علائم کمبود ویتامین b12 در بدن

woman

تغذیه سالم به تامین ویتامین ها و مواد معدنی لازم بدن کمک میکنه اما حتی اگه فکر میکنین بهترین تغذیه رو دارین باید همیشه مراقب بعضی از کمبودها باشین.

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ طی چند سال گذشته یه درس بسیار مهم گرفتم: کمبود ویتامین B12 رو اصلا نباید شوخی گرفت. این کمبود مخفی سالیان سال بدنم رو تحت تاثیر خود قرار داد و اذیت کرد. ویتامینای B12 شکل های جور واجور مختلفی دارن پس علائم این کمبود هم فرق داره.

نشونه های کمبود ویتامین B12 چیه؟

اینا چند مورد از نشونه های شایع این کمبود هستن:

 • بی حسی، مور مور شدن
 • ضعف
 • نبود تعادل یا راه رفتن غیر طبیعی
 • مشکلات روانی
 • خستگی
 • تنگی نفس

علاوه به همه این موارد که فقط بخشی از علائمه، کمبود ویتامین B12 می تونه باعث فلج شدن و حتی مرگ افراد شه. این رو می دونستم که کمبود ویتامین B12 به خاطر جهش ژنتیکی که ردوکتاز متیلن اسمشه در خونواده ام ارثیه.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

کمبود ویتامین B12 مادرزادی دارین؟

کمبود ویتامین من مادرزادی بود و تا ۳۴ سالگی همینطور آسیب به وجود اومده بوسیله اون پیشرفت کرد. دیگه نمی تونم درست راه بروم و علتش هم ممکنه فرآیندی به نام فونیکولار مایلز باشه و البته این مورد در ترکیب با دیگه علائم به سراغم اومد. مجبورم که بیشتر در خونه بمونم و هفته ای یه بار واسه دیدن دکتر، خرید یا مراجعه به داروخونه بیرون بروم این یعنی کمبود B12 زندگی رو ازم دزدیده.

هنوز امیدوارم بتونم به طور کامل ریکاوری کنم، اما بعد از گذروندن ۱۳ ماه در ریکاوری شانس زیاد با من یار نبوده. خیلی خنده داره، همه اش به خاطر یه کمبود ویتامین که می تونه واسه هرکسی اتفاق بیفته. کمبود ویتامین B12 که من داشتم مادر زادی بود و به خاطر جهش ژنتیکی اما افراد خیلی خیلی زیادی هستن حتی کسائی که برنامه غذایی سالم و کاملی داره که ممکنه دچار کمبود شن. روشی که ممکنه دچار کمبود شید:

 • کم خونی خطرناک بر اثر خود ایمنی
 • جراحی بای پس معده
 • سندرم سوء جذب
 • مریضی کرون
 • مریضی سلیاک
 • رشد زیادتر از اندازه باکتریا
 • سوء تغذیه، مشکل در خوردن

اگه فکر می کنین کمبود ویتامین B12 دارین این آزمایشا رو انجام بدین

اگه در خطر کمبود قرار دارین و یا اگه لیست نشونه هایی که گفته شد براتون آشنا بود باید سطح ویتامین B12 خود رو مورد آزمایش بذارین. تستای سرمی گمراه کننده هستن چون خونی که گرفته می شه ممکنه دارای B12 باشه که هنوز جذب نشده. مطمئن شید که خوب سطح متیل مالونیک اسید و هموسیستئین خود رو چک کنین، وقتی سطح B12 بدن پایین باشه این دو افزایش پیدا می کنن.

هم اینکه خواهش می کنم این کار رو به بقیه هم پیشنهاد کنین مخصوصا کسائی که به دنبال دلیل علائم خود هستن و یا کسائی که علائم دارن. بدون درمان ممکن بود تا الان به صورت دائم فلج شده باشم و بعد از اون هم طی چند سال می مردم.

اگه می تونین به کسی کمک کنین تشخیص بده از کمبود ویتامین B12 رنج می بره، ارزش اشاره کردن رو داره. من خیلی ناراحتم که آسیب کمبود ویتامین B12 تا این سن تونست در بدنم پیشرفت کنه. شاید فکر کنین مشکل کمبود ویتامین خیلی ابتدایی باشه اما بدیش اینه به دلیل اطلاع نداشتن افراد این مشکل در حال اپیدمی شدنه. این اطلاعات می تونه افراد زیادی رو نجات دهد پس خواهش می کنم اونا رو با بقیه به اشتراک بذارین. من در این چند سال چهار یا پنج مرتبه قربونی تشخیص اشتباه شدم. دوست ندارم بقیه هم راهی رو که من رفتم برن. سلامتتون در دستان خودتونه این رو همیشه یادتون باشه. با باخبر شدن از این مسائل می تونین در زمان و پول خود کلی صرفه جویی کنین.

خواص ویتامین سی واسه پوست صورت

ویتامین و مواد غذایی ضد افسردگی واسه زنان

بازنشر دکتر کرمانی ویتامین ویتامین B