علائم بیماری های خطرناک

disease symptoms

 

بعضی از بیماریا رو باید جدی گرفت و کوچیک ترین علائم اونا رو بررسی کرد در این مقاله به بررسی علائم بیماریایی میپردازیم که شما باید به محض مشاهده اونا به دکتر مراجعه کنین.

علائم سرطان خون

سرطان خون از جمله سرطانای کشنده ایه که بر اثر از بین رفتن توازن بین نوعای جورواجور سلولای خون ایجاد میشه.

بر اثر این مریضی ممکنه یه نوع از سلول خون از مقدار زیادی زیاد شه یا از مقدار کافی از یه سلول خون دیگه وجود نداشته باشه. در نتیجه این شرایط سلولا کارکرد خود رو از دست میدن یا رشد اونا از کنترل خارج می شه.

روزنامه اکسپرس نوشت: علائم این مریضی مبهمه و به خاطر همین تشخیص خیلی زود اون مشکله. از جمله نشونه های شایع سرطان خون میشه به موارد زیر اشاره کرد:

خستگی بیشتر از اندازه: یکی از علائم سرطان خون کم خونیه که خود رو با احساس خستگی همیشگی نشون میده هم اینکه می تونه به تنگی نفس حتی در زمان استراحت، در قفسه سینه و سرگیجه منجر شه.

کبود شدگی و خونریزی: کاهش سطح سلولای لخته کننده خون باعث می شه لکه های قرمز و کوچیکی روی پوست ظاهر شه هم اینکه این مریضی می تونه موجب خونریزی از بینی، لثه ها و وجود خون در مدفوع شه.

کاهش بی دلیل وزن: کاهش خیره کننده وزن و از دست دادن بیشتر از پنج درصد وزن بدون رژیم غذایی و انجام حرکات ورزشی می تونه نشونه ای از دچار شدن به سرطان خون باشه.

درد شکم: افزایش غیرعادی سلولای خون در طحال می تونه به بروز مشکلاتی در شکم منجر شه هم اینکه فرد در این شرایط با خوردن اندازه کمی از مواد غذایی احساس سیری می کنه.

عفونت و بالا رفتن دمای بدن: سرطان خون می تونه با نشونه هایی مثل آنفولانزا مثل سرفه یا گلو درد همراه باشه که به دلیل کاهش سطح گلبولای سفید خونه. کمبود این سلولا باعث می شه فرد همیشگی دچار تب شه.

تعریق در شب: تعریق زیادتر از اندازه شبونه می تونه نشونه ابتلای فرد به سرطان خون باشه.

علائم افسردگی ناچیز

تشخیص افسردگی ناچیز کار خیلی ساده ای نیس چون که خیلی از علائم اون می تونه مثل عکس العملای احساسی عادی و عادی به نظر برسه.

به گزارش ایسنا، در حالیکه به نظر میاد افسردگی ناچیز مشکل جدی نیس اما تغییر در خلق و خو می تونه شدید شدن شه و بیشتر تشخیص درست اون واسه درمان افسردگی در مراحل اولیه مهمه.

تغییرات قابل توجه در خلق و خو و رفتار می تونه نشون دهنده افسردگی ناچیز باشه و هم اینکه می تونه حساسیتای فیزیکی رو هم زیاد کنه.

از جمله علائم شایع اون میشه به مواردی چون تندخویی، افکار منفی، احساس غیرمعمول خستگی، احساس ناامیدی، احساس غمگین بودن، نبود تمرکز، احساس بی انگیزه بودن، تمایل به تنها بودن و داشتن بدن دردهای بی دلیل اشاره کرد.

تغییرات رفتاری هم می تونه نشون دهنده افسردگی باشه. الگوی خواب تغییر می کنه و اشتهای فرد زیاد شده یا کم می شه. هم اینکه مبتلایان به افسردگی ناچیز ممکنه به مصرف مواد مخدر رو بیارن.

مراجعه به دکتر بیشتر روش خوبی واسه شروع مقابله با افسردگیه. دکتر می تونه آزمایش کنه کهیا افسردگی عامل بروز این علائم بوده و شدت مریضی رو هم تشخیص بده. هم اینکه چندین تست آنلاین طراحی شده که قادر به تشخیص علائم افسردگی هستن. یکی از اونا پرسشنامه PHQ-۹ است که در سال ۱۹۹۹ طراحی شده. این تست شامل ۹ پرسشه که پزشکان در خیلی از کشورها واسه تشخیص و نوع افسردگی اونا رو از مریض خود می پرسن.

بیشتر افسردگی ناچیز با اعمال تغییرات کوچیکی در سبک زندگی قابل درمانه. این راهکارها شامل تغییر در الگوی خواب و رژیم غذایی یا بهبود توازن بین کار و زندگی روزمره س.

به گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO) در سال ۲۰۱۷ افسردگی دلیل اصلی مریضی و از کار افتادگی در سراسر جهان بوده. هم اینکه افسردگی می تونه طیف بزرگی داشته باشه چون که یه عامل منحصر در بروز اون نقش نداره.

زنان بیشتر از مردان احتمال داره دچار افسردگی شن. نظرات متفاوتی در این مورد مطرح شده که از اون جمله میشه به بلوغ، بارداری و قاعدگی اشاره کرد.

آمارها در کشورای جور واجور فرق داره اما افسردگی در گروه های زیر شایع تره:

– آدمایی که دچار ورشکستگی اقتصادی شدن

– آدمایی که به مریضیای جسمی و طولانی گرفتار هستن

– در کودکانی که والدین گرفتار به افسردگی دارن

– در افراد گرفتار به دیگر شکلای جور واجور مریضیای روانی مثل اضطراب

به گزارش مدیکال نیوزتودی، هم اینکه خیلی از داروها می تونن موجب بروز افسردگی شن.

علائم مریضی کبدی

بد که نقش مهمی در روند گوارش و دستگاه هاضمه داره، کمک می کنه که ریزمغذیای حیاتی به اشکال و شکلای جور واجور قابل استفاده واسه بدن تبدیل شن.

به گزارش سرویس سلامت ایسنا، این عضو مهم به عنوان یه فیلتر عمل می کنه طوری که مواد سمی رو از خون خارج ساخته و به حفظ سلامت ترکیبات خون در عروق کمک می کنه.

مشکلات کبدی شامل طیف بزرگی از مریضیا و مشکلایی هستن که به بافت کبد یا کارکرد اون آسیب می رسونن و بیشتر هم بافت کبد در تماس با یه ویروس ممکنه ملتهب شه. مهم ترین عواملی که موجب بروز مریضیا و ناراحتیای کبدی می شن شامل ویروسای هپاتیت A، B و C، مصرف الکل و استفاده زیاد از داروهای مسکن هستن. هم اینکه چاقی هم موجب تجمع چربیا در کبد می شه.

به گزارش سایت اینترنتی هلت می آپ، نشونه هایی چون زرد شدن رنگ پوست، ناخنا و چشما می تونه نشونه یه مشکل کبدی باشه. هم اینکه کاهش ذخیره گلبولای قرمز در خون فرد گرفتار به ناراحتی کبدی موجب ایجاد احساس ضعف و خستگی بدون دلیل رو می شه. هم اینکه فرد ممکنه دچار کاهش وزن یهویی شه. علاوه بر این خونریزی بینی و لثه ها می تونه علامت دیگه کارکرد ناجور کبد باشه. مریضی کبدی هم اینکه باعث ایجاد حالت تهوع، استفراغ و درد شکمی می شه.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

اگه کبد آسیب شدید ببینه، بدن به جای رد کردن خون از کبد، دوباره خون رو به این عضو برمیگردونه و این باعث می شه که خون در مری و مجاری گوارشی وارد شه و در نتیجه مدفوع یا استفراغ مریض خونی می شه.

مریضی شدید کبد به بقیه اعضا هم آسیب میرسونه مثلا طحال در اینجور شرایطی نمی تونه به طور کافی و مناسب چربیا رو هضم کنه و کلیه ها هم آب شامل نمک رو نگه می دارن و در نتیجه تورم در ناحیه شکم و پاها بروز می کنه.

از اونجا که کبد آسیب دیده روی تامین خون لازم قلب هم اثر میذاره پس مشکل کبدی می تونه به کارکرد قلب هم آسیب وارد کنه.

علائم مریضی کبدی ممکنه یهویی یا کم کم بروز کنن. پس انجام معاینات دوره ای و مراقبت مناسب جهت پیشگیری از آسیبای جدی به این عضو حیاتی، ضرورت داره.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

علائم مریضی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *