علت اضطراب بیشتر دختران چیست؟

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ پسر ریلکس کم کار، دختر ممتاز مضطرب. در طول سه دهه ای که از فارغ التحصیلی ام از دانشکده پزشکی می گذره، به خصوص در ۱۰ سال گذشته، این الگو به شکل در حال افزایشی در مراجعانم عمومیت پیدا کرده.

تو یه نمونه که معموله، والدین مراجعم نگران پسرشون هستن. در مدرسه همت چندانی نشون نمی ده و نمراتش رو به افته. با ۱۶ سال سن، بیشتر وقت آزاد خود رو به بازیای کامپیوتری مانند GTA و Call of Duty یا گشت و گذار در اینترنت دنبال عکسای دخترها می گذرونه و البته خوش و خرمه.

اما این پدرومادر هر دو در واقع به طور کاملً به دختر ۱۴ساله شون افتخار می کنن که علم آموزی ممتاز با معدل الف و البته ورزشکاره و دوستان زیادی هم داره. اما وقتی خود این دختر رو دیدم به من گفت که خوب نمی خوابد. گفت مثلاً نیمه های شب با احساس پشیمونی از اینکه سر شام زیاد پیتزا خورده، از خواب بیدار می شه.

بیشتر نفس کم می آورد. حتی تازگیاً شروع به آسیب زدن به خود، زخم انداختن به خودش با تیغ کرده، روی قسمت داخلی ران پا، جایی که والدینش نمی بینن. اون هیچ کدوم از اینا رو به پدرومادرش نگفته س. به ظاهر دختری طلاییه. در درون در حال فروریختنه.

به چه دلیل دخترها بیشتر بیشتر از پسرها مضطرب می شن.

ممکنه شروع ماجرا از احساسی باشه که اونا به ظاهرشون دارن. چند تحقیق در این مورد نشون دادن که موقع بلوغ، دخترها بیشتر از بدن خود ناراضی تر و پسرها راضی تر می شن.

عامل دیگری در این باره به فرق بین چگونگی استفاده دخترها و پسرها از شبکه های اجتماعی رابطه داره. یه دختر بیشتر احتمال داره که عکسی از خود در لباس جدید منتشر کنه؛ در حالی که واسه پسر محتمل تره که عکسی بفرسته که در اون تأکید روی چیزی که انجام داده قرار داره، تا ظاهرش.

اگه عکس پسری که جایزه اش رو روی صفحه اش گذاشته لایک نکنین، شاید براش مهم نباشه؛ اما اگه عکس دختری با لباس مهمانی اش رو لایک نکنین، احتمال بیشتری داره که اونو به خودش بگیره.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

دختر دیگری رو تصور کنین که در اتاق خوابش تنها نشسته س. اون در اینستاگرامِ دخترهای دیگه می چرخه و اونا رو می بینه، در حالی که قشنگتر به نظر می رسن و خوش می گذرونن و با خودش فکر می کنه «فقط اینجا نشسته ام و هیچ کاری هم نمی کنم. گند بزنن به این زندگی!»

پسرها، دست کم به سه دلیل، کمتر از دخترها در خطر آثار منفی و آسیب زننده شبکه های اجتماعی هستن. اول، پسرها با احتمال خیلی کم اهمیت زیادی واسه نظر بقیه درباره سلفی هاشون قائل می شن.

«من در این لباس چاق به نظر میام؟» سوالیه که بیشتر از راه دخترها پرسیده می شه. دوم اینکه پسرها معمولا جذابیت زندگی شون رو دست بالا می گیرن. سوم، معمولا پسرها زمان بیشتر صرف بازیای کامپیوتری می کنن تا ویرایش سلفی هاشون واسه اینستاگرام و در بازیای کامپیوتری، برخلاف شبکه های اجتماعی، همه می تونن در آخر برنده باشن. اگه شما GTA یا Call of Duty بازی کنین، دیر یا زود، همه ماموریتا و مرحله ها رو تموم می کنین.

پدرومادرها هیچ کدوم از این عوامل رو نمی تونن به آسونی تغییر بدن. شما به این سادگی نمی تونین یه دختر رو راضی کنین، کمتر به ظاهرش فکر کنه یا زندگی اش رو باحال تر ببینه یا بیشتر به فکر تموم کردن مأموریتای GTA باشه تا اینکه چند لایک در اینستاگرام میگیره.

معلوم هم نیس که این آخری، حتی اگه هم اتفاق بیفته، تغییر مثبتی باشه. پس واسه بهترکردن شرایط واسه دخترتون چیکار می تونین بکنین؟

اگه دخترتون اون دختریه که در اتاق خوابش می شینه و به عکسای بقیه دخترها در شبکه های اجتماعی نگاه می کنه، شاید اصلا نباید این قدر در اتاق خوابش باشه. در خونواده یه جور آمریکایی، وقتی بچه ها به خونه می رسن، مستقیم به اتاق خودشون می رن و دیگه دیده نمی شن؛ مگه شاید واسه وعده های غذایی.

این اصلا عاقلانه نیس. یه خونواده نمی تونه یه خونواده باشه، وقتی بچه ها زمان بیشتری به تنهایی در اتاق خودشون می گذرونن تا با اعضای خونواده شون. اصرار کنین که دخترتون یا پسرتون، هر کاری که در اینترنت می کنه رو در فضای عمومی خونه بکنه، آشپزخانه یا هال.

در اتاق خواب نباید چیزی جز تخت خواب باشه: نه تلویزیون و نه پلی استیشن و نه هیچ صفحه نمایش دیگری. این پیشنهاد رسمی آکادمی پزشکان کودکان آمریکاست.

یه پیشنهاد دیگه: واسه زمان شام بجنگین و اجازه حضور گوشی سر شام رو ندین. تو یه سوال نامه از بچه ها با پس زمینه های فرهنگی اجتماعی جور واجور در کانادا مشخص شد، اونایی که وعده های بیشتری با والدینشون صرف می کردن، بسیار کمتر احتمال داشت، با احساس ناراحتی، اضطراب و تنهایی روبرو باشن و بیشتر احتمال داشت به کمک به بقیه و بیان رضایت از زندگی خود بپردازند؛ اما حواستون به چیزی که سر میز درباره اش حرف می زنید باشه. بحث درباره نمرات پایین یا یافته های ناامیدکننده امتحانات اون طرف خط قرمز هستن.

سیاست بین الملل؟ البته! مبدأ هستی و معنی زندگی؟ حتماً! اما کمبودهای شخصی بچتون، طبق قانون، مناسب مکالمات سر شام یه خونواده با عشق و محبت نیستن.

پیشنهاد سوم: هدست یا هندزفری در ماشین ممنوع. وقتی بچتون در ماشین با شماس، شما باید به اون گوش بدین و اون به شما، نه به آهنگ. هنر صحبت رو به اون آموزش بدین یا بازیای کلامی کنین یا همه خونواده با هم آواز بخونین یا از خودتون شعر بسازین. ممکنه مسخره به نظر بیاد، اما کمک می کنه.

[البته] اگه دخترتون شبا نمی خوابد، یا به خودش آسیب می زنه، شعرهای مسخره سر شام شاید درمانی کافی براش مشکلش نیس.

من خودم واسه یه دختری که دچار اضطراب بالینیه، هشیار و عاقلانه، نسخه های دارویی می نویسم. مشاوره حرفه ای هم نقش خودشو اجرا می کنه، بعضی وقتا به جای دارو و بعضی وقتا در کنار اون. اما جدا از اینا، دارو هیچ وقت نباید مهم ترین قسمت درمان باشه. مهم ترین قسمت درمان اولویت دادن به خونواده س. ایجاد پایگاهی امن در خونه ای پر از عشق و محبت.

درمان طبیعی اضطراب شدید چیه؟

همه چیز درباره بدبینی و اضطراب

اضطراب درمان اضطراب سپیده دانایی مقاله در مورد استرس چیه کاهش اضطراب