علائم مصرف زیاد شکر و مضرات آن

Ice cream

مطمئناً هممون با مضرات مصرف بالای قند و شکر آشنا هستیم اما از اونجایی که مقدار دقیق شکر استفاده شده در بیشتر مواد غذایی فرآوری شده مشخص نیس و یا کنترل اون سخته چیجوری میتونه فهمید که شکر زیادتر از اندازه مجاز مصرف کردیم یا نه؟

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ تصور خیلیا اینه که فقط دیابتیا قند خونشون بالاست. اما واقعیت این نیس هر فردی ممکنه این مشکل رو داشته باشه و متوجه آسیبایی در عصب، رگای خونی و بعضی از اندامای بدن بشه. پس اول با علائم مصرف زیادتر از اندازه شکر آشنا بشین و بعد واسه رفع مشکل دست به کار شین.

همیشه گرسنه اید

قند خون بالا از ورود گلوکز به سلولا جلوگیری میکنه. در نتیجه بدن انرژی دریافت نمیکنه و دائم درخواست غذا میکنه.

خستگی بیش از اندازه

وقتی قند خون بالا باشه بدن نمیتونه خوب گلوکز جذب و ذخیره کنه. در نتیجه سلولای بدن سوخت لازم رو دریافت نمیکنن و این باعث میشه فرد همیشه احساس خستگی کنه.

تکرر ادرار

اگه قند خون بالا باشه کلیه نمیتونه مایعات رو جذب کنه پس بدن تلاش میکنه غلظت گلوکز رو در خون و سلولا برابر کنه، خون رو با مایع داخل سلولی حل کنه و غلظت گلوکز رو به حالت نرمال برگردونه و نتیجه این فعالیتا تکرر ادرار هست.

دهن خشک و تشنگی بیش از اندازه

دهن خشک و تشنگی بیش از اندازه پاسخی به کمبود مایعات شدیده. هیپوتالاموس که سطح کم آبی رو آزمایش می کنه و باعث تشنگی میشه به مغز سیگنال می فرسته. مطمئنا نمی تونین آب نخورین اما بهتره آب و چای بدون شکر استفاده کنین.

کاهش وزن

وقتی سطح گلوکز بالا باشه توی دوره کوتاهی دچار کاهش وزن میشین. حتی اگه غذا زیاد بخورین و کالری غذا هم زیاد باشه. چندین دلیل واسه این مشکل هست:

  • تکرر ادرار باعث کاهش سطح مایعات بدن میشه و در نتیجه باعث کاهش وزن میشه.
  • اگه سطح انسولین واسه سوخت و ساز گلوکز مناسب نباشه بدن شروع به سوزوندن چربیا میکنه.

بیماریای عفونی

عفونتای دستگاه ادراری و عفونتای قارچی هم در زنان و هم در مردان اتفاق میفته. این مشکل بیشتر در زنائی که دیابت و قند خون بالایی دارن احتمالش بیشتره. قند بالا محیط مناسبی واسه قارچا و باکتریا جفت و جور میکنه.

پوست خشک

قند خون بالا به دچند دلیل باعث خشکی پوست میشه:

  • ادرار زیاد بدن رو خشک میکنه و باعث خشکی پوست میشه.
  • مشکلات پوست پا نشونه تصلب شریانه – سفت و تنگ شدن رگا و کاهش جریان گردش خون – و این مریضی معمولا در بیماران دیابتی ایجاد میشه.
  • رگای عصبی آسیب دیده کارکرد غدد عرق رو دچار اختلال می کنن و روی سطح آب پوست تاثیر میزارن.

دقیق شدن و فوکوس کردن روی مشکلات

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

قند بالا مانع از ورود گلوکز به سلولای مغز میشه پس مغز در دریافت انرژی دچار مشکل میشه و این روی سرعت تفکر و اراده کردن تاثیر میزاره.

تاری دید

تاری دید یکی دیگه از علائم خشکی بدن در اثر بالا بودن سطح قند خون هست و این روی سلولای چشم هم تاثیر میزاره. در نتیجه چشما توانایی تمرکزشون رو از دست میدن.

دیر خوب شدن زخما

این مشکل به دلیل آسیب رگای خونی در اثر سطح قند خون بالا ایجاد میشه. و منتهی به کاهش سرعت جریان خون در اعضای بدن مثل دست و پا و تغذیه نادرست بافتای بدن میشه.

زودرنجی

طبق تحقیقات کسائی که قند خون بالایی دارن درصد اضطراب و افسردگی بالاتری دارن. مغز وابسته به عرضه برابر گلوکزه و بالا رفتن سطح اون روی کارکرد مغز تاثیر میزاره. در نتیجه روحیه یهو ضعیف میشه.

قند روی جذب کرومیوم که مسئول روحیه س هم تاثیر میزاره این ماده معدنی واسه ثابت موندن سطح قند خون لازمه چون انسولین که گلوکز رو از خون پاک میکنه بدون اون نمیتونه کارکرد خوبی داشته باشه.

بهترین ادویه واسه چربی سوزی

چیجوری بدون رژیم غذایی لاغر شیم؟

بدونیم مضرات