علائم هشدار دهنده سرطان پروستات

prostate cancer

یه متخصص رادیوتراپی و پرتو درمانی با اشاره به علائم دچار شدن به سرطان پروستات گفت: نوع تغذیه، مصرف مشروبات الکلی، مصرف سیگار و ژنتیک در بروز این سرطان بسیار اثر میذاره.

به گزارش ایسنا، دکتر بهرام به درد بخور در آستانه برگزاری دومین کنگره بین المللی کلینیکال آنکولوژی و دوازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال آنکولوژی ایران درباره سرطان پروستات اعلام کرد: سرطان پروستات جزو سرطان های شایع در دنیا هستش که هرساله جون خیلی از مردان رو در سراسر جهان می گیرد.

ایشون با اشاره به ضرورت غربالگری واسه پیشگیری از این سرطان گفت: این سرطان با افزایش سن رابطه مستقیم داره و خیلی راحت با یه آزمایش خون قابل تشخیصه.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با بیان اینکه سرطان پروستات جزو شایع ترین سرطان ها در مردونه، اضافه کرد: نوع تغذیه، مصرف مشروبات الکلی، مصرف سیگار و ژنتیک در بروز این سرطان بسیار اثر میذاره.

به درد بخور گفت: مردان باید هرگونه تغییر در ادرار شامل احتباس و تکرر ادرار و وجود خون در ادرار رو جدی بگیرن و حتما به دکتر جهت معاینه و انجام PSA مراجعه کنن. ضمن اینکه شایع ترین علامت دچار شدن به این نوع سرطان مشاهده خون در ادراره.

به گفته روابط عمومی برگزاری این کنگره، ایشون اعلام کرد: سرطان پروستات رشد آهسته ای داره و تشخیص زودرس اون دلیل شده تا اندازه بهبودی هرچه سریع تر انجام بشه، اما با گذشت زمان، درمان اون مشکل می شه ولی می توان با هورمون درمانی و شیمی درمانی طول عمر مریض رو بالا برد.

دوازدهمین کنگره هرساله کلینیکال آنکولوژی و دومین کنگره بین المللی کلینیکال آنکولوژی ۲۲ تا ۲۴ آذر با حضور ۱۲ سخنران خارجی در هتل المپیک تهران برگزار می شه.

این مطلب را هم بخوانید :  علی کریمی و فردوسی‌پور همبازی می شوند!!


نکاتی درباره سرطان پروستات

یه اورلوژیست در پیشنهاد هاش واسه پیشگیری از دچار شدن به سرطان پروستات گفت: بهترین راه پیشگیری از سرطان پروستات تشخیص زودرس این بیماریه.

دکتر محمدرضا نوروزی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه سرطان پروستات یکی از شایع ترین سرطان ها در دنیا و ایرانه، گفت: این سرطان معمولا در سنین بالای ۵۰ سال بروز پیدا می کنه. هم اینکه اگه در خونواده ای موارد بروز سرطان پرستات وجود داشته باشه، شانس مردان خونواده واسه دچار شدن به این مریضی بیشتره.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

ایشون اضافه کرد: مثلا اگه پدر یه خونواده سرطان پروستات داشته باشه، پسر اون چهار برابر بیشتر از بقیه مردان در برابر دچار شدن به سرطان پروستات قرار می گیرد. بر این پایه اگه کسی در خونواده اش مخصوصا از سمت بابایی، موارد دچار شدن به سرطان پروستات رو دید، حتما واسه بررسی و کنترل شرایط خودش هرچه زودتر به دکتر مراجعه کنه.

نوروزی با بیان اینکه بدیش اینه سرطان پروستات از جمله سرطان های بدون علامته و حتی ممکنه هیچ گونه علائم خاصی از خود بروز نده، ادامه داد: این موضوع حتی در موارد پیشرفته این سرطان هم صدق می کنه. مثلا ممکنه فردی به دلیل کمردرد به ما مراجعه کنه و ما فهمیده که سرطان از پروستات به ستون فقرات پخش شده.

این اورولوژیست با بیان اینکه سرطان پروستات با مریضی بزرگی خوش خیم پروستات فرق داره، گفت: در مریضی بزرگی خوش خیم پروستات، افراد اکثرا دچار علائم ادراری مانند تکرر ادرار، مشکل در ادرار و… هستن. درحالیکه سرطان پروستات از بخش محیطی پروستات اصل می گیرد و ممکنه، هیچ علامتی از خود بروز نده. پس در این مریضی تنها حواس جمع بودنه که اهمیت داره.

این مطلب را هم بخوانید :  عوارض جدی کمبود خواب بر سلامت بدن

نوروزی ادامه داد: خیلی ها می پرسند ما چیجوری فهمیده که گرفتار به سرطان پرستات هستیم یا خیر؟. به این افراد پیشنهاد می کنیم که وقتی واسه چکاپ به دکتر مراجعه می کنن، از دکتر درخواست کنن که آزمایش مربوط به سرطان پروستات حتما داده شه که در صورت مشکوک بودن آزمایش، با نمونه ورداری این سرطان رو تشخیص می بدیم.

ایشون هم اینکه گفت: در عین حال بعضی می پرسند تغذیه در سرطان پروستات نقش داره؟. باید گفت که طبق تحقیقات انجام شده، خیلی از غذاهای چرب وقتی همیشه استفاده می شن، شانس دچار شدن به سرطان پروستات رو هم تفزتیش میدن. هم اینکه بخری تحقیقات هم می می گن که مصرف زیاد گوجه فرنگی شانس بروز سرطان پروستات رو کاهش می دهد. البته این تحقیقات به طور کامل اثبات شده نیس.

نوروزی تاکید کرد که بر این پایه بهترین راه پیشگیری از سرطان پروستات تشخیص زودرس این بیماریه. چراکه در این صورت اگه در مراحل اولیه، بروز این سرطان رو تشخیص بدیم، می توان اون رو با یه جراحی یا رادیو تراپی به طور کامل درمان کرد. این درحالیست که اگه مریضی گسترش یابد و به غدد لنفاوی یا استخون ها پخش شه، درمان کمی سخت تر می شه و ممکنه از هورمون درمانی استفاده کنیم. پس وقتی می تونیم از درمان کامل سرطان پروستات صحبت کنیم که مریضی محدود و در محدوه پروستات باشه، پس تشخیص زودرس در این مورد اهمیت بسیار زیادی داره.

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

نشونه های سرطان ریه

ایسنا سرطان سرطان پروستات علائم مریضی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *