علائم عجیب بیماری میگرن

سردرد میگرن

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

سردرد و بعد از اون میگرن ها. اگه شما از دومی رنج می برید، می دونین که اصطلاح درد واسه اون انصاف نیس. میگرن می تونه فلج کنده باشه. اما درد شدید سر به کنار، میگرن ها بیشتر با علائم عجیبی همراه هستن، چیزی که در سردرد های معمولی تجربه نمی شه. از چیزای عجیب و غریبی که دور و بر چشم می چرخد تا حس بویایی خیلی قوی.

در ادامه توضیحاتی واسه همه مشکلات جانبی عجیب مربوط به میگرن آورده شده.

تصور لکه ها

لک ها، جرقه یا نور و نقاط مشکی “اونو” نامیده می شن. که نتیجه بالا و پایین شدن لایه رویی بینایی مغز شماس. دکتر مارک گرین، مدیر مرکز پزشکی درد و سردرد در بیمارستان Mount Sinai نیویورک می گوید: مانند سوختن جنگله که می سوزد و زمین سوخته به جا می گذارد. گرین می گوید که، قطعه پس سری مغز شما رشته های عصبی رو فعال می کنه و بعد از کار می اندازد، چیزی که درخشندگی و بعد از اون لکه های تاریک رو بوجود می آورد.

دکتر جوزف سافدیه ، متخصص مغز و اعصاب در مرکز پزشکی پروتستان Weill Cornell در نیویورک می گوید که، بعضی وقتا افراد فکر می کنن تنها یه چشمه که دچار اونو بینایی شده. اما واقعا، اونو در موارد نادر به سمت چپ میدون دید محدود می شه. سافدیه می گوید، اگه چشم چپ خود رو بپوشونین، بازم در چشم راست خود اون رو تجربه می کنین.

چرخش اتاق

خیلی از مردم حالت نوسانی و چرخشی رو تجربه می کنن. اونا درزمان تجربه ی میگرن حس می کنن اگه دراز نکشند، ممکنه پرت شن. تغییرات به وجود اومده بوسیله میگرنِ یهویی، در شیمی مغز می تونه تعادل داخلی گوش رو با روش هایی مشابه سرگیجه برهم زند، چیزی که بیشتر احساس تهوع رو بوجود می آورد. واقعا، تحقیقات نشون می دهد که میگرن و سرگیجه بیشتر همراه هم هستن.

سوزش و مورمور شدن اعضای بدن

درست همونطور که لایه ی رویی بینایی شما بالا و پایین می شه، روی بقیه جنبه های فعالیت مغز شما هم اثر میذاره. تحقیقات نشون می دهد که بعضی از اشکال اونو، اعصاب حسی رو فعال می کنه به روش ای موجب سوزش بخشی از بدن می شه. بعد عصب ها آروم می شن و موجب بی حسی می گردند. پس، سوزش و بی حسی رو در دستانتون حس می کنین! این دیگه محصول فعالیت مغزی مغشوش شما هستش.

حساسیت لامسه

مانند یه آفتاب سوختگی بد، در بعضی از اونو های حساس، کم ترین تماس موجب درد شدید می شه، شرایطی مانند حساسیت زیادتر از اندازه نورون ها. این درد وقتی عروق خونی ملتهب، عصب های درد در ستون فقرات و سر رو زیادتر از اندازه تحریک کنه، بوجود میاد. اگه تجربه اش کردین، به پزشکتون بگید. به چه دلیل؟ اگه از حساسیت زیادتر از اندازه نورون ها هم رنج می برید، تریپتان ها، داروهای تجویزی شایع مورد استفاده در درمان میگرن، کمترین تاثیر رو داره.

چهره خنده دار

اورای می تونه بر صورت، لب ها و یا زبون که به نام چیرو ی دهانی شناخته می شه، تاثیر گذارد و توانایی شما در صحبت کردن و خوردن رو دچار اختلال کنه. نوع مشابهی از اونو می تونه باعث حذف بعضی از صحبتتون شه و یا مانع توانایی شما در به یادآوردن کلمات. دکتر الکساندر ماسکوپ، مدیر و موسس مرکز سردرد نیویورک می گوید: این آسیب باعث می شه افراد گرفتار، نگران وجود تومور مغزی یا سکته مغزی شن. مراجعه به دکتر واسه فهمیدن اون چیزی که اتفاق می افتد و پیدا کردن درمان لازمه.

بوهای آزارنده

ممکنه رایحه های بسیار شدید که موجب تهوع می شه رو تشخیص بدید. سفدیه می گوید که، شما تنها نیستین: تقریبا نصف مبتلایان به میگرن به بو حساسیت دارن. نام مستعار اون اسموفوبیاست. بدیش اینه، دیگه کوکی های تازه پخته شده اشتها آور نیستن. عوضش اون بوها واسه حس بویایی مغز باری اضافی هستن و تقریبا هر بویی موجب به هم خوردن معده می شه.

حساسیت به نور

تنها بوها نیستن که خیلی قوی می شن. ماسکوپ می گوید، بقیه نواحی مغزِ افراد گرفتار به میگرن به نور و صدا حساس تر می شه، چیزی که دلیل خزیدن اونا به مکانی تاریک و ساکت واسه دور شدن از درد می شه. قرار گرفتن در برابر نور باعث می شه عصب بینایی نشونه هایی رو به مغز بفرسته که گیرنده های درد رو فعال می کنه. طبق مطالعه ای در Nature Neuroscience در سال ۲۰۱۰، عملکرد جوری پرقدرته که حتی مبتلایان به میگرن که ذاتا نابینا هستن، اون رو تجربه می کنن.

علائم مریضی میگرن چیه؟

میگرن و لبنیات

سردرد علائم مریضی مجله سلامت میگرن