علائم و نشانه های آسیب مغزی

سلامت مغز Brain-Injuries

آسیب مغزی میتونه علائم مختلفی داشته باشه که وابسطه شدیدا آسیب داره در این مقاله با ما همراه شید تا بعضی از عادی ترین نشونه های آسیب مغزی رو معرفی کنیم.

ممکنه به واسطه یه زمین خوردن اتفاقی یا برخوردی شدید تو یه مسابقه ورزشی ضربه ای به سر شما وارد شده باشه. در اون لحظه شاید همه چیز خوب به نظر برسه و فعالیت خود رو ادامه بدید، اما ممکنه طی هفته های پیش رو بعضی نشونه های دراز مدت به وجود اومده بوسیله اون برخورد رو تجربه کنین.

به گزارش آلامتو به نقل از عصر ایران، شاید آسیب وارده رو از یاد برده باشین، اما مغز شما این جور نخواد بود. نشونه های آسیب مغزی تروماتیک (TBI) می تونن واسه روزا یا حتی هفته ها نمایان شن و طیف خیلی از مشکلات رو موجب شن. در ادامه با بعضی از نشونه های آسیب مغزی تروماتیک که باید به اونا به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین بیشتر آشنا میشیم.

نوسانات خلق و خو

اگه فردی خوشحال هستین و یه دفعه احساس غم و اندوه در شما شکل میگیره که با رویدادهای عاطفی در رابطه نیستن، این احتمال هست که اینجور حالاتی با آسیب مغزی تروماتیک در رابطه باشن. فردی با آسیب مغزی می تونه طیف خیلی از مشکلات عاطفی از جمله طغیان خشم رو تجربه کنه.

بخشی از مغز که تکانها رو کنترل می کنه ممکنه تحت تاثیر آسیب قرار گرفته باشه. این شرایط می تونه طی چند ماه اول پس از بروز آسیب بهبود یابد، اما ممکنه به کمک یه روانشناس یا دکتر واسه مدیریت برانگیختگیای عاطفی نیاز داشته باشین.

سردردهای غیر قابل توضیح

سردردها می تونن از مشکلات جانبی یه آسیب مغزی تروماتیک باشن (تا ۵۰ درصد از بیماران اون رو تجربه می کنن)، و درد می تونه در بخشی که آسیب به اون وارد شده غیر قابل توضیح یا موضعی باشه. درد می تونه در نتیجه آسیب به اعصاب کوچیک در پوست سر یا مشکل عضله اسکلتی (چگونگی تعامل عضلات و استخوانا) شکل بگیره. حواستون باشه که شدت آسیب همیشه برابر با شدت سر دردها نیس.

نبود تمرکز

نبود تمرکز می تونه در اشکال جور واجور اتفاق بیفته که از فراموش کردن نشانی تا مشکل آفرین بودن فعالیتایی که در گذشته دردسری واسه شما ایجاد نمی کردن رو شامل می شن. افراد خونواده و دوستان نزدیک می تونن متوجه این تغییرات در شما شن. به واسطه گیج شدن راحت، شما ممکنه با سرخوردگی در محل کار مواجه شید و یا در انجام وظایف ساده خونگی با مشکل مواجه شید. این نشونه ها می تونن در نتیجه یه آسیب مغزی تروماتیک ناچیز هم شکل بگیرن.

تهوع

اگه دچار ناراحتی معده شدین یا نیاز همیشگی به به کار گیری دستشویی دارین و دلیلی واسه این که به چه دلیل مریض شدین، پیدا نمی کنین بهتره به عقب برگشته و سابقه ضربه به سر رو مورد توجه بذارین. تهوع و استفراغ می تونن از نشونه های مربوط به آسیب مغزی تروماتیک باشن. سرگیجه که بعضی وقتا همراه با تهوع شکل میگیره، یکی دیگه از نشونه ها هستش که ممکنه به تنهایی هم اون رو تجربه کنین. اگه حالت تهوع ادامه پیدا کرد بهتره به دکتر مراجعه کنین.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

تشنج

تشنج می تونه با یه آسیب مغزی تروماتیک متوسط تا شدید در رابطه باشه و حتی به از دست دادن هوشیاری هم منجر شه. با این وجود، دلیلای زیادی واسه بروز یه تشنج وجود دارن و از این رو تعیین دلیل دقیق از اهمیت بسیار زیادی برخورداره. هر چند خیلی از آدمایی که از آسیب مغزی تروماتیک رنج می برن هیچوقت تشنج رو تجربه نمی کنن اما این شرایط معمولا روزا و هفته ها (بعضی وقتا حتی ماه ها یا چند سال) پس از حادثه رخ میدن. داروهایی وجود دارن که می تونن احتمال بروز تشنج رو در خیلی از موارد کم کنن.

مشکلات ارتباطی

مهارتای پایه زبانی و ارتباطی فرد می تونن به واسطه یه آسیب مغزی تروماتیک تحت تاثیر قرار بگیرن. این شرایط می تونه خیلی راحت فراموش کردن واژه ها یا از دست دادن توانایی صحبت یا نوشتن به شکل جملات کامل باشه. در موارد دیگه، شما ممکنه از جملات کامل استفاده کنین اما اون چه مخاطب می شنوه واژه ها و جملاتی نامفهوم باشه. شما ممکنه واژه هایی بسازین که واسه خودتون عادی به نظر می رسن اما واسه بقیه نامفهوم که این شرایط به نام «زبون پریشی سلیس» شناخته می شه. خود فرد ممکن متوجه این موضوع نباشه اما نامفهوم بودن اون چه میگه و غیر قابل درک بودن اون واسه بقیه می تونه به ناامیدی و سرخوردگی ایشون منجر شه.

ناشی گری

پس از یه آسیب مغزی تروماتیک ممکنه از دست دادن هماهنگی چشم و دست خود رو تجربه کنین که از ناتوانی در باز کردن یه قفل با کلید تا بستن بند کفش رو شامل می شه. هم اینکه ممکنه در مهارتای رانندگی با خودرو یا موتورسیکلت مشکل ایجاد شه. هم اینکه، شما ممکنه با اشیا جور واجور به طور تکراری برخورد کرده یا اونا رو روی زمین بندازید. رسیدگی پزشکی به این شرایط خیلی با اهمیته، مخصوصا اگه با ماشین آلات سنگین سر و کار دارین یا به طور مرتب با خودرو رانندگی می کنین.

مشکلات بینایی

احساسات شما می تونن به واسطه یه آسیب مغزی تروماتیک تحت تاثیر قرار بگیرن و بیشتر بینایی آشکارترین قربونی حساب می شه. اگه قبل از حادثه دید شما ۱۰/۱۰ بوده و پس از حادثه یه دفعه با تاری دید یا سختی در تشخیص اجسام مواجه شدین، این شرایط می تونه با آسیب مغزی تروماتیک در رابطه باشه. از دیگر مشکلات بینایی مربوط به آسیب مغزی تروماتیک میشه به دو بینی یا کاهش دید محیطی اشاره کرد. در بعضی موارد حتی از دست دادن بینایی یه یا هر دو چشم هم گزارش شدن.

خواص شکلات تلخ واسه مغز

چیجوری مغزمون رو به کار بندازیم؟

سلامت مغز عصر ایران علائم مریضی