علائم بیماری سلیاک و روشهای درمان آن

coeliac

رژیم غذایی شما شامل چه چیزهاییه؟ فرض کنین تقریبا ۹۸درصد غلات رو از رژیم غذایی شما حذف کنن می تونین تحمل کنین؟ نبود تحمل گلوتن مشکلیه که بیماران سلیاکی به اون روبرو هستن و لازمه مقابله با اون مصرف نکردن غلات شامل گلوتنه.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ به خاطر دست پیدا کردن به آخرین اطلاعات در مورد بعضی از بیماریا، همایشا، کنفرانسا و بزرگداشتایی برگزار می شه تا یافته های بدست اومده از تحقیقات گذشته در مورد اون مریضی، به بحث و اشتراک گذاشته شن. یکی از این بیماریا، «سلیاک» است که حالا در هفته بزرگداشت اون، (۱۸ ام تا ۲۴ ام اردیبهشت)، هستیم.

در این آسیب به دلیل آسیب پرزهای روده باریک، جذب بعضی از مواد پروتئینی که در دسته «گلوتن» قرار دارن با اختلالاتی همراه می شه. گلوتن در بعضی از غلاتایی چون، گندم، جو، چاودار و حتی جوی دو سر هست. «سلیاک» که مفصل به نشونه های اون می پردازیم، تنها ۵۰۰٫۰۰۰ نفر رو در بریتانیا درگیر کرده و جالبه که این افراد خود از داشتن اینجور آسیب ای بی خبر هستن و تا کنون در حدود ۱۴ میلیون پست در این باره در اینستاگرام و در یکی از هشتگای مربوط به سلامت به نشانی glutenfree# به اشتراک گذاشته شده.

سلیاک یه مشکل خود ایمنی با زمینه ژنتیکیه. در این مریضی بدن سلولای سالم رو بیگانه تقلی کرده و واسه مواظبت از خود در مقابل دریافت «گلوتن»، آنتی بیوتیکایی رو تولید می کنه. همین امر هم نشونه های ناخوشایند رو ظاهر می کنه که فرای یه دل درد ساده هستن.

دکتر «نورما مک گو»، رئیس انجمن سلیاک انگستان میگه این آسیب در خیلی از موارد غیرقابل تشخیصه و یا اشتباهی تشخیص داده می شه. «مک گو» خاطر نشون می کنه، از هر ۱۰۰ انگلیسی، یه نفر با این آسیب درگیره و از این میان تنها یه چهارم، از مبتلایان از مریضی شون آگاه هستن. داده های بدست اومده نشون داده، در حدود نیم میلیون انگلیسی، از دچار شدن به این مریضی آگاهی ندارن.

ایشون اضافه می کنه غیبت یهویی بعضی از کودکان در مدرسه یا نبود حضور بعضیا از بزرگسالان در محل کارشون، در مواردی با دچار شدن به سلیاک ربط داره و دلیل بروز نشونه هایی چون افسردگی در اونا شده و زندگی روزمره شون رو با چالشایی مواجه می کنه. البته ایشون از سلیاک به عنوان یه مریضی خطرناک سیستم ایمنی یاد نمی کنه و رژیمای غذایی بدون گلوتن رو آسونترین راه حل درمان اون می دونه.

با اینکه این مریضی شدت و نشونه های متفاوتی رو در افراد جورواجور داره با این حال نشونه های مشترکی رو میشه واسه اون شمرد که با هم اونا رو تقدیم حضوتون می کنیم:

۱. مشکلات گوارشی

از اونجایی که بعضی از نشونه های سلیاک مثل حالت تهوع، شکم روش، درد در ناحیه شکم و یبوست، شباهتایی با نشونه های مریضی «سندروم روده تحریک پذیر» داره، در خیلی از موارد با اون اشتباه گرفته می شه. تحقیقات نشون دادن که ۱۱ درصد از جمعیت به «سندروم روده تحریک پذیر» گرفتار هستن و اگه فرد گرفتار به «سلیاک»، درمانای مربوط به «سندرم روده تحریک پذیر» رو دریافت کنه، بهبود پیدا نمیکنه.

۲. ظاهر شدن جوش روی پوست

مک گو، ظاهر شدن جوشایی در نواحی چون بازو و زانوها رو از دیگر نشونه های دچار شدن به «سلیاک» می دونه. البته ایشون احتمال میده که این جوشا که با خارش همراه هستن در بقیه نقاط بدن هم شکل پیدا کنن. درمانای انجمن سلامت بریتانیا به اثبات رسانیده که نمونه ورداری از این جوشا می تونه به تشخیص سلیاک کمک کنه.

۳. احساس خستگی

یکی دیگه از نشونه های این مریضی، احساس خستگی فراوانه که نبود دریافت مواد غذایی مناسب بوسیله بدن می تونه اینجور نشونه ای رو به همراه داشته باشه. در اینجور زمانایی به دکتر خونواده مراجعه کنین و با دادن یه آزمایش دریابید که دریافت گلوتن، عامل اصلی خستگی شماس یا خیر.

۴. زخمای دهانی

از اونجایی که سیستم ایمنی بدن در این مریضی مورد تهدید قرار میگیره احتمال تشکیل بعضی از زخمای دهانی هست. و منظور از اونا زخمای معمولی نیستن بلکه در مواردی کل دهن رو یاد می گیرن.

۵. کم خونی و کمبود «ویتامین ب»

از اونجایی که سلیاک به بخشایی از روده آسیب میرسونه، بعضی از ویتامینا و موادغذایی لازم بدن از راه غذا دریافت نمی شن و وقتی که بدن تون به اندازه کافی آهن نگیره، انگار مریضی فقر آهن به نام «آنمی» گرفتار میشین. سلیاک می تونه منتهی به کمبود «ویتامین ب» هم شه.

از نشونه های «آنمی»، احساس خستگی، تنفسای کوتاه، زردی چهره و سوزن سوزن شدن اعضایی چون دست و پا هستش. به گفته «مک گو»، رژیم بد غذایی هم می تونه منتهی به «آنمی» و فقر «ویتامین ب» در بدن شه.

۶. نبود تعادل و هماهنگی

یکی دیگه از نشونه های سلیاک، ایجاد آسیب ای به نام «آتاکسی» است. در این عرضه، هماهنگی و تعادل در صحبت کردن، راه رفتن، دیدن و حتی هضم کردن غذا دچار مشکل می شه. «مک گو» میگه: “دلیل اصلی این نبود تعادل رابطه مریضی سلیاک به مشکلات نورولوژیکیه.”

البته این بدون معنا نیس که مشکلات نورولوژیکی با رژیمای بدون گلوتن قابل درمان باشن. فقط در بعضی از بیماران گرفتار به «آتاکسی» که این مریضی در اونا در مراحل اول تشخیص داده شد، رژیمای غذایی بدون گلوتن، به روند درمان کمک کرد. این نوع از آتاکسی، «آتاکسی گلوتن» نامیده می شه.

۷. ضعف و پوکی استخون

نبود استواری استخوانا، منتهی به ایجاد شکستگیای بیشتری می شه. حدود سه میلیون انگلیسی، به این آسیب گرفتار هستن و بیشتر از ۵۰۰٫۰۰۰ نفر از اونا، بر اثر شکستگی، به بیمارستان مراجعه می کنن. در خیلی از افراد پوکی و ضعف استخون ارتباطی با دچار شدن به «سلیاک» نداره.

۸. افسردگی

مک گو یکی دیگه از نشونه های سلیاک رو افسردگی می دونه. ایشون بیان می داره با اینکه مواردی از رابطه میون این مریضی و افسردگی دیده شده اما واسه رسیدن به یافته های قطعی و قوی تر، پژوهشای بیشتری لازمه.

۹. سقط همیشگی جنین

در بعضی از زنائی که چندین بار تجربه سقط جنین داشتن، نشونه هایی از دچار شدن به سلیاک دیده شده. به دلیل نبود درمان این مریضی، امکان نگهداری جنین در بدن کم شده و در زمانی هم به نبود باروری میرسه. مک گو، بر این باورست که لازمه پژوهشای بیشتری در این مورد انجام شه.

۱۰. کاهش وزن یهویی

در بعضی مواقع، سلیاک در کودکی در افراد شکل میگیره اما نشونه های اون در بزرگسالی ظاهر می شن. امروزه بعضی وقتا، درمان بعضی از موارد در ۵۰ سالگی شروع می شه. از اونجایی که افراد گرفتار به سلیاک، مواد غذایی رو خوب جذب نمی کنن، دچار سوء تغذیه شده و کاهش وزن یهویی پیدا می کنن.

۱۱. ریزش مو

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

بیماریای سیستم ایمنی بیشتر منتهی به ریزش مو می شن. به خاطر همین هم، در بعضی از مبتلایان به سلیاک این نشونه دیده می شه. ریزش مو در کنار بقیه نشونه هایی چون زخمای دهانی، مشکلات گوارشی، آنمی و خستگی می تونه، احتمال دچار شدن به سلیاک رو زیاد کنه.

۱۲. آسیب دندانا

این نشونه در مقایسه با بقیه نشونه ها کمتر دیده شده اما در میان بعضی از کودکان دیده میشه. نبود درمان سلیاک به تغییر رنگ در دندانا و خورده شدن مینای دندون میرسه. اینجور تغییراتی خیلی راحت بوسیله دندانپزشکان قابل تشخیصه.

اگه فکر می کنین به «سلیاک» گرفتار شدین باید چه کارایی رو انجام بدین؟

بهترین پیشنهاد ای که میشه به شما کرد اینه که رژیم غذایی خود رو تغییر بدید و منتظر دریافت نتیجه باشین. در نظر داشته باشین که اگه در مراجعه به دکتر خونواده، مصرف گلوتن رو قطع کرده باشین، نتیجه آزمایش شما اشتباه هستش.

اسکنای مخصوصی واسه تشخیص این مریضی استفاده می شن و بعد از انجام اسکنا و آزمایشا، رژیمای بدون گلوتن پیشنهاد و تجویز می شن. بعد به خاطر تشخیص پایانی، اندوسکوپی انجام می شه. دکتر «مک گو» اقرار می داره که با انجام اندوسکوپی، بخشای جور واجور روده بررسی شده و آسیبای احتمالی به اون با جزئیات کامل، دیده می شه. بعد از تشخیص پایانی و اطمینان از دچار شدن به «سلیاک»، مراحل درمان شروع می شه.

درد بدن نشونه چیه؟

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

آشپزی بدون گلوتن ما علائم مریضی