علت اصلی خونریزی لثه چیست؟

اگر زیاد دچار خونریزی لثه میشین حتماً به دنبال پیدا کردن دلیل اون و رفع مشکل باشین.

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ خونریزی لثه هیچوقت امر نرمالی نیس و در واقع یه نشونه خطر واسه مریضی لثه هستش که از تشکیل باکتری و پلاک روی دندون سر می گیرن. مطمئنا هیچ کدوم از شما دوست ندارین مریضی لثه داشته باشین چون باعث ویرانی در دهن (ریزش لثه) و بدن (بیماریای قلبی) می شه.

دلیل خونریزی لثه تنها مسواک زدن خشن نیس. بلکه خیلی چیزها می تونن باعث ایجاد این مشکل شن. از جمله دلایل این مشکل موارد زیره که به طور خلاصه توضیح کوتاهی داده ام:

دندانا رو درست مسواک نزدین

باکتریا فقط در طول مدت ۲۴ ساعت می تونن در لثه التهاب بسازن. پس اگه خوب مسواک نزنین و درست از نخ دندون استفاده نکنین ممکنه لثه ها دچار خونریزی شن. پس این بار کمی یواش تر و با حوصله تر مسواک بزنین تا تموم قسمتای دندون تمیز شه و خونریزی لثه ها متوقف شه اما اگه بازم با وجود درست مسواک زدن خونریزی لثه ها متوقف نشد حتما به یه دندانپزشک مراجعه کنین.

هورمونا ثابت نیستن

وقتی سطح هورمونا ثابت نباشه (مثلا در دوره بلوغ، بارداری، عادت ماهانه و یا ئسگی) به پلاکای دندون که باعث خونریزی لثه می شن حساس تر میشیم. پس باید در طول این دوره ها توجه بیشتری به دندانا نشون بدید. مثلا بیشتر از نخ دندون استفاده کنین یا دهن رو خوب بشوئید.

استرس، کم خوابی و غذای ناجور

خونریزی لثه معمولا در علم آموزانی که غذای کافی و ناسب نمی خورن، تا دیروقت بیدار می مانند و به خاطر تکالیف شون استرس دارن بیشتر ایجاد می شه چون تموم این مشکلات روی توانایی بدن واسه مقابله با التهاباتی که در اثر ایجاد باکتریا در دهن بوجود اومده ان ضعیف می کنه. پس از دندونای تون با برنامه غذایی مناسب (پروتئین، سبزیجات، ویتامین C و D) و مصرف مولتی ویتامین خوب مراقبت کنین.

مصرف بعضی داروها

داروهای ضد افسردگی و فشار خون باعث خشکی دهن می شه و کمبود بزاق هم منتهی به افزایش باکتری در دهن می شه. پس لثه ها قرمز، ملتهب و دچار خونریزی می شن. اگه احساس کردین دلیل التهاب و خونریزی لثه ها مصرف این داروهای خاصه به دکتر مراجعه کنین تا کالاهایی که مشکل خشکی دهن رو رفع می کنن به شما تجویز کنن.

شاید مشکلی جدی تر از موارد قبلی وجود داشته باشه

بیماریای طولانی مثل دیابت، سرطان خون و ایدز، سیستم ایمنی بدن رو ضعیف می کنه و منتهی به التهاب و خونریزی در لثه ها می شه. اگه بیشتر از چند هفته متوجه خونریزی در لثه ها شدید حتما به دکتر واسه چکاپ مراجعه کنین.

روش درست کردن دهن شویه خونگی

عوامل و دلیل ایجاد لکه روی دندون

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

بدونیم سلامت دهن