علائم سرطان کبد چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

کبد به خاطر نقشی که در بدن داره ممکنه بیشتر از بقیه اعضای بدن ضعیف باشه؛ تلاش کنین سبک زندگی سالمی رو انتخاب کنین تا کبدتون دچار مشکل نشه.

سرطان کبد سرطانیه که در سلولای کبد شما شروع می شه. کبد اندامی به اندازه یه توپ فوتباله که در قسمت فوقانی سمت راست شکم، زیر دیافراگم و بالای شکم قرار داره. چند نوع سرطان در کبد هست که شایع ترین نوع اونا، کارسینوم هپاتوسلولاره که در سلولای اصلی کبد (هپاتوسیت) شروع می شه.

شکل های جور واجور دیگه سرطانای کبد، مانند intrahepatic cholangiocarcinoma و hepatoblastoma، با احتمال خیلی کم دیده می شن.

همه سرطانایی که بر کبد تاثیر می ذارن، به عنوان سرطان کبد در نظر گرفته می شن. سرطانایی که در قسمتای دیگری از بدن مانند روده، ریه و پستون شروع می شن و بعد به کبد گسترش پیدا میکنن، به جای سرطان کبد سرطان متاستاتیک نامیده می شن.

این نوع سرطانا به نام ارگانی که در اون شروع شدن نام گذاری می شن – مانند سرطان متاستاتیک روده بزرگ که واسه توصیف سرطانایی به کار میره که از روده بزرگ شروع شده و به کبد گسترش پیدا کردن.

سرطانایی که به کبد گسترش پیدا میکنن شایع تر از سرطانایی هستن که در سلولای کبدی شروع می شن.

علائم سرطان کبد

بیشتر افراد در مراحل اولیه سرطان کبد هیچ علایم یا نشونه ای ندارن. وقتی نشونه ها و علائم ظاهر می شن، ممکنه شامل موارد زیر باشن:

  • از دست دادن وزن بدون هیچ گونه تلاشی
  • از دست دادن اشتها
  • درد شکمی فوق العاده زیاد
  • تهوع و استفراغ
  • ضعف عمومی و خستگی
  • تورم شکم
  • زرد شدن پوست و سفیدی چشم
  • مدفوع سفید گچی

دلیل سرطان کبد چیه؟

هنوز دلیل بیشتر موارد دچار شدن به سرطان کبد به درستی مشخص نیس. اما در بعضی موارد این علل شناخته شده هستن. مثلا، بعضی عفونتای طولانی به همراه بعضی از ویروسای هپاتیت می تونن باعث دچار شدن به سرطان کبد شن.

سرطان کبد وقتی اتفاق می افته که در دی ان ای سلولای کبد تغییرات یا (جهشایی) اتفاق می افته. دی ان ایا بخشی از سلول هستن که دستورالعملای لازم واسه هر روند شیمیایی رو در بدن ارائه می کنن.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

جهشای دی ان ای باعث تغییر در این دستورالعملا می شه. نتیجه اینه که سلولا ممکنه شروع به رشد کرده و از کنترل خارج شن و در آخر توموری رو از راه توده سلولای سرطانی بسازن.

سرطان کبد

سرطان کبد

عوامل خطرناک

عوامل موثر بر سرطان کبد ابتدایی عبارتند از:

عفونت طولانی به همراه HBV یا HCV. عفونت طولانی به همراه دچار شدن به ویروس هپاتیت B (HBV) یا ویروس هپاتیت C (HCV) خطر دچار شدن به سرطان کبد رو زیاد می کنه.

سیروز. این وضعیت پیشرفته و غیرقابل برگشت باعث ایجاد بافت اسکار در کبد شما می شه و شانس دچار شدن به سرطان کبد رو زیاد می کنه. بعضی از بیماریای کبدی به ارث برده می شن. بیماریای کبدی ای که می تونن خطر دچار شدن به سرطان کبد رو زیاد کنن شامل هموکروماتوز و مریضی ویلسون هستن.

دیابت. افراد گرفتار به این مشکل قند خون نسبت به آدمایی که دیابت ندارن بیشتر در خطر دچار شدن به سرطان کبد قرار دارن.

مریضی کبد چرب غیر الکلی. جمع شدن چربی در کبد خطر دچار شدن به سرطان کبد رو زیاد می کنه.

قرار گرفتن در برابر آفلاتوکسین. آفلاتوکسینا سمای تولید شده روی کپکای قارچی هستن که در کالاهایی که خوب بسته بندی و نگهداری نشده ان رشد می کنن. کالاهایی مانند ذرت و بادام زمینی می تونن با آفلاتوکسین آلوده شن که می تونه در غذاهایی که از این اجناس تولید شده هم، وجود داشته باشه.

در آمریکا، مقررات ایمنی، آلودگی به آفلاتوکسین رو محدود می کنه. آلودگی آفلاتوکسین در بخشای خاصی از آفریقا و آسیا گسترش بیشتری داره.

مصرف الکل زیادتر از اندازه. مصرف زیادتر از اندازه ​​الکل به صورت روزانه در طول چند سال می تونه منتهی به ایراد آسیب برگشت ناپذیر به کبد و افزایش خطر دچار شدن به سرطان کبد شه.

جلوگیری از سرطان کبد

خطر دچار شدن به سیروز رو کم کنین. سیروز در واقع یه جور زخم کبده که خطر دچار شدن به سرطان کبد رو زیاد می کنه. شما می تونین خطر دچار شدن به سیروز رو با توجه به ریزه کاری ها و اصول زیر کم کنین

در صورت ضرورت مصرف الکل رو کم کنین. اگه می خواین الکل بخورین، مقدار مصرفی خود رو کم کنین. واسه زنان، این بدون معنیه که بیشتر از یه نوشیدنی در طول روز مصرف نکنن. واسه مردان، این بدون معنیه که نباید بیشتر از دو نوشیدنی در روز مصرف کنن.

حفظ وزن مطلوب. اگه وزن فعلی شما مطلوبه، واسه حفظ اون یه رژیم غذایی سالم و انجام تمرینات ورزشی لازم رو در پیش بگیرین. اگه نیاز به کاهش وزن دارین، تعداد کالری ای که هر روز می خورید رو کاهش و اندازه تمرینات بدنیتان رو زیاد کنین. هدف اینه که وزن خود رو حتی به مقدار ۱ یا ۲ پوند (۰.۵ تا ۱ کیلوگرم) در هر هفته کم کنین.

موقع به کار گیری مواد شیمیایی احتیاط کنین. دستور العملای شیمیایی که باید در خونه و یا در محل کار رعایت کنین رو دنبال کنین.

حتما در برابر هپاتیت B واکسینه شید. شما می تونین خطر دچار شدن به هپاتیت B رو با دریافت واکسن هپاتیت B کم کنین. این واکسن تا ۹۰ درصد از بزرگسالان و کودکان در برابر این مریضی مواظبت می کنه.

واکسن این مریضی می تونه تقریبا واسه همه افراد، از جمله نوزادان، افراد سن بالا و کسائی که دارای بیماریای سیستم ایمنی خطرناک هستن، تجویز شه.

اقدامات لازم واسه جلوگیری از دچار شدن به هپاتیت C

واکسنی واسه هپاتیت C وجود نداره، اما شما می تونین خطر دچار شدن به این عفونت رو کم کنین.

حتما از وضعیت سلامتی شریک جنسی خود باخبر باشین. در صورت خاطر جمع نبودن از اینکه شریک زندگی تون به عفونتای HBV، HCV یا بقیه عفونتای منتقله از راه جنسی آلوده س یا خیر، بهتره با اون وارد رابطه جنسی پر خطر نشید. اگه از وضعیت سلامتی شریک زندگی تون اطلاع ندارین، بهتره موقع مقاربت جنسی ، از کاندوم استفاده کنین.

از داروهای داخل وریدی (IV) استفاده نکنین، اما اگه مجبور شدید این کار رو انجام بدین، از یه سوزن تمیز استفاده کنین. خطر دچار شدن به HCV رو با نبود تزریق داروهای غیر قانونی کم کنین. اما اگه مجبور شدید، مطمئن شید که هر سوزنی که استفاده می کنین، استریله و از سوزن اشتراکی استفاده نمی کنین. داروهای غیر قانونی آلوده یه دلیل شایع دچار شدن به عفونت هپاتیت C هستن.

هنگام پیرسینگ کردن یا خال کوبی، مغازه های تمیز و سالم رو انتخاب کنین. سوزنایی که ممکنه به درستی استرلیزه نشده باشن می تونن باعث انتقال ویروس هپاتیت C شن. قبل اینکه پیرسینگ یا خال کوبی کنین، مغازه های موجود در منطقه خود رو چک کنین و از کارکنان درباره اندازه ایمنی کار اونا سوال کنین. اگه کارکنان مغازه به سؤالات شما جواب نداده یا سوالات تون رو جدی نگرفتند، این رو نشونه ای مبنی بر الوده بودن ابزارهایشان بدونین.

از دکتر خود درباره آزمایش سرطان کبد سوال کنین

هنوز اثبات نشده که آزمایش سرطان کبد ، خطر دچار شدن به این سرطان رو کم کنه، پس این کار پیشنهاد نمی شه. انجمن آمریکایی بررسی بیماریای کبدی ، انجام ازمایش سرطان کبد رو واسه آدمایی که بنظر میاد احتمال دچار شدن به این مریضی در اونا بالاست پیشنهاد می کنه.

این افراد عبارتند از افراد گرفتار به هپاتیت B و یا افراد آسیایی یا آفریقایی ، افراد گرفتار به سیروز کبدی یا دارای سابقه خانوادگی سرطان کبد عفونت هپاتیت C و سیروز کبدی افراد گرفتار به سیروز کبدی طبق علل دیگه، مانند بیماریای خود ایمنی، مصرف الکل زیادتر از اندازه، مریضی کبد چرب غیر الکلی و هموگلوبین ارثی.

واسه درمان کبد چرب چه بخوریم؟

مریضی کبد چرب چیه؟

اختصاصی سرطان سلامت کبد علائم مریضی چیجوری