علائم سرطان در مردان

بعضی از مردان وقتی موضوع رفتن به پیش دکتر پیش میاد، پای شون شل می شه و این باعث تاسفه.

کارشناسان می می گن مردان می تونن با هشیار بودن در مورد بعضی از که نشون دهنده نیاز فوری به مراجعه به دکتره، به خود نفع بسیاری برسانند.

مراقبت عادی پیشگیرانه می تونه سرطان و بقیه مریضی ها رو در مراحل اولیه کشف کنه، یعنی در وقتی که گزینه های بیشتری واسه درمان و بخت بیشتری واسه درمون هست. اما بعضی از مردان به جز به خاطر زنان شون به دکتر نمی روند. در بیشتر موارد زنان هستن که به مردان فشار می بیارن تا واسه چکاپ از دید سرطان به دکتر مراجعه کنن.

بعضی از این علائم سرطان در مردان اختصاصی هستن. این علائم بخش های مشخص بدن رو در برمی گیرند و ممکنه مستقیما به امکان وجود سرطان اشاره کنن.

یه سری های دیگه از علائم مبهم تر هستن. مثلا دردی که در بخشی از بدن احساس می شه، ممکنه علل مختلفی داشته باشه. اما حتی در مورد این علائم نباید بدون مراجعه به دکتر احتمال سرطان رو مورد توجه قرار ندین.

 1. توده پستانی

اگه مانند بیشتر مردان باشین، شاید هیچوقت به این فکر نیفتاده باشین که مردان هم ممکنه سرطان پستون بگیرن.

سرطان پستون مردان شایع نیس، ولی ممکنه بروز کنه. هر توده جدیدی در ناحیه پستون در مرد نیاز به بررسی توسط دکتر داره. این نشونه ها هم که چه در زنان و چه در مردان باید از دید احتمال سرطان پستون روش زوم بشه، اشاره کرده:

 • کشیدگی یا فرورفتگی پوست پستون.

 • به داخل کشیده شدن نوک پستون.

 • قرمزی یا پوسته ریزی نوک پستون یا پوست پستون.

 • خروج مایع از نوک پستون.

اگر با این نشونه ها دکتر مراجعه کنین، دکتر علاوه بر گرفتن سابقه دقیق و معاینه جسمی، ممکنه واسه شما ماموگرافی، نمونه ورداری بافتی، یا آزمایش های دیگه رو تجویز کنه.

 1. درد

در هر سنی افراد ممکنه به دردهای مبهم یا زیاد گرفتار شن. اما درد حتی دردی مبهم ممکنه نشونه اولیه بعضی سرطان ها باشه؛ البته در بیشتر موارد احساس درد به وجود اومده بوسیله سرطان نیس.

هر دردی که طول بکشه باید توسط دکتر بررسی بشه. دکتر با در نظر گرفتن توضیح حال مریض تصمیم می گیره که آزمایش های بیشتری لازمه یا نه، و چه نوع آزمایشی لازمه.

حتی اگه سرطانی وجود نداشته باشه، شما از رفتن به پیش دکتر سود میبرین. دکتر می تونه با بررسی شما می تونه به شما کمک کنه دریابید چه دلیلی باعث درد شما شده و واسه آرامش دادن اون چیکار می شه کرد.

 1. تغییرات در بیضه

سرطان بیضه بیشتر در مردان در سنین ۲۰ تا ۳۹ رخ می دهد. انجمن سرطان آمریکا پیشنهاد می کنه بیضه مردان به عنوان بخشی روتین از چکاپ سرطان توسط دکتر معاینه شه. و بعضی از پزشکان معاینه ماهانه بیضه توسط خود فرد رو پیشنهاد می کنن.

هر تغییری در اندازه بیضه چه بزرگ شدن و چه تحلیل رفتن و کوچیک شدن باید بررسی بشه. هم اینکه تورم یا وجود توده در بیضه رو نمیشه ازش سرسری رد شد. و در آخر احساس سنگینی در کیسه بیضه (اسکروتوم) باید روش زوم بشه.

بعضی از سرطان های بیضه بسیار سریع رشد می کنن. پس کشف زودرس اونا حیاتیه. اگه توده سختی در بیضه تون احساس کردین، فورا به دکتر مراجعه کنین.

دکتر شما معاینه بیضه انجام میده و وضع کلی سلامتی تون رو آزمایش می کنه. اگه دکتر مشکوک به سرطان باشه، ممکنه آزمایش های خونی تجویز کنه. هم اینکه بررسی بیضه با سونوگرافی ممکنه انجام شه. در آخر ممکنه دکتر تصمیم بگیره از نمونه ای از بافت بیضه رو برداره تا از دید وجود سرطان مورد آزمایش میکروسکوپی قرار گیرد.

 1. تغییرات در گره های لنفاوی

اگه متوجه توده یا تورمی در گره های لنفاوی زیر بغل یا گردن- یا هر جای دیگه بدن تون شدید- باید به اون توجه کنین.

اگر گره لنفاوی به طور پیشرونده ای بزرگتر شه، و بزرگی اون بیشتر از یه ماه ادامه پیدا کنه، باید به دکتر مراجعه کنین.

این مطلب را هم بخوانید :  علائم داشتن انگل

دکتر به معاینه شما می پردازه و مریضی هایی رو که می تونن باعث بزرگی گره لنفاوی شن، از جمله عفونت ها رو بررسی می کنه. اگه عفونتی یافت نشه، معمولا دکتر دستور نمونه ورداری از گره لنفاوی رو می دهد.

 1. تب

اگه تبی دارین که دلیل اون مشخص نیس، ممکنه سرطان عامل اون باشه. تب هم اینکه علامت ذات الریه یا بعضی از مریضی های دیگه هم می تونه باشه که نیاز به درمان دارن.

بیشتر سرطان ها در وقتی در سیر خود باعث ایجاد تب می شه. بیشتر تب در سرطان وقتی رخ می دهد که سرطان از محل اصلی خود انتشار پیدا کرده و به بخش دیگری از بدن تهاجم کرده. اما تب هم اینکه ممکنه نشونه اولیه سرطان های خونی مانند لنفوم و لوسمی باشه.

بهترین کار اینه که تبی رو که دلیل اون مشخص نیس رو حتما در نظر داشته باشین و به دکتر مراجعه کنین. دکتر با معاینه و تجویز آزمایش ها دلیل تب رو پیدا می کنه و درمان های لازم رو انجام میده.

 1. کاهش وزن غیرمنتظره

کاهش وزن غیرمنتظره و بی دلیل باید روش زوم بشه. بیشتر ما خیلی راحت وزن کم نمی کنیم. البته وقتی از کاهش وزن به عنوان نشونه سرطان صحبت می کنیم، منظومان چند کیلو کاهش وزن به دلیل افزایش فعالیت جسمی یا کم غذا خوردن به دلیل گرفتاری های شغلی نیس.

اگه مردی بیشتر از ۱۰ درصد وزن بدنش رو در مدت کوتاهی در حد چند هفته از دست بده، زمان مراجعه به دکتر شده.

دکتر شما معاینه جسمی عمومی از شما انجام خواهد، سوال هایی در مورد رژیم غذایی و برنامه ورزشی تون و هم وجود بقیه علائم می کنه. دکتر براساس اطلاعات به دست اومده آزمایش های لازم رو تجویز می کنه.

 1. درد شکمی و افسردگی

هر مردی که درد شکمی داره و احساس افسردگی هم می کنه باید مورد چکاپ قرار گیرد. کارشناسان رابطه ای میان سرطان لوزالمعده و افسردگی یافته ان.

بقیه علائم سرطان لوزالمعده شامل زردی یا تغییر رنگ مدفوع بیشتر به رنگ خاکستریه.

دکتر شما معاینه جسمی کاملی از شما می کنه و سابقه پزشکی شما رو می گیره. بعد ممکنه رادیوگرافی قفسه سینه، سی تی اسکن یا MRI یا بقیه آزمون های تشخیصی رو تجویز کنه.

 1. خستگی

خستگی یه علامت مبهم دیگه س که ممکنه در مردان به سرطان مربوط باشه. البته خیلی از مشکلات دیگه هم می تونه باعث خستگی شه. خستگی هم مانند تب وقتی رخ می دهد که سرطان پیشرفت پیدا کرده باشه. اما در بعضی از سرطان ها مانند سرطان خون یا لوسمی یا بعضی از سرطان های معده یا روده بزرگ ممکنه در همون اول مریضی بروز کنه.

اگه احساس خستگی شدید دارین و با استراحت بهتر نمی شید، به دکترتان مراجعه کنین. دکتر ضمن معاینه شما وجود بقیه علائم رو هم جستجو می کنه تا دلیل خستگی شما پیدا کنه و درمان اون رو تجویز کنه.

 1. سرفه همیشگی

سرفه علامت شایعی در سرماخوردگی، آنفلوآنزا و آلرژی ها هستش و هم اینکه سرفه ممکنه آسیب جانبی بعضی از داروها باشه.

اما هر سرفه طولانی یه مدت- یعنی سرفه ای که بیشتر از سه تا چهار هفته طول بکشه- رو نمیشه ازش سرسری رد شد و واسه بررسی اون باید به دکتر مراجعه کرد. سرفه دراز مدت علاوه بر سرطان ممکنه نشونه مریض یه های دیگری مانند برونشیت طولانی یا برگشت محتویات اسیدی معده به مری (ریفلاکس) باشه.

دکتر شما سابقه پزشکی شما رو می گیره، گلوی شما رو معاینه خواهد، کارکرد ریه تون رو بررسی می کنه و به خصوص اگه سیگاری باشین، ممکنه رادیوگرافی قفسه سینه رو هم تجویز کنه. وقتی دلیل سرفه مشخص شد، دکتر یه طرح درمانی واسه شما تعیین می کنه.

  نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

 1. اشکال در بلع

بعضی از مردان از اشکال در بلع شکایت می کنن. اونا در طول زمان ممکنه با تغییردادن رژیم غذایی شون و مصرف مواد غذایی نرم تر و مایع تلاش کنن بر این مشکل پیروز شدن مثلا سوپ بخورند. اما اشکال در بلع می تونه نشونه سرطان های گوارش از جمله سرطان مری باشه.

این مطلب را هم بخوانید :  علت شکست در زندگی چیست؟

اگه در بلعیدن غذا مشکل دارین، به دکتر تون اطلاع بدین. دکتر پس از گرفتن توضیح حال و سابقه پزشکی شما ممکنه رادیوگرافی قفسه سینه تجویز کنه. دکتر تون هم اینکه ممکنه شما رو به متخصص گوارش برگشت دهد تا با آندوسکوپی فوقانی مری و بخش بالایی دستگاه گوارش تون بررسی بشه.

 1. تغییرات پوست

شما نه فقط باید از تغییرات در خال های تون بدونین (که نشونه شناخته شده سرطان پوست بالقوه س) بلکه هر تغییر در رنگ پوست رو باید مورد توجه بذارین.

هم اینکه ایجاد زخم و خونریزی یهویی از پوست هم و پوسته ریزی شدید هم باید توسط دکتر بررسی بشه. مشکله

گفت تا چه مدت باید صبر کرد و به مشاهده تغییرات پوست ادامه داد و بعد به دکتر مراجعه کرد، اما بیشتر کارشناسان می می گن بیشتر از چند هفته نباید منتظر بمونین.

دکتر از شما توضیح حال دقیقی می گیره و معاینه جسمی دقیقی انجام میده. هم اینکه ممکنه واسه رد کردن احتمال سرطان نمونه ورداری بافتی از پوست رو تجویز کنه.

 1. ظهور خون در جاهای غیرمعمول

اگه در بخشی از بدن تون که معمولا خونریزی نمی کنه، خون ببینین، باید به دکتر تون مراجعه کنین. اگه شروع به سرفه کردن و بالا آوردن خلط خونی کنین، خون در مدفوع تون ظاهر شه یا ادرارتون خونی باشه، مراجعه به دکتر لازمه.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که نسبت دادن وجود خون در مدفوع به بواسیر (هموروئید) اشتباهه، این خونریزی ممکنه نشونه سرطان روده بزرگ باشه.

دکتر شما در مورد علائم تون سوال می کنه. ممکنه آزمایش هایی مانند کولونوسکوپی (آندوسکوپی روده بزرگی با به کار گیری یه لوله انعطاف پذیر که بر سر اون دوربینی نصب شده) رو پیشنهاد کنه. هدف کولونوسکوپی پیدا کردن نشونه های سرطان یا ضایعات پیش سرطانی (که ممکنه بعدا به سرطان تبدیل شن) و هم هر ضایعه دیگری باشه که باعث خونریزی شده.

 1. تغییرات دهن

اگه سیگار می کشید یا توتون می جوید، به خصوص باید در مورد بروز لکه های سفید درون دهن یا نقاط سفید رنگ روی زبون تون هشیار باشین. این تغییر ممکنه نشون دهنده بروز “لوکوپلاکیا”، یه ضایعه پیش سرطانی که ممکنه در نتیجه تحریک شدن همیشگی پوشش دهن و زبون اتفاق بیفته- باشه. این آسیب ممکنه در آخر به سرطان دهن تبدیل شه.

این تغییرات رو باید به دکتر یا دندانپزشک تون اطلاع بدید. دکتر یا دندانپزشک پس از پرسیدن سوابق پزشکی و معاینه تغییرات، تصمیم می گیره چه کارای دیگری لازمه انجام شه.

 1. مشکلات ادراری

با افزایش سن مردان، دچار شدن به مشکلات ادراری گسترش بیشتری پیدا می کنه. مردان ممکنه تکرر ادرار، احساس فوریت واسه ادرار کردن و احساس باقی موندن ادرار در مثانه و تخلیه نشدن کامل اون شکایت داشته باشن.

هر مردی با افزایش سن ممکنه به این مشکلات دچار شه. اما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که این علائم ممکنه به دلیل سرطان هم بروز کنه، به خصوص اگه این علائم روز به روز بدتر شن.

دکتر واسه بررسی اندازه پروستات معاینه انگشتی از راه مقعد انجام میده. پروستات با افزایش سن مردان بزرگ می شه. این بزرگ شدن به دلیل یه آسیب خوش خیم و غیرسرطانی به نام “هیپرپلازی خوش خیم پروستات” یا BPHه.

دکتر شما ممکنه آزمایش خون واسه اندازه گیری آنتی ژن اختصاصی پروستات یا PSA رو تجویز کنه. PSA پروتئینیه که توسط غده پروستات تولید می شه.

این آزمایش واسه کمک به تعیین امکان وجود سرطان پروستات مورد استفاده قرار می گیرد. اگه دکترتان در معاینه متوجه ناهنجاری های پروستات شه یا اگه اندازه PSA از حد طبیعی بالاتر باشه، شما رو به یه متخصص مجاری ادراری- تناسلی (اورولوژیست) برگشت می دهد و ممکنه نمونه ورداری بافتی از پروستات رو تجویز کنه.

 1. سوء هاضمه

خیلی از مردان، به خصوص با در سنین بالاتر وقتی که دچار سوء هاضمه می شن، به خصوص اگه در خوردن و نوشیدن زیاده روی کرده باشن، فکر می کنن دچار “حمله قلبی” شده ان. اما سوء هاضمه همیشگی هم اینکه ممکنه نشونه سرطان مری،گلو یا معده باشه و باید به دکتر اطلاع داده شه.

دکتر شما از سوابق پزشکی تون سوال می کنه و سوال هایی درباره دوره های سوء هاضمه می کنه. براساس توضیح حال شما و جواب های تون به این سوال ها دکتر در مورد آزمایش های لازم و چگونگی درمان تصمیم می گیره.

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

نشونه های سرطان ریه

بازنشر سرطان علائم مریضی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *