علت ابتلا به انواع سرطان

سلول سرطانی

توماستی و وگلشتاین از مرکز تحقیقات سرطان در دانشگاه جون هاپکینز، دو محققی که تازگیا مطالعه ای پر سروصدا منتشر کرده ان، در این مقاله به سوال هایی در این مورد که «بدشانسی جهش های اتفاقی نقش کلی ای در سرطان بازی می کنه»جواب داده ان.

به گزارش آلامتو به نقل از ؛ سرطان مثل تصادف رانندگیه. رابطه واضحی بین طول راه و احتمال تصادف هست. فارغ از مقصد، هر چی راه طولانی تر باشه، خطر تصادف بیشتره. وضعیت جاده ای هم برابر شرایط محیطیه که در دچار شدن به سرطان نقش داره. هر چی شرایط محیطی بدتر باشه، احتمال تصادف هم بیشتر هستش. وضعیت اتومبیل رو هم می توان کنایه ای از عامل های ژنتیکی به ارث برده شده دونست.

بعضی مشکلات مکانیکی اتومبیل مثل ترمز خراب و لاستیک های فرسوده هم احتمال وقوع تصادف رو بالاتر می برد. حال طول جاده رو در نظر بگیریم، این موضوع رو می توان به تقسیمات سلول های بنیادی و جهش های تصادفی که در مقاله عنوان شده، ربط داد. حتی اگه جاده ها خوب باشن و اتومبیل سالم، بازم طول جاده نقشی کلی در اندازه احتمال تصادف بازی می کنه.

احتمال تصادف در سفری بسیار کوتاه نزدیک به صفره و در جاده ای طولانی بیشتر می شه. با این مقایسه تخمین زده می شه که دوسوم خطرهای تصادف مربوط به طول مسیره و بقیه به شرایط جاده و اتومبیل بستگی داره. در مورد سرطان محاسبه کرده ایم که دوسوم تغییرات و جهش های تصادفی در سلول های بنیادی که باعث سرطان می شن، طی طول عمر فرد بروز می کنن در حالی که بقیه خطرها به شرایط محیطی و ژن های به ارث برده شده رابطه دارن.

هیچ عامل منفردی باعث ایجاد سرطان نمی شه. بعضی به اشتباه یافته های مقاله رو این طور تفسیر کرده ان که دوسوم سرطان ها به دلیل بدشانسی رخ میدن. با برگشت به مثال جاده و اتومبیل، نمی توانیم بگیم که دوسوم تصادف ها به دلیل طول راه رخ میدن بلکه هر تصادفی به دلیل مجموعه عوامل طول سفر، شرایط جاده ای و وضعیت اتومبیل رخ می دهد. مانند تصادف ها، سرطان هم با ترکیبی از عوامل جور واجور ایجاد می شه مثلا شرایط محیطی و ژن های به ارث برده شده و هم تغییرات تصادفی «DNA» طی تقسیمات سلول های بنیادی که تحت کنترل ما نیس.

بهترین راه جلوگیری از دچار شدن به سرطان، حذف شرایط محیطیه مثل تغییر روش زندگی. به این نوع پیشگیری، پیشگیری اولیه می بگیم که ترک سیگار یکی از مثال های اون هستش. راه دیگه، تشخیص به موقع و درمانه تا از مرگ ومیر به وجود اومده بوسیله سرطان جلوگیری شه. به این نوع پیشگیری ثانویه گفته می شه.

اینکه کلی ترین عامل موثر در ایجاد سرطان تحت کنترل ما نیس، ناراضی کننده س ولی این به معنی نیس که تحقیقات در مورد سرطان باید متوقف شه بلکه برعکس، تحقیقات نشون می دهد در آینده اندازه بروز سرطان بیشتر می شه به خاطر این که میانگین سن افراد بیشتر شده و در نتیجه تعداد تقسیمات سلول های بنیادی بیشتر هستش.

امروزه مطالعه روش های پیشگیری اولیه و ثانویه، درمان سرطان و زیست شناسی این مریضی بیشتر از قبل مهم به نظر می رسد.

از طرفی، این تحقیق مایه آرامش بعضی شده. ممکن بود تا قبل از این بعضی افراد خود رو سرزنش و خیال کنن اگه کار خاصی انجام می دادن، می تونستن از دچار شدن به سرطان در دور و بری ها یا خودشون، جلوگیری کنن.

این مطالعه با بررسی اطلاعات مقاله های علمی در مورد سرطان، انجام شده. این دو محقق تعداد تقسیمات کل سلول های بنیادی در۳۱ بافت جور واجور بدن در طول عمر فرد رو محاسبه کردن.

وگلشتاین می گوید: «سرطان به خاطر این بروز می کنه که سلول های بنیادی طی تقسیم، به طور تصادفی اشتباه هایی رو وارد ژن های خود می کنن. هر چی تعداد تقسیمات سلولی و تعداد این جهش ها بیشتر باشه، احتمال سرطانی شدن سلول ها بیشتر هستش پس در بافت هایی که تعداد تقسیمات سلول های بنیادی بیشتره، احتمال سرطانی شدن اون بافت هم بیشتر خواهدبود. مثلا در بافت روده بزرگ سلول ها ۴ برابر بیشتر از سلول های روده کوچیک تقسیم می شن. هم اینکه دیده شده که سرطان روده بزرگ بسیار شایع تر از سرطان روده کوچکه.»

نکته باحال اینکه با وارد کردن عامل تعداد تقسیمات سلول های بنیادی در محاسبات نتیجه جالبی به دست اومد. در مورد سرطان هایی که خطر دچار شدن به اون بیشتر از مقدار محاسبه شده بوده، با احتساب تعداد تقسیمات سلول های بنیادی به خطر دچار شدن با اندازه محاسبه شده جدید برابره. هر کسی در برابر دچار شدن به سرطانه. طی تقسیمات سلول های بنیادی و با بدشانسی، ممکنه سلول ها به سمت سرطان پیش بره ولی می توان با تغییر روش زندگی، احتمال دچار شدن رو افزایش نداد.

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

نشونه های سرطان ریه

سرطان هفته نامه سلامت

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید