علائم هشدار قبل از سکته قلبی + راههای درمان

موقع وقوع سکته قلبی حتی ثانیه ها میتونن سرنوشت ساز باشن پس بهتره با عادی ترین علائم اخطار دهنده سکته قلبی آشنا شید.

افزایش تعداد آدمایی که براثر سکته قلبی، دچار مشکل شده یا جون خود رو از دست میدن، طی سال های گذشته در بیشتر جوامع خصوصا ایران رو به افزایش بوده، بنابر این ارتقا آگاهی ها دور و بر این مریضی یه ضرورت حساب می شه.

به گزارش ایسنا، صاحب نظران باور دارن که سکته قلبی با ارتقا آگاهی های فردی و ایجاد امکان شناختی بهتر از علائم و نشونه های پیش آگهی دهنده، تا حدودی قابل پیشگیریه با اینکه زمان دقیق وقوع حمله قلبی حتی بوسیله کارشناسان هم خیلی سخت تلقی می شه.

این وسط، می توان با انتقال بعضی اطلاعات، ضمن ایجاد حساسیت خصوصا در گروه های سنی و جنسی پرخطر، افراد رو واسه روبرو شدن درست با سکته قلبی، مجهز کرد.

کارشناس غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این مورد گفت: افراد اول باید بدونن که تموم مریضی ها یا شرایطی که باعث رسوب چربی و گرفتگی عروق قلب شه چه عوامل و شرایطیه.

سارا جوادپور گفت: دیابت، پرفشاری خون، چاقی، مشکلات چربی خون، اعتیاد به سیگار، سن بالا (مردان بالاتر از ۵۵ و زنان بالاتر از ۶۵ سال)، سابقه خانوادگی (مریضی عروق کرونر یا سکته قلبی در پدر یا داداش جوون تر از ۴۵ سال یا مادر یا آبجی جوانتر از ۵۵ سال)، از عوامل و مریضی هاییه که فرد رو در گروه پرخطر قرار می دهد.

این کارشناس مریضی های غیرواگیر اضافه کرد: در بیشتر مواقع رسوب چربی در دیواره های عروق قلب بدون علامته و وقتی مریضی علامت دار می شه که دست کم ۷۰ درصد از مجرای رگ بسته شده باشه.

جوادپور تاکید کرد: بروز نشونه هایی مثل درد قفسه سینه، تنگی نفس موقع فعالیت یا در حالت استراحت و احساس خستگی شدید و خیلی زود در زمان فعالیت، بعضی از نشونه های تنگ شدن عروق قلبه و باید اونا رو جدی گرفت. بر اثر رسوب چربی در دیواره رگ های قلب و ایجاد تنگی هایی در راه جریان خون و کاهش خونرسانی به عضلات قلب، مریض دچار دردهای قلبی می شه.

ایشون در ضمن گفتن: در بیشتر موارد، دردهای قلبی با استراحت یا مصرف نیتروگلیسرین بر طرف می شه، اما هر موقع درد قلبی بیشتر از نیم ساعت و دائم به طول انجامد، احتمال سکته قلبی مطرح می شه.

این کارشناس سلامت گفت: وقتی خون در محل تنگی ها لخته شده و جریان خون به عضله قلب به طور کامل قطع می شه، بخشی از دیواره قلب به دلیل نرسیدن خون دچار آسیب شده و به این آسیب اصطلاحا سکته قلبی گفته می شه.

جوادپور با تصریح اینکه آسیب سکته قلبی، یهویی حادث می شه، اضافه کرد: معمولا کاهش خونرسانی به عضلات قلب، منتهی به احساس درد در قفسه سینه می شه و این دردها از نظر کیفیت، می تونن به احساس فشار، احساس سنگینی یا احساس سوزش درک شن.

ایشون در ضمن گفتن: دردهای قلبی کم کم و طی چند دقیقه شروع شده و با استراحت یا به کار گیری دارو به آهستگی و طی حدود سه تا پنج دقیقه از بین می روند؛ هم اینکه دردهای قلبی، معمولا در سمت چپ قفسه سینه احساس می شن، اما ممکنه به صورت درد سر دل، درد معده، درد در ناحیه گلو و فک پایین، درد بین دو کتف، بازوا و شونِه ها هم بروز داشته باشه.

جوادپور با بیان اینکه امکان احساس دردهای قلبی، از بالای ناف تا فک پایین هست، اضافه کرد: در بعضی از بیماران ممکنه عروق قلب دچار تنگی شدید و بدون درد باشن و در این موارد، ممکنه نشونه های مریضی، شامل تنگی نفس موقع فعالیت یا در حالت استراحت و احساس خستگی شدید و خیلی زود در زمان فعالیت، باشه.

این کارشناس مریضی های غیرواگیر گفت: دردهایی که به صورت یهویی به وجود میاد و به صورت یهویی و طی چند ثانیه تا بیشترین حد کمتر از یه دقیقه به طور کامل بر طرف می شه، منشأ قلبی ندارن و اگر واسه بار اول، درد قفسه سینه با حالت همیشگی و افزایش یابنده ایجاد شه و بیشتر از یه دقیقه طول بکشه، مریض باید در سریع ترین زمان ممکن به نزدیک ترین مرکز درمانی اورژانس مراجعه کنه.

این مطلب را هم بخوانید :
عکس های دیدنی از سریال وضعیت سفید

ایشون در ضمن گفتن: وقتی که قرص زیر زبانی یا اسپری زیر زبانی نیتروگلیسرین، در دسترس باشه، پیشنهاد می شه قبل از مراجعه به مرکز درمانی بیشترین حد در سه نوبت و به فاصله هر پنج دقیقه از این داروها استفاده شه.

حملات قلبی در چه ساعاتی بیشتر رخ میدن؟

یه متخصص قلب و عروق گفت: حملات قلبی بیشتر در بین ساعات ۴ تا ۱۰ صبح روی میدن و این می تونه به دلیل افزایش سطح آدرنالین خون، افزایش فشار سیستولیک خون یا افزایش غلظت خون در صبح هنگام باشه.

دکتر حسینی زاده در گفت وگو با ایسنا، گفت: استرس باعث آزاد شدن ذخایر اسیدهای چرب و گلوکز در جریان خون می شه. این مواد می تونن به چربی و کلسترول تبدیل و به دیواره رگ ها رسوب کنن و در آخر منتهی به آترواسکلروز و پرفشاری خون شن.

ایشون اضافه کرد: استرس بطور مستقیم و غیر مستقیم می تونه به مریضی های قلبی و بروز حملات قلبی منجر شه. استرس بطور غیر مستقیم با افزایش رفتارای پرخطر مثل پرخوری، بی تحرکی، روی آوردن فرد به سیگار و مواد مخدر، افزایش فشار خون و کلسترول، خطر مریضی های قلبی و حمله قلبی رو افزایش می دهد.

ایشون گفت: استرس می تونه باعث مریضی های قلبی – عروقی، تنفسی، جنسی، معده ای و روده ای، مشکلات تغذیه ای، اعتیاد و حتی مرگ شه. حملات قلبی بیشتر در بین ساعات ۴ تا ۱۰ صبح روی میدن. این می تونه به دلیل افزایش سطح آدرنالین خون، افزایش فشار سیستولیک خون یا افزایش غلظت خون در صبح هنگام باشه.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

حسینی زاده خاطر نشون کرذ: بزرگ ترین خطر بی توجهی به سکته قلبی و علائم اون، مرگه وگرنه فرد دچار مشکل قلبی، تنگی تنفس، خستگی زودرس و علائم مشکل قلبی مثل ورم پا و تندی ضربان قلب موقع فعالیت و استراحت می شه.

ایشون گفت: افزایش فشارخون، کار قلب رو زیاد می کنه و موجب بزرگی قلب و ضعف اون در طول زمان می شه. هم اینکه این موضوع، خطر حمله قلبی، مشکل کلیه و مشکل قلب رو افزایش می دهد. وقتی که افزایش فشارخون با چاقی، کشیدن سیگار و دیابت همراه باشه، خطر سکته قلبی و مغزی افزایش بیشتری می یابد.

: مریضی دیابت به طور جدی خطر مریضی قلبی – عروقی رو حتی (با تحتِ کنترل داشتن اندازه قندخون) افزایش می دهد. بیشتر از ۸۰ درصد بیماران گرفتار به دیابت به شکلی به دلیل مریضی های قلبی عروقی جون خود رو از دست میدن. اگه دیابت دارین، مهمه که هر عامل خطرسازی رو تحت نظر و کنترل داشته باشین.

ایشون اشاره کرد: تقریبا چهار نفر از پنج نفری که به دلیل مریضی های عروقی جون خود رو از دست میدن، ۶۵ سال یا بیشتر سن دارن. در سنین بالاتر، زنائی که حمله قلبی دارن، دو برابر بیشتر از مردان دچار مرگ می شن.

هم اینکه مردان در خطر بیشتری از دچار شدن به مریضی های قلبی و عروقی هستن و در سنین پایین تر به این مریضی دچار می شن. این اندازه پیش زنان حتی پس از یائسگی (وقتی که اندازه مرگ زنان به دلیل مریضی قلبی افزایش می یابد) به اندازه مردان نیس.

حسینی زاده گفت: خطر مریضی های قلبی در افراد سیگاری، دو تا چهار برابر بیشتر از افراد غیر سیگاریه. کشیدن سیگار، بزرگ ترین عامل خطر واسه ایست یهویی قلبیه. سیگاری هایی که دچار حمله قلبی می شن هم با احتمال بالاتر مرگ روبه رو هستن. تماس افراد غیرسیگاری با دود سیگار هم ممکنه خطر مریضی قلبی رو زیاد کنه.

ایشون در آخر گفت: خطر مریضی عروقی قلب با افزایش کلسترول بالا می رود. وقتی که دیگه عوامل خطر ساز هم وجود دارن، این خطر هم بیشتر مطرح می شه. اندازه کلسترول هم تحت تاثیر سن، جنس، ارث و تغذیه قرار می گیرد.

این مطلب را هم بخوانید :
علائم اصلی سنگ کلیه چیست؟

زمان طلایی درمان در سکته قلبی

سکته، یکی از عوامل مهم در مرگ و میر به شمار می رود. اما به باور کارشناسان، اگه فردی که دچار حمله سکته شده در زمان طلایی، خدماتی رو دریافت کنه، می توان به بهتر شدن کامل اون بیشتر امیدوار بود.

با در نظر گرفتن افزایش خطر فاکتورهای منتهی به سکته قلبی در جامعه، ضرورت آموزش گروه های جور واجور با هدف ارتقاءآگاهی های فردی در روبرو شدن با شرایط خطر، بسیار لازمه.

با اینکه همه صاحب نظران بر این موضوع اتفاق نظر دارن که همیشه باید پیشگیری از بروز مریضی های قلبی و عروقی رو با حذف خطر فاکتورهای اون، در اولویت قرار داد.

دکتر نگار میرزاد، مسئول مریضی های غیرواگیر مرکز بهداشت شهدای والفجر، در مورد زمان طلائی موقع بروز سکته قلبی، این زمان رو یه ساعت بعد از شروع سکته اعلام و اضافه کرد: بعد از بروز حمله قلبی، هر دقیقه واسه مریض بسیار ارزشمنده.

ایشون گفت: یه ساعت اول بعد از شروع سکته قبلی، زمان طلاییه و هر چی درمان زودتر انجام شه، آسیب عضله قلب کمتر و احتمال زنده موندن فرد بیشتر می شه. هر چی زمان سرویس دهی درمانی طولانی تر شه، یه وقتی که خون به عضله قلب نمی رسد، طولانی تر شده و آسیب وارده به عضله قلب وسیع تر بوده و بخش بیشتری از بافت اون از دست می رود.

مسئول مریضی های غیرواگیر مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز گفت: احساس فشار آزار دهنده، سنگینی یا درد در وسط قفسه سینه، که بیشتر یهویی شروع می شه و بیشتر از چند دقیقه ادامه داره، مهم ترین علامت بالینی در سکته قلبیه و اگه این درد به شونِه ها، گردن، بازوها و فک پایین انتشار داشته باشه، جدی تره. بعضی وقتا آدمایی که دچار درد قلبی می شن، این درد و ناراحتی رو به صورت احساس فشار به وجود اومده بوسیله ایستادن فردی روی قفسه سینه، توضیح میدن.

ایشون دیگه نشونه هایی که امکان داره همراه با درد قفسه سینه باشن رو شامل احساس سبکی سر، سرگیجه شدید بدون دلیل، سنکوپ، تنگی نفس (در حال استراحت یا در حال فعالیت)، عرق کردن و ناراحتی معده، بیان کرد و اضافه کرد: امکان داره در بعضی از مواقع، درد قفسه سینه یا تنگی نفس، با حالت تهوع هم اتفاق بیفته؛ اما باید به خاطر داشت همیشه در سکته قلبی همه این نشونه ها رخ نمی دهد و افراد ممکنه نشونه های مختلفی رو تجربه کنن.

این کارشناس سلامت، اضافه کرد: بیشتر موارد بروز سکته قلبی، همراه با درد و ناراحتی قفسه سینه بسیار شدید و مشخصه، اما در بعضی موارد ممکنه شدت درد معمولی باشه و بعضی وقتا هم مریض به دلیل ناچیز بودن نشونه ها از درخواست کمک دوری و در بعضی بیماران هم، درد قفسه سینه وجود نداشته باشه و فقط نشونه هایی از درد در بازو یا گلو وجود داشته باشه.

ایشون با بیان اینکه درد یهویی یا ناراحتی قفسه سینه نه فقط واسه خود مریض ترسناکه، بلکه واسه دور و بری ها فرد هم نگران کننده س، گفت: وقتی نشونه های سکته قلبی در فردی رخ می دهد، در بیشتر وقتا امیدواره که این وضعیت مربوط به شرایط دیگری مانند سوء هاضمه یا کشیدگی عضلات جدار سینه باشه. به خاطر همین واسه مراجعه به مراکز درمانی کوتاهی می کنه و این تاخیر می تونه مرگ آور باشه و سرعت عمل در این مواقع خیلی با اهمیته.

مسئول مریضی های غیر واگیر مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز، اضافه کرد: دردهای قفسه سینه که نیازمند مراجعه فوری به دکتر یا تماس با اورژانسه عبارتند از درد ناحیه قفسه سینه که بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ادامه یابد، درد قفسه سینه شدیدتر از عادی، ساکت نشدن درد بعد از استراحت یا گذاشتن قرص زیر زبانی، درد قفسه سینه بدون دلیل روشن به طور تکراری، بروز درد واسه اولین بار در قفسه سینه در حالت استراحت، ایجاد نشونه های جدیدی مثل تعریق و تنگی نفسه.

میرزاد اضافه کرد: درد قفسه سینه با هر کدوم از نشونه های عرق سرد، رنگ پریدگی پوست، تنگی نفس، تهوع یا استفراغ، گیجی، ضعف یا خستگی بدون دلیل، نبض سریع یا بی نظم اتفاق بیفته هم در این دسته قرار می گیرد.

عادات و کارای مضر واسه قلب

پاکسازی رگای خونی بدن

ایسنا سلامت قلب علائم مریضی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *