علت آبریزش و خیس شدن چشم + راهکارهای درمان آن

آبریزش چشم runny-eyes

وقتی که چشم هامون همیشهً خیس باشه دیدن سخت می شه و انجام کارای روزانه با مشکل روبرو می شه.

آبریزش چشم مشکلی به طور کاملً عادی مخصوصا در بین سالخوردگانه. بسته شدن یکی از مجراهای اشک عادی ترین دلیل اون هستش اما دلایل جور واجور دیگری هم می تونه داشته باشه.

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ اگه علائم ناچیز باشن ممکنه نیاز به درمان نداشته باشین. عمل جراحی معمولاً انسداد مجرای اشک رو برطرف می کنه. بقیه درمانا به دلیل انسداد بستگی داره.

چه کسائی به آبریزش چشم گرفتار می شن؟

آبریزش چشم (پایین اومدن اشک به روی گونه ها) در هر سنی ممکنه اتفاق بیفته اما در بچه های کوچیک و افراد بالای ۶۰ سال عادی تره. این مشکل ممکنه واسه یکی از چشما یا هر دو اونا اتفاق بیفته.

اشکای طبیعی

در قسمت بالا و گوشه هر چشم غده کوچیکی هست که غده اشکی یا لاکریمال نامیده می شه. وقتی پلک می زنید، پلک شما اشکا رو به روی چشمتون پخش می کنه تا اونو مرطوب نگه داره.

بعد اشکا به یه کانال کوچیک در سمت داخلی چشم به داخل یه کیسه ریخته می شن. از اونجا به یه راه که مجرای اشک نامیده می شه جریان یافته و به بینی می ریزه.

علل احتمالی آبریزش چشم

گریه کردن زیاد

• احساسات ممکنه باعث گریه کردن شما شن.

• هر چیزی که چشم رو اذیت کنه ممکنه باعث شه اشک بریزین. اشک ریختن عکس العمل محافظتی چشم واسه کمک به پاک سازی آلاینده ها از چشمتونه. مثلا:

– آلاینده های شیمیایی مثل پیاز، دود و مثل این.

– عفونت بخش جلویی چشم.

– آلرژی که موجب التهاب جلوی چشم می شه.

– آسیب و جراحت کوچیک جلوی چشم یا یه تیکه آشغال یا شن و ماسه که وارد چشم شه.

– به سمت داخل رشد کردن مژها که می تونه جلوی چشم رو اذیت کنه.

• ناهنجاریای فیلم اشک. مثلا، شامل چربی اشکا ممکنه درست نباشه. به خاطر همین ممکنه فیلم اشک به طور یکنواخت روی چشم پخش نشه. بعد ممکنه تیکهایی خشکی ایجاد شه که ممکنه زخم شده و باعث آب اومدن از چشمتون شه.

• مریضی تیروئید هم یه دلیل نامتداول این مشکله.

مشکل تخلیه اشک

• اشکا ممکنه در هر نقطه ای در کانال تخلیه بسته شن.

– عادی ترین دلیل آبریزش چشم در بزرگسالان انسداد مجرای چشم درست در زیر کیسه اشکه. می گن که این به دلیل باریک شدن کم کم انتهای بالایی مجرای اشکه که به دلیل التهاب ناچیز همیشگی ایجاد می شه. اگه دچار انسداد مجرای اشک شده باشین، نه فقط دچار آبریزش چشم بلکه اشکای بی حرکت داخل کیسه اشک هم ممکنه عفونی شن. اگه کیسه اشک عفونی شه، ممکنه ترشحی چسبناک از چشمتون داشته باشین.

– بعضی وقتا مجرای اشک به طور کامل بسته نمی شه اما اونقدر باریک می شه که همه اشکا رو تخلیه می کنه.

– و با احتمال خیلی کمً هم ممکنه ورودی کانالیکولی در گوشه داخلی چشم بسته شه که ممکنه بخاطر التهاب یا زخم باشه.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

– پلیپ بینی هم ممکنه از بیرون اومدن اشکا از مجرای اشک جلوگیری کنه.

• بعضی بچه ها از همون زمان به دنیا اومدن، مجرای اشکشون به طور کامل باز نشده. این مشکل به طور کاملً متداوله و معمولاً بعد از چند هفته بدون هیچ درمان برطرف می شه.

• اکتروپیون.  این قسمتیه که پلک پایینی به بیرون از چشم برمیگرده. اکتروپیون ممکنه باعث شه که که اشکا به جای اینکه به سمت کیسه اشک برن، از گوشه پایین پلک پایین بیان.

نیاز به آزمایشه؟

بعضی وقتا دلیل خیلی راحت تشخیص داده می شه. مثلا، عفونتا، اکتروپیون، انتروپیون و ورم ملتحمه اگه با معاینه ساده هیچ دلیل مشخصی تشخیص داده نشه، نیاز به آزمایشات بیشتر هستش. این شدیدا آبریزش و اندازه ناراحت کننده بودن اون بستگی داره.

اگه مشکل تخلیه اشک تشخیص داده شه، متخصص چشم کانال تخلیه اشک رو تحت بیهوشی موضعی آزمایش می کنه. اون یه میله باریک به داخل کانالیکولی به سمت کیسه اشک وارد کرده تا انسداد اونو بررسی کنه.

اگه میله تا اندازه کیسه اشک فرو رود، میشه به داخل مجرای اشک مایع تزریق کرد تا دید از بینی بیرون میاد یا خیر. تزریق بعضی وقتا مشکل انسداد رو برطرف می کنه اما این آرامش ممکنه موقتی باشه. بعد عکس رادیولوژی گرفته می شه.

روی تصویر میشه رنگ تزریق شده در راه رو دید. هم اینکه انسداد یا باریک شدن مجرای اشک هم قابل مشاهده هستش.

درمان آبریزش چشم

درمان ناراحتی و سوزش چشم

بیشتر اوقات دلیل قابل درمانه. مثلا:

• مژهایی که جلو چشم رو نابود می کنه (انتروپیون) قابل برداشتنه.

• ورم ملتحمه معمولاً با قطره چشم قابل درمانه.

• تیکه های شن و ماسه یا زباله قابل برداشتنه.

درمان مشکلات تخلیه اشک

• اکتروپیون  معمولاً با یه عمل جراحی عمومی روی پلک پایینی قابل درمانه.

• بچهایی که دچار آبریزش چشم هستن، معمولاً با بزرگ شدن برطرف می شه.

• انسداد کانالا در بزرگسالان.

– اگه آبریزش چشم ناچیز باشه یا زیاد اذیتتون نکنه، احتیاجی به درمان نداره.

– انسداد مجرای اشک با عمل جراحی قابل درمانه. در این عمل کانالی جدید از کیسه اشک به داخل بینی گذاشته می شه. بعد اشکا از هر انسداد عبور می کنه.

– باریک شدن کانالی که به کیسه اشک می رسه که به طور کاملً بسته نشده باشه، با وارد کردن یه میله بازتر می شه. اما اگه به طور کاملً بسته شده باشه، واسه آبکشی کردن اشک به داخل بینی نیاز به عمل هستش.

چیجوری چشمامون رو تقویت کنیم؟

عینک بزنیم یا لیزیک کنیم؟

سلامت چشم مردمون