علائم انواع سردرد و راههای درمان آن

با نوعای جورواجور سردرد و روش درمان هر کدوم از اونا آشنا هستین؟ اگه در طول روز دچار سردرد میشین و این موضوع رو می خواید درمان کنین بهتره در ادامه این مقاله با ما همراه شید.

یه روانپزشک سردرد رو یه مشکل عمومی و تجربه شایع دونست و گفت: کمتر کسی پیدا می شه که سردرد رو تجربه نکرده باشه.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، دکتر “مهدی صمدی” با اشاره به اینکه تجربه درد در ناحیه سر یکی از شایع ترین تجربیات آدم در بخش مریضی هاست، اضافه کرد: بر خلاف تصور عموم، سردرد تنها مربوط به مغز و بافت داخل جمجمه نمی شه.

ایشون با اشاره به اینکه ۹۵ درصد سردردها مربوط به خارج از جمجمه س، اعلام کرد: بافت مغز و مشکل داخل جمجمه ای پنج درصد مواردیست که بسیار اهمیت داره.

دکتر صمدی با تأکید بر جدی گرفتن سردرد، اون رو دارای نوعای جورواجور دونست که یکی از شکل های جور واجور اون سردرد نوع خوشه ایه، ایشون درباره سردردهای خوشه ای اعلام کرد: این نوع سردرد به صورت حمله ای ظاهر شده و هنگام شروع، ساعت ها و پشت سر هم فرد رو رنج می دهد؛ به طوری که چندین بار تکرار شده و فرد رو درگیر و بعد فروکش می کنه و ممکنه ماه ها تجربه و تکرار نشه.

این روانپزشک به گسترش این نوع سردرد در مردان و از علائم اون به آبریزش و گرفتگی بینی هم اینکه اشک ریزش و درد داخل چشم اشاره کرد و ادامه داد: سردرد خوشه ای در هر بار حمله ممکنه در طول یه یا دو سال، حدود یه یا دو هفته فرد رو رنج دهد.

به گفته دکتر صمدی سردرد تنشی (tensional ) یا سردردهای هیجانی، شایع ترین نوع از سردردها حساب می شه.

ایشون در تشریح این نوع سردرد گفت: در نوع تنشی که عوامل روانشناختی در بروز اون نقش زیادی دارن، سردرد و فشار در دو طرف سر احساس می شه؛ اما نوع یه طرفه اون ممکنه با میگرن اشتباه گرفته شه و فرد رو از چند دقیقه تا چند روز (هفت روز) درگیر کنه.

ایشون به شدید شدن این سردرد در اثر فعالیت و از علائم اون به تهوع، خستگی و اضطراب اشاره کرد.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

دکتر صمدی در ادامه از میگرن یاد کرد و اون رو دارای نوعای جورواجور دونست.

به گفته دکتر صمدی، کلمه «میگرن» در یونان باستان به معنی نیمه سر به کار برده می شده و پس امروزه میگرن به دردی گفته می شه که یه طرف سر رو درگیر می کنه که ۲۰ تا ۳۰ نوع داره، اما دو نوع عمومی (شایع) و سنتی(دارای تجارب قبل از سردرد) کلی تر و شایع تر از بقیه هستن.

این روانپزشک بعضی علائم هشداردهنده این نوع از میگرن ها رو مشاهده و احساس رنگ و به مشام رسیدن بوئی خاص و یا شنیدن صدایی خاص بیان کرد و ادامه داد: دلیل اصلی بروز میگرن ناشناخته س، اما ارث در ایجاد اون دخالت داره؛ به طوری که از دهه دوم زندگی و بین ۱۰ تا ۲۰ سالگی اولین حمله خود رو نشون می دهد.

این مطلب را هم بخوانید :
علائم و نشانه های اختلال اشتها

دکتر صمدی از دیگر علل شناخته شده در بروز میگرن به انقباض و باز شدن عروق داخل سر با دلیل نامعلوم و به تئوری فعالیت عجیب بخشی از نرون های ساقه مغز اشاره کرد و اضافه کرد: داروهای ضدتشنج در درمان این مریضی کارگره.

ایشون در ادامه بحث از شکل های جور واجور دردها در ناحیه سر به سردردهای مهمتری مانند سردردهای التهابی (مننژیت)، التهاب عفونی پرده های مغزی اشاره کرد که موقع بروز، باعث تب، سفتی گردن و دردهای یهویی به دنبال حرکت بدن و گردن می شن که به دنبال ایجاد این نوع، واسه فرد انجام آزمایش های نخاعی ودرمان زودتر از موعد متعارف تجویز می شه.

دکتر صمدی، در ادامه سردردهایی که به دلیل توده ها و تومورهای مغزی ایجاد می شه رو همراه علائم خاص توضیح داد و سفتی گردن، تهوع و استفراغ صبحگاهی، ایجاد مشکل در خواب مریض هم اینکه پیشرونده بودن درد رو از جمله این علائم شمرد.

فشار خون بالا از دیگر عوامل موجب سردرده که دکتر صمدی بروز این درد رو به دنبال فشار خون های بالا و در ناحیه پس سر اعلام کرد و اضافه کرد: این نوع از درد با کنترل فشار خون برطرف می شه.

ایشون در ادامه با بیان اینکه هر جزیی از سر ممکنه موجب سردرد شه، به ایجاد درد در ناحیه سر در اثر مریضی های چشمی (عیوب انکساری چشم، ضعف چشم، آستیگماتیسم، آب مشکی) اشاره کرد که نوع آخر به صورت سردردهای شدید با قرمزی و توقف حرکت مردمک چشم و درد داخل چشم خود رو نشون می دهد.

این روانپزشک اعلام کرد: عفونت های سینوس های داخل جمجمه (سینوزیت و التهاب اون) در فصل خاص بطور زیاد هم ممکنه خود رو به شکل سردرد نشون بده.

دکتر صمدی، التهاب و عفونت لثه و ریشه دندون رو عامل دیگری در ایجاد سردرد بیان کرد و ادامه داد: سردردهای آلرژیک که بسیار شایع هم هستن، باید جدی گرفته شن؛ مصرف غذاها، به کار گیری عطر، آب و هوای سرد، داروها و به کار گیری قهوه یا هر ماده حساسیت زا ممکنه باعث ایجاد آلرژی و به دنبال اون سردرد شه و همراه علائم گوارشی و علائم مجاری تنفسی فوقانی مانند گرفتگی و آب ریزش بینی، عطسه، سرفه، تهوع و حتی اسهال باشه.

ایشون با بیان اینکه سردردها ممکنه همراه با هم به وجود آیند به طور مثال فرد میگرن داره به سردرد آلرژیک هم دچار می شه؛ گفت: با وجود اینکه ۹۵ درصد سردردها از نوع خوش خیم هستن و کنترل می شن و بهبودی حاصل می شه، اما با در نظر گرفتن اهمیت اون پنج درصد باقی مونده و خطرناک بودن بعضی مریض ی ها که سردرد علائم اون هستش، در سردردی که مدت اون طولانی شه باید به دکتر مراجعه شه.

این مطلب را هم بخوانید :
علائم تشخیص بیماری لوپوس پوستی چیست؟

ایشون در ادامه به تشریح علائم هشداردهنده سردرد پرداخت و گفت: سردرد در بعضی موارد هشداردهنده مریضی جدیه، مانند سردردهایی که تغییر کیفیت بدن یا سردردهایی که از حالت فشارنده به ضربه ای و ضربانی تبدیل شن یا سردردهایی که شدتش روز به روز بیشتر شه و طول بکشه باید جدی گرفته شن.

دکتر صمدی از بقیه هشداردهنده ها به سردردی که تواتر زیاد داره، طوری که هفته ای دو سه بار ایجاد شده و فرد رو آزار دهد یا سردردی که در دهه اول و دوم زندگی و در بین کودکان دیده می شه مخصوصا سردردی که باعث مریضی و افت تحصیلی کودکان و در بعضی موارد موجب ناراحتی مثل تهوع شده باشه اشاره کرد و اون رو نشون دهنده مهم بودن این سردردها دونست که باید جدی گرفته شه.

سردردهای سالمندان بالای ۷۰-۶۰ سال هم دیگه دردهای هشداردهنده ای بود که این روانپزشک به اون اشاره و اعلام کرد: سردردهایی که تا این سنین سابقه نداشته و خود رو جدی نشون بده، هم اینکه سردرد صبحگاهی که هنگام فعالیت سر و بدن شدید شدن می شه هم باید به دکتر مراجعه شه.

ایشون سردردهایی که یهو فرد رو از خواب بیدار کنه، سردردی که با نورهراسی همراه باشه، هم اینکه سردردی که تهوع و استفراغ به دنبال داشته باشه رو هم از نوع هشداردهنده شمرد که در صورت بروز باید با یه دکتر معالج در میان گذاشته شه.

دکتر صمدی، درمان سردردهایی که بیشتر خوش خیم هستن رو استراحت در اتاق آروم و بدون سروصدا با نور ملایم، به کار گیری مُسکن ساده و سرد و گرم کردن پیشونی و سر اعلام کرد و ادامه داد: بعضی درمان های گیاهی مانند به کار گیری گیاه بابونه، نعناع، پوست بید که ماده اولیه جفت و جور آسپرین هم هست یا به کار گیری راه های غیردارویی مانند آروم سازی (ریلکسیشن) آرماتوتراپی (به کار گیری عطرهای گیاهی واسه کسائی که آلرژی ندارن) به کار گیری هیپنوتیزم از جمله راه های درمان سنتی و غیرداروییه که واسه کاهش و بهبود درد سر خوبه.

این روانپزشک بر مراجعه به دکتر در صورت ادامه پیدا کردن سردرد تأکید کرد و گفت: اگه درد در قسمت سر با علائم هشداردهنده همراه بود، بهتره به دکتر مراجعه شه.

دکتر صمدی به سطوح سه گانه پیشگیری و درمان اشاره کرد و اولین مرحله درمان رو مهمترین مرحله در این روند دونست که باید طی اون جلوی حمله سردرد گرفته شه و در اصل درمان اولیه رو پیشگیری و درمان ریشه ای اعلام کرد که باید دلیل اصلی ناراحتی، برطرف شه.

ایشون اقدام در سطح دوم رو وقتی دونست که سردرد بروز کرده و قبل از ایجاد ناراحتی باید با مُسکن و روش های دارویی و غیردارویی بهبود یابد.

دکتر صمدی، با تأکید بر اقدام سریع در مرحله سوم، گفت: مرحله سوم وقتیه که سردرد ایجاد شده و مشکلات خود رو هم نشون داده، مثل مریضی التهاب مغزی (مننژیت) و باید خیلی سریع دست به کار شد که آسیب رسان نباشه.

دلیل اصلی سردرد چیه؟

درمان خونگی واسه سکسکه، بوی بد دهن، سردرد و …

ایسنا سردرد میگرن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *