علائم حساسیت فصل بهار و راه های پیشگیری از آن

آلرژی فصلی seasonal-allergies

با اینکه فصل بهار فصل زیبایی هاست اما بیشتر افراد در این فصل دچار حساسیتی می شن که اون ها رو از دیدن زیبایی ها و سرسبزی های این فصل باز می داره. در این مقاله می خوایم نشونه ها و علائم این نوع حساسیت رو مرور کنیم و در مورد روش های پیشگیری از اون صحبت کنیم. پس همراه ما باشین.

به گزارش آلامتو به نقل از techtimes؛ در فصل بهار محیط دور و بر قشنگ تر از قبل می شه و سرسبزی همه جا رو فرا می گیرد. اما واسه بعضی از افراد این فصل به معنی آبریزش بینی و عطسه کردنه. حساسیت های فصلی مثل رینیت آلرژیک در میان افراد رواج بسیار زیادی داره. حالا سوال اینجاس که به چه دلیل آدما به این نوع حساسیت گرفتار می شن؟ در طول فصل بهار، گل ها شروع به شکوفه دادن می کنن. این وسط گرده های گل در هوا منتشر می شه. این گرده های کوچیک به سمت درختان یا بقیه گل ها مسافرت می کنن تا بتونن به زندگی خود ادامه. با اینحال، وقتی که گرده ها در بینی و راه اون قرار می گیرند یا افراد یهویی اون رو استشمام می کنن ممکنه باعث تحریک سیستم ایمنی بدن گردند چون این مواد به عنوان حمله کنندگان خارجی شناخته می شن. در اینجور شرایطی، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی ها و مواد شیمیایی با نام هیستامین رو ازاد می کنه. واسه آدمایی که حساسیت ندارن، هیستامین تو یه سطح قابل تحمل نگه داشته می شه. با اینحال در آدمایی که گرفتار به آلرژی هستن، سیستم ایمنی بدن مقدار زیادی هیستامین آزاد می کنه و همین امر موجب بروز نشونه ها و علائم آلرژی در بدن می شه.گرده ها تنها مقصر اصلی این ماجرا نیستن. در طول فصل بهار، محیط مرطوب می شه و همین امر باعث می شه محیط دور و بر شما مثل منزل، محل مناسبی واسه پرورش قارچ ها باشه. این موارد هم مثل گرده ها باعث ایجاد حساسیت در بدن می شن.

نشونه ها و علائم آلرژی فصل بهار:

بعضی از نشونه ها و علاوم عادی این نوع حساسیت شامل موارد زیره:

  • عطسه کردن
  • خس خس سینه
  • سرفه کردن
  • ظهور دایره های مشکی رنگ زیر چشم
  • آبریزش بینی
  • خارش و سوزش چشم
  • قرمزی چشم

در بعضی از موارد آلرژن ها می تونن باعث تحریک اسم شن که یه مریضی طولانی دستگاه تنفسیه. در موارد نادر، قرار گرفتن در برابر آلرژن ها می تونه به آنافیلاکسی منجر شه. این یه مریضی تهدید کننده زندگیه که با مواردی مثل فشار خون پایین،اتساع عروق خونی و بعضی وقتا شوک مشخص می شه.

پیشگیری از حساسیت فصلی:

شما نمی تونید کلا خود رو در برابر اینجور حساسیت هایی بیمه کنین اما می تونید با کم شدن قرار گرفتن در برابر این مواد از بروز اون پیشگیری کنین. اول باید حساسیت فصلی خود رو تشخیص بدید. معمولا آدمایی که به سه یا چهار نوع گیاه یا درخت حساسیت دارن در برابر این نوع آلرژی قرار دارن. معمولا تشخیص باید بوسیله دکتر متخصص انجام شه. توجه خاص ای به محیط دور و بر خود داشته باشین. بعضی از گرده ها در زمان های مختلفی در روز حرکت می کنن. در طول فصل بهار این گرده ها حرکت می کنن تا خود رو به گیاهان دیگه برسانند. وقتی که هوا بارانیه گرده ها فعالیت کمتری دارن اما بعد از باران، تعداد اون ها افزایش پیدا می کنه. تو روزهایی که باد زیادی هست و در طول صبح تعداد گرده ها بیشتره. بخاطر این آدمایی که آلرژی دارن بهتره در این زمانا به بیرون از منزل نرن. داروهایی مثل آنتی هیستامین یا ضد احتقان می تونه شما رو از اینجور موادی مواظبت کنه. بهتره قبل از بروز نشونه ها یا در مراحل اولیه اینجور داروهایی مصرف شه. با اینکه بعضی از داروها نیازمند تجویز هستن بیشترشون بدون نسخه به فروش می رسند و مصرف اون ها بسیار آسونه. هوای داخل منزل رو تمیز نگه دارین. فیلترهای کثیف رو به طور مرتب تعویض کنین. در آخر، از درمان های خونگی واسه درمان آلرژی فصلی استفاده کنین.

آلرژی به آجیلای خوراکی دیگه به دنبال حساسیت به پسته

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

سبزیجات ضد آلرژی کدوما هستن؟

آلرژی