علائم کمبود تستسترون در زنان

کمبود تستسترون در زنان

به گزارش آلامتو به نقل از مجله سلامت ، وقتی کلمه “تستسترون” رو در گوگل تایپ می کنین، تقریبا همه تصاویر، تصویر مردانی در سالنای ورزشی در حال پرورش اندامه، مردانی که مشت خود رو با چهره عصبانی گره می کنن و یا مردانی با اندامی عضلانی که در تخت خواب با دو زن یا تعدادی بیشتر، که لباس کمی بر تن دارن، نشسته ان. تعجبی نداره که این تصاویر رو نشون بده چون تستسترون به طور گسترده به عنوان هورمون “مردونه” شناخته شده که به مردان بدنای عضلانی، وسیله کنترل خشم و تمایلات قوی جنسی می بخشه.

اما نامیدن تستسترون به عنوان هورمونی مردونه کمی رو مخه، چون زنان هم اون هورمون رو دارن. هر چند بدن زنان به اندازه بدن مردان تستسترون ترشح نمی کنه، اما همون مقدار بسیار کمی که روزانه ترشح می شه، احساسات شما رو کنترل می کنه و میل جنسی رو تقویت. اگه بدن شما اندازه لازم روزانه رو ترشح نکنه، اگه بدن خیلی از زنان ترشح نمی کنه، این مسئله ساز می شه.

۵ نشونه ای که ممکنه کمبود تستسترون داشته باشین، عبارتند از:

۱.دیگه میل جنسی ندارین.

بر خلاف چیزی که گوگل اشاره می کنه، داشتن اندازه تستوسترون طبیعی معنیش این نیس که یهویی میل جنسی داشته باشین. این بدون معناست که شما به طور منظم میل جنسی دارین و هنگام رابطه از اون حال می کنین. وقتی که این اندازه ترشح تستسترون کم تر از حد طبیعی باشه، ممکنه تمایل جنسیتون کمتر و کمتر شه، حتی اگه شما هنوز عاشق شریک زندگیتون باشین. حتی کمبود تستسترون موجب می شه رابطه جنسی به اندازه قبل براتون لذت بخش نباشه، چون تحقیقات نشون میده ترشح کم هورمون تستسترون می تونه بر توانایی یه زن در ارگاسم تاثیر بزاره.

الان هیچ داروی افزایش دهنده میل جنسی واسه زنان وجود نداره. در عین حال، محققان به این نتیجه رسیدن مکمل تستسترون می تونه به بعضی از زنان که دچار کمبود هستن، کمک کنه، هر چند اونا از راه FDA تایید نشده و می تونه موجب مشکلات جانبی ناخواسته مانند رشد مو و حتی احتمال بروز مشکلات قلبی شه (هر چند که بحث انگیزه). اگه میل جنسیتون رو یهویی از دست دادین با پزشکتون مشورت کنین.

۲. به نظر نمی رسه که از وزنتون کم شده باشه.

تلاش واسه کاهش وزن (به خصوص چربی شکم) می تونه بالاتر از حد ورزش شما یا درمانای گاه و بی گاه شما باشه. تستسترون کمک می کنه تا عضله و چربی در بدن جایگاه مناسب خود رو پیدا کنن و از دست دادن این هورمون توازن رو به نفع چربی، به خصوص در نواحی میانی بدن تغییر میده. اما نه فقط اندازه کم تستسترون موجب ثبات و پایداری چربی در بدن می شه، بلکه بر توانایی شما در ساخت عضله هم اثر میذاره و حتی می تونه موجب از دست رفتن عضلات موجود در بدن شما شه. وقتی که محققان اندازه تستسترون و تراکم عضلات ۴۳۰ زن ژاپنی، بین سنین۴۰ تا ۷۹ رو اندازه گیری کردن، به این نتیجه رسیدن تستسترونِ پایین با از دست دادن عضلات بازو و پاها در طول زمان همراه س.

۳. همیشه خسته اید.

به طور کامل طبیعیه که در ساعاتی از روز افت انرژی رو تجربه کنین. اما همیشه خسته بودن و یا به سادگی خسته شدن در زمان ورزش می تونه علائم چیزی بدتر و بالاتر از نیاز به کافئین باشه. در مطالعه ای از مردان و زنان بیشتر از ۶۵ سال، محققان به این نتیجه رسیدن که افراد با تستسترون پایین که خیلی راحت احساس خستگی می کنن، به اندازه همسالان خود با سطح تستسترون طبیعی قادر نیستن به همون سرعت راه برن و یا به همون اندازه فعالیت داشته باشن. بعضی پزشکان جانشینای تستسترون که هنوز تایید نمیشه رو واسه زنائی که از نداشتن انرژی شکایت می کردن، تجویز می کنن. وقتی که علاوه بر خستگی، میل جنسی هم به خطر افتد کرمای تستسترون می تونه کمک کننده باشه.

۴. شما دپرس و یا مضطرب هستین.

هرچندکه کمبود تستسترون شاید تنها عامل افسردگی نیس، اما تحقیقات نشون میده می تونه مثل دلیلی در مریضی افسردگی اثر داشته باشه. در مطالعه ای از زنان، در سنین ۲۵-۴۶، هرچه اندازه تستسترون اونا پایین تر، احتمال افسردگی در اونا بیشتر بود. تحقیقات دیگری نشون دهنده اون هستش که بیشتر زنان گرفتار به کمبود تستسترون، در مقایسه با زنان با سطح تستسترون طبیعی، به مدت طولانی تر مضطرب و هم دپرس بودن.

۵. پوکی استخون دارین.

پوکی استخون، که باعث ضعف استخونا می شه، بیشتر به عنوان یه مریضی زنونه حساب می شه چون کمبود استروژن عامل کلیدی در از دست دادن تراکم استخوانه. اما تحقیقات دانشگاه هاروارد نشون میده که سطح پایین تستسترون هم می تونه قدرت استواری استخون بندی رو کم کنه. هم مردان و هم زنائی که اندازه ترشح تستسترون درآنها پایینه، تا اندازه ای “ضعیف” تلقی می شن چون اونا دیگه قادر نیستن تا محکم دست بدن. واسه بیشتر زنان، کمبود استروژن دلیل اصلی پوکی استخون مخصوصا پس از یائسگی هستش یعنی وقتی که هورمونا به طور زیادی افت می کنن. اما جانشین کردن استروژن هم درصورت لایق نبودن تستسترون موثر واقع نمیشه.

نشونه های دوست داشتن واقعی پسران

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

چیجوری یه زن موفق باشم؟

زنان علائم مریضی مجله سلامت