علت احساس مزه فلز در دهان هنگام دویدن چیست؟

اگه یه دونده باشین شایدً دست کم با یکی از مشکلات زیر روبرو شدین که نبود آگاهی شما درمورد دلیل اون ممکنه ایجاد نگرانی کنه.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ اینجا می گیم که به چه دلیل اون طعم فلزی رو در دهنتون احساس می کنین یا به چه دلیل چاره ای ندارین فورا به دستشویی برید؟ امتیازات فعالیتای هوازی مانند دویدن یا دوچرخه سواری، به طور کامل روشن هستن اما تعداد کمی از اثرات جانبی عجیب تر اون (مانند مزه خون در دهن درزمان یه مسابقه) می تونن با علائم مشکلات جور واجور، اشتباه گرفته شن.

اما خیالتون راحت باشه. جردن متزل، دکتر طب ورزشی میگه؛ درسته که این واکنشای فیزیولوژیکی در ورزش، عجیب هستن اما معمولا خطرناک نیستن. بسیاری، نشونه اون هستن که شدیدا روی بدنتون فشار آورده اید. بقیه مسائل موقتی هستن که معمولا می تونین خیلی راحت به اونا رسیدگی کنین.

سرفه

شما از خط پایان یه دوی ۵ کیلومتر یا نصفه ماراتن عبور می کنین و تا چند دقیقه پس از اون، با سرفه های آزاردهنده راه می رید. انقباض برونش رو مقصر بدونین. این وضعیت، مشابه چیزیه که در افراد گرفتار به آسم اتفاق میفته اما می تونه واسه هر کسی پیش بیاد.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

متزل میگه: انقباض برونش به وجود اومده از طریق ورزش می تونه وقتی اتفاق بیفته که شما در سطحی خیلی سخت تر از چیزی که قبلا تمرین می کردین، به خودتون فشار میارید. ماهیچه های کوچیکی که سطح داخلی ریهاتون رو می پوشونن، دچار اسپاسم می شن. شما اونو بیشتر در اول یا انتهای سال، وقتی که ممکنه مردم در وضعیت جسمی ایده آل نباشن ، مشاهده می کنین.

بعضی از مردم هم از نظر ژنتیکی، بیشتر مستعد دچار شدن به اون هستن. این وضعیت در وقتی که در شرایط سرد یا خشک می دوید، شایع تره چون راه های هوایی شما باید واسه مرطوب ساختن هوا در وقتی که وارد ریهاتون می شه، سخت تر کار کنن و در نتیجه می تونن کم آب و تحریک شن که منتهی به انقباض و سرفه می شه. نفس کشیدن از راه یه شال روسری نازک می تونه به درد بخور باشه.

این مطلب را هم بخوانید :  علائمی برای تعویض عینک

طعم فلزی

شما در باشگاه یا فضای باز، شدیدا به خودتون فشار میارید و در پشت گلوتون، طعم خون رو حس می کنین. متزل میگه: اونا سلولهای قرمز خون شمان که می ترکند. اون میگه: وقتی که بیشتر از آستانه تحمل تون به خودتون فشار میارید، سلولای قرمز خون شما آسیب می بینن و مقداری آهن آزاد می کنن، به این دلیله که طعم فلز رو حس می کنین.

سلولای قرمز خون می تونن در طول تمرینات واقعا سخت، به داخل کیسه های هوایی شمام نشت کنن. اگه این مسئله موقتی باشه، جای نگرانی نیس اما اگه همیشه طعم خون رو حس می کنین، باید واسه رد کردن احتمال مشکلات سلامتی اساسی مانند عفونتها به دکتر مراجعه کنین.

آبریزش بینی

داشتن آبریزش بینی در هر باری که واسه دویدن بیرون می ورید، شدیدا رو مخه. این وضعیت معمولا در سرما بدتر می شه. اما رینیت به وجود اومده از طریق ورزش(یعنی همون آبریزش بینی درزمان ورزش) یه شکایت شایع در میان همه افرادیه که ورزش هوازی در فضای باز انجام میدن، به خصوص در طول زمانایی که آلرژیایی مانند گرده، گرد و خاک و هوای خشک، زیاد هستن. مجاری بینی شما تحریک می شن و منتهی به تولید موکوس می گردن.

جالبه بدونین که بعضی محققان فکر می کنن آلودگی هوا، به خصوص اکسید نیتروژن موجود در اگزوز ماشین، یه محرک بزرگه. توضیح میده که به چه دلیل ممکنه فهمیده باشین درهنگام دویدن در فضای باز(اما نه روی تردمیل) بینی تون مانند یه شیر آب چکه می کنه. اگه آبریزش بینی شما واقعا آزار دهنده س، می تونین از پزشکتون بخواین یه اسپری بینی نسخه ای براتون تجویز کنه یا از یه داروی بدون نسخه مانند شستشودهندهای بینی استفاده کنین. اما وگرنه، اونو ندیده بگیرین.

این مطلب را هم بخوانید :  عوارض مثبت و منفی نوشیدن قهوه

نیاز به دستشویی رفتن

نیاز فوری و یهویی به اجابت مزاج به دلیل مکانیک داخلی بد مربوط به دویدن، در دوندگان شایعه اما دوچرخه سواران هم از این مشکل، محفوظ نیستن. به خصوص در سواریای طولانی که شما مقدار زیادی غذاهای شیرین مصرف می کنین و جریان خون کافی در روده واسه هضم اونا وجود نداره. عادت شما به مصرف کافئین زیاد هم کمکی به این مشکل نمی کنه. با تغییر دادن عادات سوخت رسانی تون به سراغ غذاهای واقعی تر مانند کیک برنج و موز و مصرف کمتر غذاهای آماده انرژی زا برید.

خارش عجیب و غریب

سه دقیقه پس از دویدن، راناتون شدیدا شروع به خارش می کنن. در بعضی از موارد، این خارش فقط به خاطر پوست خشک یا یه عکس العمل طبیعی به گرم کردنه، چون مویرگا و شریاناتون به سرعت منبسط شده و اعصاب مجاور رو تحریک می کنن. اما واسه بعضی از افراد، اون یه عکس العمل آلرژیک واقعیه که به کهیر به وجود اومده از طریق ورزش معروفه و می تونه باعث خارش، سرخ شدن و هم اینکه کهیر (در موارد شدید) مشکل تنفسی شه. اگه شما علائم شدیدتری دارین، پزشکتون می تونه اپی نفرین تجویز کنه اما اون می تونه باعث مشکلات جانبی نامطلوبی مانند خستگی، ضعف و بی نظمی ضربان قلب شه. اگه فقط خارش دارین، پوستتون رو مرطوب نگه دارین، خودتون رو کم کم گرم کنین و در صورت نیاز، خودتون رو بخارانید.

مغز مه آلود

شما یه ماراتن رو تموم کردین و نمی تونین به یاد بیارین ماشین تون رو کجا پارک کردین یا ماشین تون چه شکلیه یا اینکه اصلا چیجوری تا اونجا رانندگی کردین. سبکی سر بعد از جلسات طولانی و سخت فعالیت بدنی، طبیعیه چون شما تموم گلیکوژن تون (تنها منبع سوخت مغزتون ) رو مصرف کردین. با مصرف یه نوشیدنی ریکاوری و خوردن یه میان وعده در اسرع وقت، به حالت نرمال تون برگردین.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *