  چشمانش رو شدیدا تکون دهد و به دنبال اون سرش رو حرکت دهد. در مواردی که فلج خواب به مدت ۶ ماه، دست کم هفته ای یه بار در فرد رخ دهد باید از دارودرمانی استفاده کرد.

فلج خواب به چه دلیل ایجاد می شه؟

تحقیقات انجام شده نشون می دهد، فلج خواب یه مشکل ژنتیکه و تموم آدمایی که این موضوع رو تجربه می کنن در سلول هاشون ماده ای به نام «HLA-DR2» دارن. از دیگر عواملی که می توان واسه فلج خواب در نظر گرفت اضطراب و استرس، مشکل ترس و هم اینکه مشکل در نظم خوابه. به گونه ای که در بعضی موارد افراد اعلام می کنن وقتی که روز خسته کننده یا پراسترسی رو گذرونده ان، بیشتر از همیشه این حالت سراغ شون آمده.

از دیگر موارد ایجاد کننده این حالت می توان به تغییرات در سبک زندگی یا مصرف قرص های خواب آور و آنتی هیستامین ها اشاره کرد. گفته می شه آدمایی که به صورت طاق باز یا به اصطلاح به پشت می خوابند، بیشتر به فلج خواب دچار می شن.

خطرناکه؟

تحقیقاتی که به تازگی انجام شده نشون دهنده اون هستش که بین ۲۵ تا ۳۰درصد از جمعیت کلی جهان، در طول عمر خود دست کم یه بار فلج خواب رو تجربه کرده ان که این وسط ۹۵درصد از اونا تجربه حوادث وحشتناک رو در خواب داشته ان. کل این عوامل نشون می دهد این پدیده گسترش بالایی داره.

نکته مهم دیگه اون هستش که با در نظر گرفتن نقش ژنتیک در بروز این مشکل اگه یکی از اعضای خونواده دچار این مشکل باشه، احتمال اینکه دیگر اعضای خونواده هم به اون گرفتار شن، هست. از نگاه جنسیتی معمولا احتمال بروز فلج خواب در زنان دو تا چهار برابر بیشتر از مردونه.

این مطلب را هم بخوانید :  عضله سازی سریع در بدنسازی

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

با اینکه خیلی از آدمایی که با این مشکل روبه رو هستن، از اتفاقاتی که می افتد آگاه نبوده و دچار وحشت می شن، ولی این روند اصلا خطرناک نیس و در عرض چند لحظه پایان می یابد و هیچ گونه آسیب جسمی رو به دنبال نخواد داشت.

دماغ بختک رو چنگ بزنین!

مردم عادی روایت دیگری از بختک داشتن. اونا بر این باور بودن که بختک کنیز اسکندر بود! وقتی که کلاغ به مشک شامل آب زندگی که اسکندر با خود از ظلمات آورده بود منقار زد و آب زندگی بر زمین ریخت، این کنیز بی درنگ مشتی از اون آب رو ورداشته و نوشید و اسکندر که عصبانی شده بود به ضرب شمشیر بینی اون رو از جا در آورد و بختک از گل بینی دیگری واسه خود ساخت! بختک  اگه کسی رو ببینه که طاقباز خوابیده به سینه اون می جهد.

اگه در اون حال فرد بیدار شه، به بینی اون چنگ بندازه، بختک از ترس اینکه بینی اش کنده شه گنجی از گنجه اسکندر رو که می شناسد رشوه میده تا دست از بینی اش برداره!

بختک چیه؟

این پدیده با نام «Sleep Paralysis» شناخته می شه. هنگام خوابیدن یا هنگام بیدار شدن صبحگاهی و در مرحله «REM» خواب(یعنی مرحله ای که در اون رویا می بینیم)، بدن به طور طبیعی واسه چند ثانیه یا بعضی وقتا تا چند دقیقه دچار فلج موقت می شه. در این حالت فرد اصلا قادر به حرکت نیس ولی در عین حال حس می کنه نسبت به تموم وقایع دور و بر خود آگاهه.

بختک وقتی رخ می دهد که مغز از وضعیت «REM» بیرون میاد اما فلج موقت بدن بازم باقی می موند. در واقع طی خواب و وقتی که فرد در حال رؤیا دیدنه، مغز انتقال سیگنال های عصبی به طرف عضلات اسکلتی بدن رو متوقف می کنه و دلیل اونم اینه که فرد رؤیاهایش رو به مرحله عمل نرسونه مثلا اگه خواب دویدن می بیند، از تختخواب بلند نشه و شروع به دویدن نکنه.

وقتی فرد می خواهد از خواب بیدار شه مغز دوباره کنترل عضلات رو به دست می گیرد و اونا رو از حالت فلج خارج می کنه. در فلج خواب ناهنجاری های مغزی ایجاد می شه که در نتیجه اونا عملکرد های عصبی در وقتی ناجور فعال شده ان. در اصل این آدما به جای اینکه خواب خود رو با امواج آهسته مغزی شروع کنن، مستقیم وارد مرحله عمیق می شن.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

آروم سازی ذهن قبل از خواب

خواب عصر ایران چیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *