علائم تشخیص بیماری از روی ناخن

اگه بدن خود رو با دقت بیشتری چک کنین ممکنه بعضی از مشکلات عادی سلامتی رو خیلی راحت بتونین تشخیص بدید.

به گزارش آلامتو به نقل از سالم زی؛ می دونستین ناخنا می تونن نشون دهنده سلامت و یا نبود سلامتی بدن ما باشن؟ علایم وجود مشکلاتی در قلب، ریه و کبد می تونن خود رو به شکل سفیدی، کبودی و یا ناهمواری در ناخن رو کنن. هر چند که مشاهده یه عامل جدید ممکنه اجباراً نشونه ای از بروی یه مریضی خاص نباشه، اما بد نیس با نشونه هایی که در شکل و رنگ ناخنا ظاهر می شن، آشنا شید.

ناخن

nails-and-health-alamto

با مطالعه این مطلب می تونین به رازهایی که ناخنا رو می کنن، پی ببرین.

ناخن رنگ پریده

nails-and-health-alamto

بعضی وقتا داشتن ناخنای رنگ پریده می تونه نشونه ای از وجود بعضی بیماریای جدی مانند کم خونی، مشکل قلبی، بیماریای کبدی و سوء تغذیه باشه.

ناخن سفید رنگ

nails-and-health-alamto

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

ناخن سفید با لبه تیره رنگ می تونه از علایم مشکلات کبدی مانند هپاتیت باشه. همونطور که در تصویر می بینین، رنگ انگشتان هم به زرد متمایله که داشتن مریضی کبدی رو اثبات می کنه.

ناخن زرد رنگ

nails-and-health-alamto

یکی از شایع ترین دلایل زرد بودن ناخن، عفونتای قارچیه. در موارد شدید بستر ناخن عقب رفته و ناخن کلفت و ترک خورده می شه.

در موارد کم پیدا، زردی ناخن می تونه نشون دهنده مشکلات جدی تیروئید، ریه، دیابت و یا مریضی پوستی پپسوریازیس باشه.

ناخنای کبود

nails-and-health-alamto

ناخن کبود بدون معناست که بدن نمی تونه اکسیژن کافی دریافت کنه. این مشکل به صورت بالقوه نشون دهنده بروز یه نوع عفونت ریه ای مانند ذات الریه و یا بعضی مشکلات قلبیه.

ناخنای مواج و ناهموار

nails-and-health-alamto

اگه سطح ناخن مواج و دارای فرورفتگی و برآمدگی باشه و پوست زیر ناخن به قهوه ای مایل به قرمز تغییر رنگ داده باشه، می تونه از نشونه های اولیه مریضی پوستی پسوریازیس و یا التهاب مفاصل باشه.

ناخن پوسته پوسته شده و ترک خورده

nails-and-health-alamto

ناخنای خشک و شکننده که همیشه ترک خورده و ترکا به بستر ناخن پیش می رن، به مشکلات تیروئید مربوط می شه. اما اگه ترکای ایجاد شده به رنگ زرد مایل باشن، احتمال عفونتای قارچی بیشتره.

پف کردگی بستر ناخن

nails-and-health-alamto

پوست دور و بر ناخن، اگه پف کرده و به رنگ قرمز مایل باشه می تونه به عنوان التهاب ناخن شناخته شه. لوپوس و بیماریای بافت همبند از این دسته به حساب میان. هم اینکه وجود عفونت در بدن هم می تونه باعث قرمزی و التهاب پوست شه.

خطوط تیره زیر ناخن

nails-and-health-alamto

خطوط تیره زیر ناخن رو نمیشه ازش سرسری رد شد و در اولین فرصت باید به دکتر مراجعه شه. بیشتر دلیل نمایان شدن این خطوط، وجود تومورای مشکی رنگ قشر عمیق پوست ملانوماه که از خطرناک ترین نوع سرطان پوست به حساب میاد.

جویدن ناخن

nails-and-health-alamto

جویدن ناخن ممکنه چیزی بیشتر از یه عادت قدیمی نباشه، اما در بعضی موارد می تونه از علائم استرس طولانی باشه که نیاز به درمان داره. هم اینکه جویدن و کندن ناخن می تونه نشونه وسواس جبری باشه که در این صورت باید با دکتر معالج مشورت شه.

هرچند بعضی شرایط و ناهنجاریا در بدن موجب تغییر رنگ و شکل ناخنا می شن، اما این تغییرات در موارد نادر نشون دهنده بیماریه، طوریکه تموم آدمایی که ناخنای سفید رنگ دارن، حتما به هپاتیت گرفتار نیستن. با این وجود اگه ناخنایی سالم دارین شایدً بدن شما هم از شر مشکلات فوق در امانه. اما اگر نگران تغییرات ظاهری ناخنای خود هستین، به طور حتم مراجعه به یه متخصص پوست بی ضرر هستش.

تغذیه مناسب واسه پوست قشنگتر

چیجوری قشنگ تر باشیم؟

زیبایی ناخن سالم زی علائم مریضی